CO NAVŠTÍVIT V PODNĚSTŘÍ – KOMPLETNÍ PRŮVODCE PRO VAŠI CESTU

Pokud by vás zajímalo, jak to kdysi vypadalo v Sovětském svazu, nemusíte jezdit daleko. Přibližně 1000 km vzdušnou čarou na východ se nachází unikátní sovětský skanzen, o kterém jste možná ještě nikdy neslyšeli. Jenže takhle zemička, která oficiálně neexistuje, vás příjemně překvapí.

 

* vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

 

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Podněstří* je úzký pás země podél levého břehu řeky Dněstr, vklíněný mezi Ukrajinu a Moldavsko. Spolu s Náhorním Karabachem, Abcházií a Jižní Osetií patří mezi republiky, které ve světě téměř nikdo neuznal. Zabírá rozlohu asi 1/8 Moldavska, na území o velikosti Pardubického kraje* žije 500 000 obyvatel. Domluvíte se zde rusky, píše se azbukou a platí podněsterským rublem. Hlavním městem je Tiraspol.

 

Mapa Podněstří
Znak Podněstří a vlajky jiných neuznaných a spřízněných států (např. Rusko, Náhorní Karabach, Abcházie, Jižní Osetie apod.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRO POCHOPENÍ SITUACE

I když Podněstří oficiálně patří Moldavsku, na počátku 90. let se od něj odtrhlo a vytvořilo svůj vlastní stát. Historicky totiž vždy náleželo Rusku a žili zde především Rusové a Ukrajinci. Po rozpadu SSSR v 90. letech bylo připojeno k Moldavsku, které v té době usilovalo o znovusjednocení s etnicky a jazykově příbuzným Rumunskem. Jenže s tím odlišné obyvatelstvo Podněsterska nesouhlasilo. Po krátké válce v roce 1992 se od Moldavska odtrhlo a vytvořilo svůj vlastní nezávislý stát. To by samozřejmě nikdy nedokázalo bez podpory Ruska, které tu po rozpadu SSSR zanechalo obrovské množství zbraní. Slabě vyzbrojenému Moldavsku tedy nezbylo nic jiného, než se s touto situací smířit. Podněstří si v současnosti žije svým vlastním životem, má svého prezidenta, měnu, soudy a samosprávu. Dnes by však tento nejchudší kout Evropy bez masivní finanční podpory Ruska již dávno zbankrotoval. Naopak Rusku se velmi hodí mít vliv a strategicky umístěnou armádu téměř na okraji Evropské unie. Oproti jiným neuznaným republikám má Podněstří s Moldavskem vcelku dobré vztahy, hranice mezi zeměmi jsou otevřeny, lidé a zboží tu vesele proudí a mezi etniky nepanuje nenávist. Pro zajímavost: nejvýznamnějším státním svátkem je Den Podněsterské moldavské republiky, který se slaví 2. září.

 

PRŮVODCE MOLDAVSKEM

 

 

PŘÍJEZD DO PODNĚSTŘÍ

Pohled z moldavské strany na Podněstří, ležící za levém břehu řeky Dněstr

 

Letecké spojení neexistuje, dostat se sem dá pouze po silnici z Ukrajiny* nebo mnohem snáze z Moldavska. Během dne jezdí z centrálního nádraží v Kišiněvě do Tiraspolu a zpět každou hodinu minibus. Lístek se kupuje na místě, cesta trvá okolo dvou hodin. Většina turistů se v Podněstří zdrží jen jeden den, což je docela škoda. Když se na hranicích vojáci v uniformách připomínající doby SSSR ptají, na jak dlouho chceme vízum, vyhrknu, že na tři dny. Zeptají se, kde budeme bydlet, do pasu vloží papírek s vízem (který si při zpáteční cestě vezmou zpět) a můžeme jet. Z celého minibusu si o víza jdeme zažádat jen my. Už tady si všimnu mnohem přátelštější povahy lidí oproti sousednímu Moldavsku.

