ČAROKRÁSNÉ AZORY (4) – SAO JORGE (HNĚDÝ OSTROV)

Podle místních je Sao Jorge jedním z nejkrásnějších ostrovů, což vám můžu i já potvrdit. Ohromila mě především dramatická krajina, unikátní vegetace a taky přátelští lidé. Přezdívá se mu Hnědý ostrov, z letadla totiž připomíná hnědý zvrásněný hřbet ještěra nořícího se do modrých vod Atlantického oceánu.

Sao Jorge leží v oblasti centrálních Azor

 

Sao Jorge je čtvrtým největším z devíti ostrovů (246 km2) a nachází se v centrálních Azorách, mezi ostrovy Pico a Terceira. Žije zde 8 381 obyvatel (2021), hlavním městem je Velas. Sao Jorge je vyhlášený svými výbornými sýry, které se exportují i na pevninu. Další raritou jsou unikátní úrodné plošiny fajãs.  

 

DOPRAVA 

 

Na Sao Jorge se letecky dostanete pouze se společností SATA, a to pouze ze Sao Miguel a z Terceiry

 

 • Nachází se zde vnitrostátní letiště, společnost SATA (Azores Airlines) provozuje přímé lety na ostrovy Terceira a Sao Miguel. Denně jezdí trajekt na ostrov Pico (1 hodina), odkud se dá dostat přívozem (4x denně) na ostrov Faial. Dále existuje i občasné lodní spojení s ostrovem Terceira. Lodní jízdní řád společnosti ATLANTICOLINE.PT. Poznámka: při příjezdu do Madaleny (ostrov Pico) si nenechte ujít krásný pohled na zdejší kostel Igreja de Santa Maria Madalena.
 • Ostrov má na šířku pouhých 5 km, na délku však 56 km, kvůli vzdálenostem se tu opravdu vyplatí půjčit si auto. Pokud ale jako my neřídíte, můžete využívat taxi. Jejich seznam, telefony a ceník jízd dostanete na Infocentru na letišti nebo nedaleko přístavu ve Velasu. Dají vám tu i jízdní řád autobusů, ty se ale moc nevyplatí. Využívají je především školáci, jezdí tedy ze vzdálených městeček do Velasu ráno a zpět odpoledne. Turistům se to hodí spíše naopak.  
 • AUTOBUSY – JÍZDNÍ ŘÁD 2022
 • TAXI, PRŮVODCI 2022

 

UBYTOVÁNÍ 

Najdete na booking.com a airbnb, my jsme bydleli v Hospedaria Australia ve Velasu, kde je nejvíce restaurací a obchodů. Je to levné, moc hezké ubytování se snídaní, veselý syn majitelky mluví skvěle anglicky, večer je tu otevřeno bistro s dobrým jídlem. Pokud máte auto, můžete bydlet i mimo Velas, třeba u majitelky Rity Madruga v apartmánech u moře v Manadas, jejich WEB ZDE.

CO VIDĚT A NAVŠTÍVIT

Mapa Sao Jorge

 

VELAS

Kostel Igreja Matriz de São Jorge v centru hlavního města

 

Maličké, ale vcelku živé a moc pěkné hlavní město, které pěšky projdete během chvilky. Centrum tvoří náměstí Praça Velha (Old square) a kostel Igreja Matriz de São Jorge, vedle něj stojí socha zdejšího rodáka a filantropa Joãao Ináciao de Sousy. V okolí je několik restaurací, směrem nahoru malinký parčík Jardim da Républica a supermarket, od kostela dolů najdete Infocentrum a přístav. Pokud se vydáte od přístavu podél pobřeží doprava (na severozápad), dojdete ke kamennému oblouku v Zona do Arco, a po půl hodině k Morro Grande, kopci s panoramatickým výhledem na záliv a Velas. Pokud nebudete mít smůlu jako my, z celého západního pobřeží je parádní výhled na protější ostrov Pico se stejnojmennou nejvyšší horou Azor i Portugalska. 

 

SETE FONTES  

Nádherná vegetace v Sete Fontes

 

V překladu Sedm pramenů je krásný zelený park protkaný potůčky, kam místní rádi jezdí na piknik. Leží 8 km severozápadně od Velasu, po příjezdu vás přivítá hejno nenasytných kachen, překvapivě v čele s kohoutem. O kus dál je ohrada s jeleny.

 

MAJÁK PONTA DOS ROSAIS

Maják Ponta dos Rosais

 

Pět kilometrů od Sete Fontes stojí maják Farol da Ponta dos Rosais z roku 1958 a vyhlídka na ostrovy Pico a Faial na západě, při dobrém počasí je vidět i Terceira a Graciosa na východě. Hodně lidí sem přijíždí autem, my ale došli pěšky. Je to příjemná procházka, jen pozor na velmi proměnlivé počasí, ať pak nejste nemocní, tak jako my.

