DRSNÁ ANDALUSKÁ GR 7 – PODROBNÝ POPIS ETAP (2. část)

Rozpis etap GR7 z El Chorro do Tarify (a cesty okolní). Cílem je dojít k moři, proto po GR7 putujeme opačně.  Na konci článku uvádím oficiální seznam úseků severní i jižní andaluské GR7.

 

1. EL CHORRO – ARDALES (16 KM)

El Chorro – Ardales
 • V El Chorro vřele doporučuji navštívit chodník smrti Caminito del Rey.
 • Z El Chorro (250 obyv.) nás stezka vede strmě do hor, jedná se o obtížný terén. Pak po hřebeni a dolů do půvabné bílé vesničky Ardales (2600 obyv.). Z hor jsou nádherné výhledy na olivové háje a modré jezero.
 • Pokud nechcete absolvovat tak velké převýšení, popojeďte autobusem směr Caminito del Rey ke kruhovému objezdu a dojděte po silnici s minimálním provozem do Ardales. U nádraží v El Chorro je bar a restaurace, v Ardales pak restaurace, bar, supermarket, lékárna.
 • Naše ubytování v El Chorro: horolezecká hacienda přes Airbnb Refugio de Escaladores El Chorro (36 €/dvě lůžka ve společném pokoji, je možné zakoupit snídaně/večeře – odkaz je funkční), ubytování v Ardales: přes Airbnb krásný byt v centru města s kuchyňkou, pračkou, wifi Apartamentu El Burgos Deluxe(36 €/2 osoby – odkaz je funkční).

2. ARDALES – CUEVAS DEL BECERRO (21 KM)

Ardales – Cuevas del Becerro
 • Dobře značená stezka mezi olivovými háji, haciendami, stády oveček, s nádhernými výhledy. Ve vesničce Serrato je příjemný levný bar, jinak vše najdeme až v Cuevas del Becerro (1600 obyv.), které leží nedaleko GR7.
 • Naše ubytování: přes booking.com v Cuevas del Becerro Hotel Rural El Castillejo (48 €/dvojlůžkový pokoj).

3. CUEVAS DEL BECERRO – ARRIATE (15 KM)

Cuevas del Becerro – Arriate
 • Z Cuevas del Becerro se vracíme zpět na GR7, cesta vede příjemnou krajinou, pak však navazuje na únavnou, frekventovanou silnici až do odbočky na Arriate (4150 obyv.). Ubytování, bary, supermarkety jsou k dispozici až v Arriate. Zážitkem je návštěva pravé andaluské hospody u autobusové zastávky do Rondy. Z důvodu velmi špatného počasí nepokračujeme dál.
 • Naše ubytování: přes booking.com Hotel & Spa PLAZA Arriate (52 €/dvojlůžkový pokoj se snídaní).

4. ARRIATE – RONDA (10 KM)

Arriate – Ronda
 • Cesta mírně zvlněnou krajinou okolo krásné historické Rondy (36000 obyv.), kde se zastavíme a přenocujeme. Je zde veškeré zázemí, Ronda je však plná turistů a ne zrovna levná.
 • Naše ubytování:  přes booking.com Pensión Ronda Sol (45 €/dvojlůžkový pokoj).

5. RONDA – MONTEJAQUE (20 KM)

Ronda – Montejaque
 • Po GR7 je to krátký (11 km), avšak velmi těžký hornatý úsek. Kluzká dlážděná cesta vede okolo úchvatného Puente Nuevo, odtud máme most jako na dlani. Potom do strmého kopce, zpět dolů do údolí se nám stezka ztrácí, jdeme tedy po prázdné silnici. V údolí je příjemný bar. GR7 pokračuje lesní cestou, která je však po dešti neschůdná. I když je to velklá zacházka, na radu jiných turistů do cíle dojdeme rychle a pohodlně po nefrekventované silnici. V závěru musíme vyšlapat strmý dlouhý kopec. Montejaque (1050 obyv.) patří mezi naše nejkrásnější los blancos pueblos (bílé vesnice). Je zde veškeré zázemí.
 • Naše ubytování: přes booking.com  Hotel Palacete de Mañara (55 €/dvojlůžkový pokoj), součástí je restaurace.

