ČAROKRÁSNÉ AZORY – KOMPLETNÍ PRŮVODCE KDY A NA KTERÝ OSTROV SE VYDAT

Nejexotičtější vegetace Evropy leží přímo uprostřed Atlantiku. Moc lidí ji nezná, ještě méně jich navštívilo. Smaragdově zelené Azorské ostrovy však očarují úplně každého, kdo je jednou navštíví, touží se sem neustále vracet. Tak jako my.

*vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

Azory leží téměř uprostřed Atlantiku 
Navštívené ostrovy

 

 

 

 

 

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE: 

Přírodní jezírka na ostrově Flores
 • Devět sopečných ostrovů leží uprostřed Atlantiku 1500 km od evropských a 1900 km od amerických břehů. Spolu s Madeirou tvoří dvě autonomní oblasti Portugalska s vlastní správou. Ta azorská sídlí ve městě Ponta Delgada na největším ostrově Sao Miguel. Místní každému ostrovu je přiřadily určitou barvu.
 • Jsou rozesety v délce 600 km, žije zde 250 000 obyvatel.
 • Sopka Ponta do Pico (2351 m) je nejvyšší horou Azor i Portugalska.
 • Kromě portugalštiny se tu vcelku dobře domluvíte i anglicky. Platí se eurem, oproti České republice jsou zde o dvě hodiny méně (v Portugalsku o hodinu).

 

TYPICKÉ PRO AZORY
 • Evropská Havaj, ostrovy věčného jara, největší exotická flora Evropy.
 • Nejodlehlejší kout EU.
 •  Čtyři roční období běhen jednoho dne.
 • Jediné čajové plantáže v Evropě.
 • Království hortenzií, vyhlídek a turistických stezek.
 • Pozorováním velryb.
 • Výstup na nejvyšší horu Portugalska.
 • Vysoce bezpečná destinace, nulová kriminalita, žádná nebezpečná zvířata.

 

KTERÝ OSTROV SI VYBRAT?

Pohled na ostrov Pico s nejvyšší horou Portugalska. Foceno z ostrova Faial

 

Tuto otázku si před první návštěvou klade úplně každý. Odpověď je jednoduchá. Pokud se tu chystáte strávit 7-10 dní:

 • pak jednoznačně doporučuji největší ostrov Sao Miguel. Je tak rozmanitý, že ho možná celý ani neprozkoumáte. Zpáteční let pak můžete zkombinovat s krátkou návštěvou jiného ostrova (viz. Doprava).
 • nebo můžete procestovat centrální ostrovy, mezi kterými jezdí celoročně lodě. Při zpátečním letu se můžete na skok zastavit na Sao Miguel. Tuto variantu jsem si já nechala až na další návštěvu Azor.

 

 • Nejvyšší vodopád na ostrově Flores – Poco do Bacalhau

   

Pokud máte hodně času a nešetříte na letenkách, můžete jednotlivé části libovolně kombinovat. Sao Miguel ale určitě nevynechejte.

 

KDY VYRAZIT?

Na pobřeží skoro pořád svítí sluníčko (Nordeste/Sao Miguel)

 

Zdejší počasí je pekelně nevyzpytatelné. Místní s oblibou tvrdí, že jedině tady zažijete během jednoho dne čtyři roční období. Stačí popojet ze slunečného pobřeží do kopců a ocitnete se v mlze, dešti a studeném větru. Po chvilce začne svítit sluníčko, horkem svlékáte bundy, abyste si je za pár minut v chladu a dešti opět rychle oblékli. A tak je tomu ve vyšších polohách celý den, zatímco dole u moře pořád svítí slunce. Na jednom ostrově může být krásně, na vedlejším deštivo.

I toto jsou Azory. Proměnlivé počasí je hlavně ve vyšších polohách (Sete Cidades/Sao Miguel)

 

I přes velmi proměnlivé počasí jsou teploty celoročně stabilní okolo 18-25 °C, nejméně prší v létě, nejvíce brzy na jaře. Vyrazit můžete kdykoliv. Prý vcelku dobře fungují aplikace windguru (prý fungovala skvěle, 2021 trochu hůř), windy a ventusky (v češtině). Mimochodem, nejkrásnější kvetoucí hortenzie si můžete užít od konce května do září.