URZELINA – městečko směrem na jihovýchod z Velasu, stojí tu zřícenina kostela Antiga Igreja de São Mateus, který zničilo, přesněji rozpůlilo, zemětřesení v roce 1808. Po pobřežní cestě dojedete do druhého největšího města CALHETA, kde po slavné éře zůstala opuštěná továrna na zpracování velryb. Dnes se v Calhetě vyrábí výborný sýr. Na úplném jihovýchodě ostrova leží vesnička TOPO s tvrzí Casa dos Tiagos a majákem Farol da Ponta do Topo, odkud je krásný výhled na ostrůvek Ilhéu do Topo. Kdysi zde bývaly pastviny pro dobytek, dnes je z nich ptačí rezervace.

 

NEJLEPŠÍ SÝRY PORTUGALSKA

Všudypřítomné pastviny s dobytkem. Odtud pochází ten nejlepší sýr Portugalska

 

Sao Jorge je vyhlášené svými sýry, které se ve velkém exportují i na portugalskou pevninu. Určitě nějakou tu sýrárnu a její tour navštivte. Mezi nejznámější patří Uniao de Cooperativas Agricolas de Lacticinios nebo Uniqueijo in Beira.

 

FAJAS

Sao Jorge se říká ostrov fajãs, což jsou unikátní úrodné plošiny na pobřeží, které vznikly sesuvy půdy ze strmých útesů pohoří Serra do Topo do moře. Mezi nejznámější patří:

 • Fajã da Caldeira do Santo Cristo 
Fajãs jsou úrodné plošiny, které vzniky sesuvem půdy ze sopečných srázů do moře 

Tato nejpopulárnější fajã je přírodní rezervací a speciální ekologickou oblastí, kde najdete podmořskou jeskyni a jezero. Prý jen tady se vyskytují mušle ameijoas, místní lahůdka. Autem se sem dostat nedá. Dojedete pouze do Fajã dos Cubres a odtud pěšky nebo na populárních čtyřkolkách, které místní používají i pro přepravu turistů. Ještě lepší je ale dojít sem po nádherném treku Serra do Topo – Caldeira de Santo Cristo – Fajã dos Cubres, zejména pak úsek Serra do Topo – Caldeira de Santo Cristo je procházka naprosto famózní přírodou. V obou fajãs najdete restauraci, možnost ubytování, dokonce i kostel a ve Fajã dos Cubres kapli Ermida de Nossa Senhora de Lourdes z roku 1908.

 

 • Fajã do Ouvidor
Malebné domečky ve Fajã do Ouvidor

 

Krásná malebná fajã s parádními výhledy a typickými lávovými domky. Turistická značka u pobřeží vás po velmi krkolomné stezce dovede k mořskému bazénku Piscina Natural da Fajã do Ouvidor, kde se můžete okoupat. Je zde restaurace.

 • Fajã dos Vimes – známá hlavně pěstováním kávy, nečekejte však plantáže jako v Kolumbii, jedná se jen o pár rostlinek. I tak jde ale o jediné místo v Evropě, kde se kávovník pěstuje, stejně jako čajovník na Sao Miguelu. Adresa plantáže: Café Nunes, Fajã dos Vimes 138

 

 

DRAČÍ STROMY

Úchvatné dračince

 

I na Azorách lze výjimečně narazit na dračince dračí (Dracaena draco), které jinak rostou na kanárském Tenerife, Madeiře a hlavně na Sokotře. Pokud se zeptáte místních, možná na nějaký narazíte i na Sao Jorge (foto Lenka Hejhalová).

 

ČESKÁ STOPA A PÍSEČNÁ BOUŘE

 • Největším překvapením pro mě na Sao Jorge byla Češka Lenka Hejhalová, která tu roky žije a mimochodem spravuje facebookovou stránku “České“ Azory. Vyprávěla mi spoustu zajímavostí ze zdejšího života, který turistům připadá jistě idylický, tak komfortní jako máme my v ČR, ale zdaleka není. Zejména na menších ostrovech.
 • V době naší návštěvy se na Sao Jorge náhle zhoršila viditelnost a například nedaleký úchvatný vulkán Pico nebyl vůbec vidět. Zavinil to písek ze Sahary, který centrální Azory zcela zahalil do oparu. Protože jsem se v té době hodně pohybovala venku, písku jsem se slušně nadýchala a několik týdnů kašlala jako tuberák. Mimochodem, kašlal celý ostrov. Není nic horšího v době covidu, než dávivý kašel mezi lidmi na veřejnosti. Pro vaši představu, jak takový písečný opar vypadá: fotografie z tropické zahrady Lenky H. s oparem a její krásná fotka bez písku. 

 

 

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

 

Sao Jorge je moc fajn ostrov. Dramatická krajina, hodně zeleně a hlavně přátelští a usměvaví lidé. V rámci cestování po centrálních Azorách jej určitě nesmíte vynechat. 

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O AZORÁCH:

 

 • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský, Lenka Hejhalová
 • Úvodní foto: Stezka ze Sierra do Topo do 
 • Fajã da Caldeira do Santo Cristo 
 • Navštíveno: září 2021

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..