 

PENÍZE

Nádraží v Tiraspolu, kde si můžete po příjezdu vyměnit peníze. Banka je to malé okénko napravo

 

První, co musíme na tiraspolském nádraží udělat, je směnit peníze na podněsterské rubly. Bankomaty ani platební karty tu nefungují a ničím jiným se oficiálně platit nedá. Neoficiálně výjimečně ano. Peníze měníme v „bance“, u malého okénka hned vedle vchodu do nádraží. V centru města jsou další směnárny, dokonce i na poště. Hodně populární plastové kopějky, které si turisté rádi vozívají domů jako suvenýr, už se tu zřejmě nepoužívají. Aspoň nám je nikdo nesměnil.

 

DOPRAVA V PODNĚSTŘÍ

Trolejbusy a maršrutky

 

Po Tiraspolu a v Benderu jezdí retro trolejbusy, další možností jsou pak dodávky maršrutky, kterými se dostanete i do vzdálenějších koutů země. Jsou neuvěřitelně levné. My využíváme především taxi. Ta ale vůbec nereagují na mávnutí na ulici, jsou velmi vytížená a musí vám je někdo objednat telefonem. Klidně prodavačka v trafice nebo náhodný chodec na ulici, tak jako nám. V cíli pak z řidičova smartphonu vždy zazní fanfára a oznámení, kolik máme zaplatit. Většinou okolo 30 rublů, tedy 30 Kč.  Mile mě překvapilo, že se nás ani jednou žádný taxikář nesnažil ošidit. Možná ale proto, že na vše tu dohlíží velký Šerif.

 

UBYTOVÁNÍ

V centru Tiraspolu najdete spoustu ubytování, od bytů po luxusní hotely (na snímku ulice 25. října)

Na bookingu a airbnb najdete spoustu ubytování různých cenových kategorií. Původně rezervuji levný hostel, na místě ale zjišťujeme, že se jedná o byt v paneláku. A to i s majitelem. Bývalý ruský námořník, který žil dlouho v USA a mluví výborně anglicky, má rád turisty a pronájmem si přilepšuje k penzi. Byt i celý panelák vypadají jako ty u nás v 70. letech minulého století, kontrastem k tomu je jeho drahý značkový notebook a rychlá WIFI. Je ohromně přátelský, rád poradí a bez problému chápe, že hledáme spíše soukromí. Nakonec zakotvíme v poměrně drahém City Club Hotel (boking.com). Teď v době covidu tu jsme úplně sami, přátelská temperamentní recepční se může přetrhnout, aby nám splnila všechna naše přání. Výborné ubytování.

 

INTERNET A WIFI

V Podněstří zřejmě mají svého vlastního operátora, protože tu kromě pohraničí s Moldavskem téměř nemáme signál. V restauracích, barech a v ubytování wifi funguje skvěle.

 

JÍDLO, PITÍ A CENY

Nepřeberné množství pivních píp v pivnici Craft

 

Zdejší výbornou kuchyni tvoří mix moldavské (rumunské), ruské a ukrajinské. Točí tu dobré pivo včetně Staropramenu, nalévají výborné víno a stejně jako v Moldavsku mají výborné Mojito za 65 Kč. Prostě ceny za hubičku. Překvapením je moderní pivnice/sport bar Craft s největší plazmovou televizí, jakou jsme kdy viděli a ohromující množství pivních píp, opět včetně Staropramenu. Vřele také doporučuji zajít si na snídani do nefalšované sovětské kantýny.