Celoročně stabilní teploty a dostatek vláhy přeje nádherným hortenziím

 

JAK SE SEM DOSTAT?

Na Azory se dostanete jedině letecky, pokud tedy nevlastníte jachtu (Ponta Delgada/Sao Miguel)

 

Jedině letecky, především z portugalského Lisabonu či Porta (TAP, SATA, Ryanair má prý od října 2023 přestat létat – v jednání). Při troše štěstí seženete v létě i přímý let do Ponta Delgada z Vídně, odtud jinak letenky do Portugalska vychází asi nejlevněji. Z Frankfurtu Hahn létal levně Ryanair (v době koronaviru nelétal. Pozor, neplést si s letištěm ve Frankfurtu nad Mohanem!). Zajímavé je přímé spojení Azor s Bostonem (USA/let trvá 6 hodin). Sezónně existují lety z jiných míst Evropy/světa. POZOR: pouze společnost SATA má v ceně letenky zavazadlo (23 kg), u ostatních si ho musíte přikoupit. Mezinárodní letiště jsou na ostrovech Sao Miguel (Ponta Delgada), Faial (Horta) a Terceira (Lajes).  

DOPRAVA MEZI OSTROVY

Mezi ostrovy létá pouze společnost SATA

 

LETECKY: letecká doprava je nejběžnějším spojením mezi ostrovy. Na všech ostrovech jsou malá letiště, monopol tu má společnost SATA (Azores Airlines). Osobně se mi s nimi létá se s nimi skvěle, mimo sezonu a svátky si letenky kupuji jen krátce před odletem. Letenky nejsou levné, v ceně je vždy 23 kg zavazadlo, není třeba složitý check-in jako např. u Ryanairu. Online nákup je o 12 € levnější než v kanceláři společnosti (to mi řekla jejich pracovnice). Ceny letenek se pohybují od 90 €. 

Přístav v hlavním městě Ponta Delgada na největším ostrově Sao Miguel

 

LODÍ: trajekty spojující všechny ostrovy jezdí pouze od června do září. Mezi centrálními ostrovy Faial-Pico-Sao Jorge jezdí lodě celoročně každý den, na Terceiru a Graciosu dle jízdního řádu: ATLANTICOLINE.PT nebo ZDE.

TIP: Více ostrovů za méně peněz. Kupte si letenku např. z Ponta Delgada do Lisabonu se 48-hodinovým přestupem na jiném ostrově (nejčastěji Terceira, Faial). Zde se můžete ubytovat, procestovat si okolí a za dva dny pokračovat do Lisabonu. 

DOPRAVA NA OSTROVECH:

 

Po ostrovech, zejména těch menších, můžete chodit klidně i pěšky (sever ostrova Flores)

 

Jednoznačně nejvýhodnější je půjčit si auto (níže v rámečku uvádím kontakt na Lukáše, který žije na Sao Miguel a na tomto ostrově vám s levnějším půjčením auta pomůže). Pokud však nejste řidiči jako my, nezoufejte. Jízdní řády autobusů, kontakty na taxi a cestovní agentury dostanete ve všech turistických informacích (na letišti a v hlavním městě). Na Sao Miguel a Terceiře jezdí autobusy vcelku uspokojivě. Na ostrově Faial jezdí autobus okolo ostrova, na Floresu a Sao Jorge většinou jezdí školákům přizpůsobené busy, tzn. ráno do hlavního města, večer zpět z města, tedy přesně opačně než potřebují turisté. 

Vždy se dá využít taxi nebo cestovní kancelář/majitel hotelu. Na informacích dostanete leták s telefony a pevnou sazbou jízd. Možností je na každém ostrově dost. 

 

SUPER TIP!!!

Velkým odborníkem na Sao Miguel je Lukáš, který tu již dlouho žije. Pomůže vám s letenkami, ubytováním, půjčením auta, itinerářem a spoustou dalších věcí. Kontakt na něj:

 

 

UBYTOVÁNÍ:

Typický domek z lávových kamenů na ostrově Sao Jorge (Faja do Ouvidor)

 

Ubytování různých cenových kategorií seženete na booking.com, airbnb a podobných webech. Seznam ubytování také dostanete na informacích. Já osobně preferuji ubytování v městech, na malých ostrůvcích v těch hlavních. Kvůli blízkým  supermarketům a restauracím. Pokud máte auto, bude vám to vcelku jedno. Populární je také ubytování v haciendách. Ubytování na Azorách není levné. 