6. MONTEJAQUE – UBRIQUE

Montejaque – Ubrique po GR7
 • Po GR7 je to 28 km přes národní park Sierra del Grazalema. Po cestě jsou vesničky Benaocaz (750 obyv.) a Villaluenga del Rosario (485 obyv.), v obou je ubytování, bar a obchod. Bohužel počasí je špatné, hustě prší, místní nám cestu horami nedoporučují. Ranním autobusem se vracíme do Rondy a odtud do Ubrique (16 870 obyv.). I přes ranní teploty 5 ℃ nám počasí konečně začne přát. Ve městě je veškeré zázemí.
 • Naše ubytování: přes booking.com krásný byt s kuchyní Casa Emilia (54 €/dvojlůžkový pokoj), majitelka nás přivítá sklenkou skvělého vína.
Ubrique – Jimena de la Frontera po GR7

V Ubrique však nastává problém. Následující úsek Ubrique – Jimena de la Frontera (35 km) vede horami, kde není žádná možnost ubytování. Těžký terén s velkým převýšením nejsme schopni za jeden den ujít (jsem skoro nevidomá, táta 65 let), proto jej po okresních silničkách obcházíme. Jsou to sice dva dny navíc, ale půjdeme jednou z nekrásnějších oblastí našeho putování.

 

7. UBIRQUE – CORTES DE LA FRONTERA (25 KM)

Ubrique – Cortes de la Frontera
 • Po GR 7 do dlouhého kopce s velkým převýšením, odkud máme úžasný výhled na Ubrique a okolní hory. Když se GR7 prudce stáčí doprava, my pokračujeme rovně po prázdné silnici zvlněnou krajinou a pak dolů do Cortes de la Frontera (1381 obyv.). Všude okolo rostou mohutné korkovníky, výhledy na rozeklané hory jsou naprosto fantastické. Cortes de la Frontera je pro nás jedna z nejkrásnějších bílých vesniček. Po cestě je jen jeden zavřený bar. Bary a supermarket v Cortes de la Frontera. 
 • Naše ubytování: přes booking.com nádherný prostorný apartmán s kuchyní Cortes de la Frontera Townhouse (55 €/dvě osoby).

8. CORTES DE LA FRONTERA – GAUCÍN (20 KM)

Cortes de la Frontera – Gaucín
 • Nádherná cesta z/do kopců po silničkách s minimálním provozem, úchvatné výhledy na okolní hory, krajinu a bílé vesničky. Chvíli před Gaucínem (1570 obyv.) je nutné jít po frekventované silnici. Po cestě je bar v městečku La Canada del Real Tesoro, v kopci u cesty drahá restaurace. Supermarket a bar v Gaucínu, restaurace hned vedle hostelu Brenaverde.
 • Naše ubytování: přes booking.com, velmi prostorný pokoj v motelu Hostal Brenaverde (50 €/dvě osoby), nachází se cca 2 km za Gaucínem.

9. GAUCÍN – JIMENA DE LA FRONTERA (22 KM)

Gaucín – Jimena de la Frontera
 • Opouštíme hory, po rovných středně frekventovaných cestách dojdeme do Jimena de la Frontera (10 500 obyv.). Je to hezké bílé městečko s hradem. Po cestě je jeden bar, jinak veškeré zázemí v Jimena de la F.
 • Naše ubytování: přes booking, jedno z nejzajímavějších ubytování, jaké jsem v životě navštívila. Hobití hotel s nádhernými dekoracemi. Je možno využít perfektně zařízenou kuchyň. Toto ubytování si opravdu nenechte ujít, je to nezapomenutelný zážitek! Hned naproti je obchod. Posada La Casa Grande  (55 €/dvě osoby).

10. JIMENA DE LA FRONTERA – CASTILLO DE CASTELLAR (20 KM)

Jimena de la Frontera – Castillo de Castellar
 • Jsme zpět na GR7. Příjemný korkovníkový háj střídá dlouhá nudná cesta mezi poli. Na závěr prudké stoupání k hradu Castellar. Na cestě potkáváme první poutníky z Rakouska, kteří jdou do Tarify také v protisměru. Po celé cestě není žádná možnost občerstvení. Až v Castillo de Castellar (2400 obyv.) nacházíme levný bar Al Andalus, na hradě pak luxusní restauraci. Místní obchůdek je zavřený (duben 2019).Je to velmi turistické místo.
 • Naše ubytování: přes booking.com, noc na hradě v populárním hotelu TUGASA Casas Rurales Castillo de Castellar (55 €/dvě osoby), je opravdu nevšední zážitek, který si nenechte ujít! V apartmánech je k dispozici kuchyňka. Ráno tu potkáváme poutnici z Francie, která míří z Tarify do Antequery.