LIDÉ A ŽIVOT

Pozůstatky dávných dob na každém kroku

 

To, co se nám na Podněstří líbí nejvíce, jsou lidé. Oproti nepříliš veselé moldavské povaze jsou místní mnohem komunikativnější, veselejší a přátelštější. Abychom se dozvěděli více o životě v Podněstří, využíváme walking tour nadšeného průvodce Antona Dendemarchenko, který skvěle mluví anglicky. Během dvouhodinové procházky (můžete zvolit i celodenní) nás provede po více či méně známých místech v Tiraspolu a blízkého okolí. Dozvíme se spoustu zajímavostí o zdejším životě, ukazuje svůj občanský průkaz, papírovou knížku, do které se zapisují různé životní údaje, jako třeba svatba nebo narození syna. Je o trochu větší než ta, která se u nás používala za dob tuhého socialismu. Protože podněsterský pas nikde neuznávají, místní se můžou rozhodnout, zda si pořídí ruský či moldavský, při troše štěstí i rumunský. Tuto walking tour všem vřele doporučuji. Kontakt na Antona: INSTAGRAMTRIPADVISORFACEBOOKWEB.

Výhled na Tiraspol z jednoho ze starých paneláků

 

Z nejvyšších pater paneláku máme hezký výhled na zelenou metropoli, stav zdejších domů je však žalostný. Aspoň tedy oproti našemu evropskému standardu. Jsou šedivé, neopravované, beznaděj a nízká životní úroveň je vidět na každém kroku. Není to tak dávno, co se tu důchody pohybovaly okolo 1000 Kč měsíčně. Mladí lidé odchází za prací do zahraničí, vylidňování země je velkým problémem, stejně jako v sousedním Moldavsku. 

 

KDO JE ŠERIF?

Šerif tu vlastní téměř vše

 

V Podněstří skoro vše vlastní Šerif (Sheriff). Benzínové pumpy, supermarkety, místní televizi a noviny, mobilní síť, hotely, restaurace, likérku Kvint, zcela nové sportoviště s ohromujícím stadionem a samozřejmě i známý fotbalový klub, který se jmenuje….. Jak jinak než FC Sheriff Tiraspol. Za tímto jménem se prý skrývají dva významní ruští podnikatelé, jiné zdroje ale ukazují na zapojení syna bývalého prezidenta I. Smirnova. Když se opatrně ptám, kdo to vlastně Šeriff je, kloudné odpovědi se nedočkám……

 

CO VŠE V PODNĚSTŘÍ NAVŠTÍVIT:

TIRASPOL

Socha V. I. Lenina před Domem sovětů

 

Hlavní město Podněsterska leží přímo na břehu řeky Dněstr. Teď v červenci na mě centrum působí moc hezky, je čisté, zelené, silnice lemují aleje zdravých stromů a řeku příjemný park. Už chápu, proč se Podněstří říká sovětský skanzen. Na každém kroku narážíme na sochy Lenina, srpy a kladiva na znaku země, jezdeckou sochu ruského vojevůdce Suvorova, památník ve tvaru MIG-19. Nejznámější ulice se jmenují Leninova a 25. října. Budova parlamentu nebo Dům sovětů časy komunismu prostě nezapřou.

Katedrála Narození Krista

 

Nejzajímavější jsou ale zdejší kontrasty. Vedle rachotin z dob Michaila S. Gorbačova brázdí silnice moderní naleštěné bouráky, za ruským tankem T-34-85, památníkem na válku v roce 1992, stojí krásný pravoslavný Kostel sv. Jiří. Že všichni místní mají moderní smartphony je samozřejmostí. A to nemluvě o fotbalovém stadionu, který předčí i ty nejvyhlášenější v západní Evropě. 

RYBÍ „ZÁVOD“ AQUATIR

 

Recepční na hotelu nám domluví zajímavou exkurzi v továrně, kde se ve velkých nádržích chovají jeseteři a obří vyzy velké, kterým tu lidově říkají běluhy (viz video). Samečci jeseterů jsou chováni pro maso, samičky a vyzy k produkci černého zlata, kaviáru. Spolu se skupinou ruských turistů dostaneme dlouhé nepromokavé pláště, síťku na hlavu a návleky. Rázná průvodkyně nám popisuje celý proces chovu ryb až po výrobu kaviáru. I když jí rusky ne vždy rozumím, vždy mi to ochotně ještě jednou vysvětlí. Velmi drahý pravý kaviár si nakonec nekoupíme, už nám na něj nevychází hotovost. Exkurze není drahá, areál se nachází na západním okraji Tiraspolu směrem do Benderu. Jezdí sem marštruka. Zde je jejich WEB v ruštině. 