 

STRUČNÝ PRŮVODCE OSTROVY:

 

1.SAO MIGUEL (ZELENÝ OSTROV)  

Skalní útvary u městečka Mosteiros na západním pobřeží

 

Největší, nejlidnatější a turisty nejnavštěvovanější z ostrovů.  To by vás určitě nemělo odradit, naopak zde by měl každý svou návštěvu Azor začít. Je plný nádherné vegetace a obřích hortensií, které kvetou od poloviny května do začátku října). Zajímavosti:

 • V západní části ostrova najdete Sete Cidades, caldeiru (sopečný kráter) s modrým a zeleným jezerem a malebnou vesničkou. V okolí je spousta turistických stezek (SEZNAM STEZEK) a dechberoucí vyhlídka Boca do Inferno. Na severozápadním pobřeží vystupují z moře u vesničky Mosteiros zajímavé skalní útvary, na pobřeží jihovýchodním se můžete okoupat v horkém mořském prameni Ponta da Ferraria.
 • V centru ostrova se nachází caldeira s jezerem Fogo (Ohnivé jezero), úžasnou vegetací obklopené horké prameny Caldeira Velha, jediné čajové plantáže v Evropě. Určitě nevynechejte pohodové hlavní město Ponta Delgada a nedaleké ananasové plantáže ve sklenících. V malebné Ribeira Grande si pro změnu pochutnejte na výborných destilátech v likérce Mulher de Capote.
 • Na východě nesmíte vynechat Furnas, termální město a oblast s horkými vřídly, kouřícími fumaroly a koupadly. Nejlepší je bezesporu Terra Nostra a její hnědý siřičitý bazén obklopený botanickou zahradou. Tady jsme vydrželi sedm hodin. Na březích jezera Furnas se v zemi „peče“ místní specialita cozido. Musíte si jej objednat den předem v restauraci a  podává se na oběd (do 15:00 hod). Na úplném východě ostrova leží drsně krásné Nordeste se spoustou vyhlídek, s vodopádem a majákem. Oblast je spojena s tragédií Edith Piaf. Do jednoho z kopců v roce 1949 narazilo letadlo s její největší láskou, boxerem Marcelem Cerdanem*. Havárii nikdo nepřežil.  
 • Kompletní průvodce Sao Miguel ZDE.
   

 

2. FLORES (RŮŽOVÝ OSTROV)

 

Azořané jej považují za ten nejkrásnější ze svého souostroví. A nejen oni, větší džungli v Evropě totiž nenajdete. Ohromující vegetace, kvůli své odlehlosti minimum turistů a poněkud uzavření lidé, to je nejzápadnější ostrov Flores. Zdejší přírodu nejlépe poznáte pěšky (SEZNAM STEZEK). My se vydáváme na trek Lajado – Faja Grande po úbočí západního pobřeží. Hustou džunglí dojdeme až k nejvyššímu vodopádu Poco do Bacalhau ve Faja Granda, odkud to není daleko ke kouzelné skalní stěně s mnoha vodními kaskádami Poco da Ribeira do Ferreiro. Připadáme si tu jako někde ve Venezuele.

Oproti tomu na severu to vypadá jako na Novém Zélandu. Od majáku Ponta do Albernaz, se táhnou jiskřivě zelené pastviny kontrastující s modrým oceánem. Je odtud krásný výhled na nedaleký ostrov Corvo. Kráterová jezera uprostřed ostrova a velrybí muzeum  v hlavním městě Santa Cruz už bohužel nestíháme, tak třeba příště. Kompletní průvodce o Floresu ZDE.

3. CORVO (ČERNÝ OSTROV)

Pohled na Corvo z ostrova Flores

 

Tento nejmenší a nejsevernější z Azorských ostrovů leží v západní části souostroví. Jeho 400 obyvatel žije v jediné vesnici, kde najdeme jeden penzion. Uprostřed ostrova je kráter. Dá se sem dostat letecky nebo lodí z Floresu (osobně nebo telefonicky vám poradí na informacích).