11. CASTILLO DE CASTELLAR – LOS BARRIOS (27 KM)

Castillo de Castellar – Los Barrios
 • Z kopce dolů, cestu si pak zjednodušujeme po cyklostezce okolo frekventované silnice. Chvíli dokonce musíme jít nepříjemný úsek po dálnici! V okolí hnízdí mnoho čápů. Před Los Barrios (22 850 obyv.) musíme zdolat krátký prudký kopec. Po cestě jsou bary, v Los Barrios najdeme veškeré zázemí.
 • Naše ubytování: přes booking.com Hotel Real (35 €/dvojlůžkový pokoj).

12. LOS BARRIOS – HOTEL MESÓN DE SANCHO (20 KM)

Los Barrios – Mesón de Sancho
 • Poslední dva dny již neputujeme po GR7, protože v úseku Los Barrios – Tarifa (45 km) nemohu najít ubytování. Jdeme tedy na jih okolo národního parku se spoustou turistů a hnízdících čápů, po silničkách a na závěr několik kilometrů po frekventované silnici E-5/N-340 (Tarifa – Algeciras). Je odtud nádherný výhled na Gibraltar. Po cestě je bar, další u silnice ve vesnici El Pelayo, odkud to k našemu hotelu 4 km (směr Tarifa). Překvapením je kolemjdoucí turista a poutnici z Německa, které potkáváme na  frekventované silnici.
 • Naše ubytování. přes booking.com luxusní motel Mesón de Sancho  (45 €/dvojlůžkový pokoj), v motelu je poměrně drahá restaurace.

13. MESÓN DE SANCHO (EL PELAYO) – TARIFA (22 KM)

Mesón de Sancho – Tarifa
 • Do Tarify lze dojít po frekventované silnici E-5/N-340, my ale chceme jít podél moře. Z první odbočky na turistickou stezku nás vyhodí vojáci, celá oblast je totiž vojenská zóna. Musíme zpět 4 km do El Pelayo a zde odbočit na Sendero Colada de la Costa/Camino de Santiago del Estrecho. Musíme sejít k pobřeží (opět do vojenského prostoru, tudy se ale může), cesta okolo moře je zprvu příjemná, po čase však nekonečná, nehostinná a velmi větrná. Potkáváme známé – svěží poutnici z Německa a vyčerpané poutníky z Rakouska, kteří zřejmě improvizují stejně jako my. Ač se to nezdá, úsek je psychicky dosti náročný. Do Tarify nepřicházíme po GR7 z krásných severních pláží, ale z drsného jihu. Po cestě není žádná vesnice, ani bar, první občerstvení nacházíme až v Tarifě (18 500 obyv.).
 • Naše ubytování: přes booking.com příjemný hotel Tarik (50 €/dvojlůžkový pokoj).

Krása Andalusie se skrývá v jejím vnitrozemí.

 

CO ŘÍCT ZÁVĚREM

Jsme v cíli!

Plán byl zakončit naše putování u moře. Také jsme se domnívali, že cesta povede více z kopce. Není to pravda. Čím dále od moře do vnitrozemí, tím je Andalusie nádhernější. Kupodivu nejkrásnější úsek pro nás byla obchůzka přes Cortes de la Frontera a Gaucín. Díky GR7 pochopíte, že krása Andalusie se skrývá v jejím vnitrozemí.

Buon camino!

GR7 UŽITEČNÉ INFORMACE

 

O cestě existuje i skvělý dokument z cyklu Pěšky po Evopě 2 Krásy Andalusie (2) s Bradley Mayhew.