LIKÉRKA KVINT

Likérka Kvint

 

Koňaky z likérky Kvint jsou vyhlášené nejen v Podněstří, ale i daleko za jeho hranicemi. Pro turisty je připraveno několik typů exkurzí, ta nejdražší zahrnuje ochutnávku i třicet let starých koňaků. Prohlídky jsou ale značně drahé, domluví  vám je např. hotel. Jejich likéry dokonce můžete koupit i v duty free shopu na letišti v Kišiněvě. WEB v angličtině ZDE. 

 

SPORTOVNÍ KOMPLEX ŠERIFF

Fotbalový stadion Sheriff Tiraspol

 

Naprostým kontrastem k nízké životní úrovni je super moderní sportovní areál s krytými i venkovními bazény, atletickou dráhou a fotbalovým stadionem. Ten má kapacitu 15 000 diváků a nemuseli by se za něj stydět ani v západní Evropě. Jeho výstavba prý stála 200 milionů dolarů. Nejlepším klubem v zemi i celém Moldavsku je totiž zdejší FC Sheriff Tiraspol. Ligu vyhrál devatenáctkrát z jedenadvaceti ročníků, desetkrát získal tamní pohár. Ohromný úspěch v poslední době slaví v Lize mistrů (2021). A to vše díky zámožnému majiteli – Šerifovi, který si může dovolit koupit spoustu kvalitních zahraničních hráčů.

Prohlídka není drahá a zajistí vám ji hotel. Jsme tu jediní turisté a celým oslňujícím komplexem nás provádí populární televizní moderátor. WEB ZDE.

 

PEVNOST BENDER

Pevnost Bender

 

Největší atrakcí Benderu*, druhého největšího města Podněstří, je bezesporu zdejší pevnost ze 16. století. Dnes je nově zrekonstruovaná a její malá část zpřístupněná veřejnosti. Zbytek využívá podněstersko-ruská armáda. která je v zemi od války v roce 1992. Uvnitř je malé muzeum, nedaleko je krásný kostel Alexandra Něvského, vystavěný v byzantském stylu. Dostanete se sem trolejbusem nebo taxi. 

[
CO JEŠTĚ NAVŠTÍVIT?
  • KLÁŠTER NOUL NEAMT – nádherný pravoslavný klášter z roku 1861 se nachází v Chitcani. Dostanete se sem lokálním přívozem.
  • PAMÁTNÍK KITSKANY PŘEDMOSTÍ (angl. Kitskany Bridgehead, rusky Kitskanskiy platsdarm) – impozantní památník se nachází několik set metrů po silnici od kláštera a se svou výškou 158 metrů je jedním z nejvýše položených míst v zemi. Je odtud krásný výhled do okolí.
  • TRAJEKT NA ŘECE DNĚST – ručně ovládaný trajekt jezdící přes řeku Dněstr. Spojuje Tiraspol s obcí Kitskany, takže jej můžete chytit zpět po návštěvě kláštera a památníku.
  • RIBNITA – město na severu země, v okolí se nachází historické a archeologické památky.

 

 

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

Socha ruského vojevůdce A. Suvorova na stejnojmenném náměstí s vlajkami neuznaných a spřízněných republik

 

Z pohledu turistů se nám v Podněstří ohromně líbilo, a to zejména přátelští, nápomocní a docela veselí lidé. Velmi přívětivé jsou nízké ceny, především výborného piva, vína a skvělého jídla. Tři dny, po které nám platilo vízum, opravdu nestačily. Určitě se sem rádi vrátíme.

PRŮVODCE MOLDAVSKEM

 

  • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský
  • Datum: červen/červenec 2021
  • Úvodní foto: Tank T-34-85, památníkem na válku v roce 1992, v pozadí pravoslavný Kostel sv. Jiří 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..