 

4. FAIAL (MODRÝ OSTROV)

Stezka Levada znamená v překladu strouha

 

Faialu nás ohromně překvapil a chystáme se sem brzy vrátit. Už jen ten výhled z balkonu na sopku Ponta do Pico je neuvěřitelný (viz obrázek u ostrova Pico). Hlavní město Horta je oproti tichému Floresu ohromně živá, za čumendu stojí přístav s jachtami a dlouhé molo je plné kreseb od námořníků. Kresbou tu stvrdili svůj příjezd, a pak ho šli zapít do vyhlášeného baru Peter´s Cafe Sport. Mezi kresbami lze najít i českou stopu. Na Faialu je plno turistických STEZEK. Vybíráme si naprosto úžasnou stezku Levada, která vede neskutečně rozmanitou přírodou. Před odletem ještě stihneme navštívit největší atrakci, caldeiru. Ohromný kráter vyhaslé sopky uprostřed ostrova je zarostlý endemickým keřem faja, podle kterého ostrov získal své jméno. Bohužel místo zeleného údolí vidíme jen mlhu. Tak to holt na Azorách občas chodí. Ostatní atrakce už bohužel nestíháme, tak si o nich přečtěte v průvodci. KOMPLETNÍ PRŮVODCE PO FAIALU ZDE.

 

5. PICO (ŠEDÝ OSTROV)

Pohled na Pico ze Sao Jorge

Druhý největší ostrov se nachází v centrálních Azorách a láká turisty především výstupem na nejvyšší horu Portugalska, majestátné Ponta do Pico. Dále zde rostou jediné vinice na Azorách a užijete si spoustu fajn treků. Pico je nejmladším z Azorských ostrovů, povrch je lávovitý a není tak úžasně zelený jako ty ostatní. KOMPLETNÍ PRŮVODCE ZDE.

 

6. SAO JORGE (HNĚDÝ OSTROV)

Stezka ze Sierra do Topo do  Fajã da Caldeira do Santo Cristo

Krásný malebný ostrov s dramatickou krajinou a úchvatnou přírodou. Také lidé mi tu připadají velmi přátelští a veselí. Ubytováváme se v hlavním městečku Velas, abychom to všude měli kousek. Na severozápadě ostrova se nachází krásný park Sete Fontes, kde místní rádi pořádají pikniky. Asi pět kilometrů odtud leží maják Ponta dos Rosais, odkud je při dobrém počasí krásný výhled na Faial a Pico na západě a na Terceiru a Graciosu na východě. Sao Jorge se říká ostrov fajãs, což jsou unikátní úrodné plošiny na pobřeží, které vznikly sesuvy půdy ze strmých útesů pohoří Serra do Topo do moře. Mezi nejkrásnější patří Fajãs da Caldeira do Santo Cristo, kam se lze pěšky dostat po jedné z nejkrásnějších stezek. Pak malebná Fajã do Ouvidor a Fajã dos Vimes, kde se pěstuje káva, jediná v Evropě. Na úplném jihovýchodě leží vesnička Topo, kousek od ní se nachází maják Farol da Ponta do Topo. Na Sao Jorge se vyrábí vyhlášené sýry, které se odtud exportují i do pevninského Portugalska. Doprava: dostanete se sem přímým letem z Terceiry nebo ze Sao Miguel. Každý den jezdí loď z ostrova Pico (1 hodina) a občas i na Terceiru. KOMPLETNÍ PRŮVODCE PO SAO JORGE ZDE.

 

7. TERCEIRA (FIALOVÝ OSTROV)

Terceira nabízí spoustu treků zelenou přírodou

 

Návštěvu (pro mě) populární Terceiry jsem dlouho odkládala, a to byla velká chyba. Kopcovitý, nádherně zelený ostrov má totiž ty nejveselejšími obyvatele, které jsem na Azorách potkala. A co teprve Angra do Heroísmo, nejkouzelnější město celých Azor. Když už vás historické uličky omrzí, vyrazte na některý ze zdejších treků, třeba jen na nedaleké vyhaslé sopky Monte Brasil. Nebo prozkoumejte lávové tunely v Algar do Carvao či v Gruta do Natal. Okoupat se můžete v některém z mnoha přírodních bazénů, zkuste vyhlášené místní víno, sýry a hlavně! Zažijte adrenalin s povykujícími Terceiřany na býčích zápasech. Na Terceiře žije Čech Pavel Novotný (@terceira.island), který vám zajistí stan, turistické vybavení nebo provede místy, která znají jen místní. Bude se vám tu líbit a ani týden vám na Terceiru stačit nebude. Kompletní průvodce Terceirou ZDE.