 

OFICIÁLNÍ SEZNAM ETAP ANDALUSKÉ GR7 Z TARIFY DO PUEBLA DE DON FADRIQUE
I. PROVINCIE CÁDIZ A MÁLAGA:

 1. Tarifa – Los Barrios 45 km (provincie CÁDIZ), není možnost ubytování
 2. Los Barrios – Castillo de Castellar 33 km
 3. Castillo de Castellar – Jimena de la Frontera 20,5 km
 4. Jimena de la Frontera – Ubrique 35 km, není možnost ubytování
 5. Ubrique – Montejaque 28 km
 6. Montejaque – Arriate 16,5 km (provincie MÁLAGA)
 7. Arriate – Ardales 32,7 km
 8. Ardales – El Chorro 15,8 km
 9. El Chorro – Valle de Abdalajís 10 km
 10. Valle de Abdalajís – Antequera 18,5 km
 11. Antequera – Villanueva de Cauche 14,5 km

ZDE SE GR7 ROZDĚLUJE NA SEVERNÍ A JIŽNÍ CESTU:

2a) SEVERNÍ CESTA – PROVINCIE MÁLAGA, CÓRDOBA A JAÉN

 1. Villanueva de Cauche -Villanueva del Trabuco 15,3 km
 2. Villanueva del Trabuco – Villanueva de Tapia 30,6 km, není možnost ubytování
 3. Villanueva de Tapia – Villanueva de Algaidas 16,9 km
 4. Villanueva de Algaidas – Cuevas de San Marcos 17 km
 5. Cuevas de San Marcos – Rute 12,3 km
 6. Rute – Priego de Córdoba  23,2 km (provincie CÓRDOBA) 
 7. Piego de Córdoba – Almedinilla 10,4 km
 8. Almedinilla – Alcalá la Real 21,9 km
 9. Alcalá la Real – Frailes 9 km (provincie JAÉN)    
 10. Frailes – Carchelejo 35,5 km, není možnost ubytování
 11. Carchelejo – Cambil 11,8 km    
 12. Cambil – Torres 26,7 km
 13. Torres – Bedmar 15,3 km
 14. Bedmar – Jódar 7,8 km
 15. Jódar – Quesada 34,4 km, není možnost ubytování
 16. Quesada – Cazorla 17,4 km
 17. Cazorla – Vadillo de Castril 15 km
 18. Vadillo de Castril – Coto-Ríos 34,5 km
 19. Coto-Ríos – Pontones 30,3 km
 20. Pontones – Santiago de la Espada 13,5 km
 21. Santiago de la Espada – Puebla de Don Fadrique 34,2 km

2b) JIŽNÍ ČÁST: PROVINCIE MÁLAGA A GRANADA

 1. Villanueva de Cauche – Riogordo 20,8 km
 2. Riogordo – Ventas de Zafarraya 25,2 km
 3. Ventas de Zafarraya – Alhama de Granada 19,5 km (provincie GRANADA)
 4. Alhama de Granada – Arenas del Rey  22 km
 5. Arenas del Rey – Jayena 16,6 km
 6. Jayena – Albuňuelas 31,1 km, není možnost ubytování
 7. Albuňuelas – Nigüelas 15,1 km
 8. Nigüelas – Lanjarón 18,5 km
 9. Lanjarón – Soportújar 12,4 km
 10. Soportújar – Pitres 11,9 km
 11. Pitres – Trevélez 15,2 km
 12. Trevélez – Cádiar 18,7 km
 13. Cádiar – Yegen 16,5 km
 14. Yegen – Laroles 17,2 km
 15. Laroles – Puerto de la Ragua – 16 km
 16. Puerto de la Ragua – La Calahorra 11,4 km
 17. La Calahorra – Narváez 53,3 km, není možnost ubytování
 18. Narváez – Zújar 24 km
 19. Zújar – Benamaurel 20,8 km
 20. Benamaurel – Cúllar 13 km
 21. Cúllar – Orce 24,2 km
 22. Orce – Huéscar  17,2 km
 23. Huéscar – Puebla de Don Fadrique 25 km

 

GR7 UŽITEČNÉ INFORMACE ANDALUSKÝ CHODNÍK SMRTI Granada a Costa del Sol (1.díl) Gibraltar, Sevilla, Cordoba (2. díl)

 

 • Foto: Zuzana Habáňová, Jiří Habáň
 • Datum: duben 2019
 • Úvodní foto: Cestou z Ardales do Cuevas del Becerro

                       

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..