8. GRACIOSA (BÍLÝ OSTROV)

 

 

 

Symbolem Graciosy jsou ikonické větrné mlýny

Pokud zavítáte na Terceiru a budete mít pár dní navíc, doporučuji navštívit i vedlejší malou sestřičku Graciosu. Poklidný a mírumilovný ostrůvek s barevnými větrnými mlýny, bílými vesničkami a zelenými pastvinami. Nečekaným překvapením je sestup do zelení zarostlé hluboké caldeiry se sirnými prameny. Určitě si nenechte ujít zdejší výborné víno a sýry. Více informací ZDE.

9. SANTA MARIA (ŽLUTÝ OSTROV) – plán návštěvy 2023

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

Obří modré hortenzie rostou po celých Azorách

 

Marně vzpomínám, která exotická země mě ohromila svou přírodou stejně jako čarokrásné Azory. Příznivcům plážování a koupání v moři se tu ale moc líbit nebude. Ovšem milovníci přírody, turistiky a poznávání budou toužit se sem neustále vracet, přesně jako my. Nikde na světě jsem se necítila bezpečněji a nesmím opomenout velmi přátelskou povahu místních lidí. Bylo nám tu opravdu skvěle. 

Neváhejte a vyrazte na Azorské ostrovy (Ponta Delgada/Sao Miguel)
PÁR ZAJÍMAVOSTÍ NAVÍC

 • život na ostrovech připadá turistům velmi idylický. Jenže zdaleka není tak komfortní jak jsme zvyklí u nás v Čechách, zejména na menších ostrovech. Tak například nemocnice jsou pouze na Sao Miguel a na Terceiře. V případě akutní operace pro vás přiletí vrtulník, při porodu leží budoucí matka šest týdnů před porodem v nemocnici, manžel/přítel tu může být pár dní před porodem také. Mateřská je mimochodem jen pár měsíců. Ozařování či jakékoliv zákroky lidem  také zaberou pár dní. Zubař, gynekolog či veterinář na menších ostrovech je též problém.
 • I na Azorách lze výjimečně narazit na DRAČÍ STROMY (dračince dračíDracaena draco), které jinak rostou na kanárském Tenerife, Madeiře a hlavně na Sokotře. Nejvíce jich je prý v Muzeu vína v Madaleně na ostrově Pico, Pokud se zeptáte místních, možná na nějaký narazíte i zde (foto od Lenky Hejhalové).

 

ROZDĚLENÍ AZORSKÝCH OSTROVŮ
 • VÝCHODNÍ: Sao Miguel (největší, nejlidnatější, nejrozmanitější. Termální koupele, vřídla, caldeiry
  (sopečné krátery), jezera, turistické stezky, čajové a ananasové plantáže, velryby),
  Santa Maria (nejslunnější, pláže, v létě sem Azořané rádi jezdí na dovolenou).
 • CENTRÁLNÍ: Faial (živé hlavní město Horta, caldeira, turistika), Pico (nejvyšší hora Portugalska, vinice), Sao Jorge (okouzlující krajina, treky po  fajas, sýry, pěstování kávy), Terceira (býci, jeskyně, vyprahlejší krajina, největší hustota obyvatel), Graciosa (větrné mlýny, vinice, sýry).
 • ZÁPADNÍ: Flores (fantastická flóra, vodopády, pastviny, caldeiry), Corvo (nejmenší ostrov s jedním městečkem, caldeira uprostřed ostrova).

 

Azorské ostrovy podle velikosti 

 

NOVINOVÝ ČLÁNEK O SAO MIGUEL, FLORES, FAIAL

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O AZORÁCH:

 

 

 

 • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský
 • Úvodní foto: Caldeira Velha na ostrově Sao Miguel
 • Navštíveno: září – říjen 2020 a 2021

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..