CAMINITO DEL REY – ANDALUSKÝ CHODNÍK SMRTI

Až vás pláže na Costa del Sol přestanou bavit, vydejte se do vnitrozemí. Asi 60 km od Malagy a 130 km od Granady na vás čeká nevšední zážitek. Na kolmé stěně vápencové soutěsky Garganta del Chorro se vine adrenalinová stezka, přezdívaná chodník smrti. Oprávněně.

Pohled na Caminito del Rey

 

* vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

Oficiální název Caminito del Rey v překladu znamená královská cesta. Po jejím vybudování v roce 1921 se tudy totiž prošel i španělský král Alfons VIII.  Vzhledem ke katastrofálnímu stavu a několika smrtelným pádům v letech 1999-2000 byla stezka uzavřena a vstup pod pokutou 6000 € zakázán. Přesto zde zemřeli další čtyři lidé v roce 2013.

Torzo starého chodníku a nově opravená stezka

 

Španělské úřady se tedy rozhodly zchátralý chodník opravit* a od 29. března 2015 turistům znovu zpřístupnit. Protože jej průvodce Lonely Planet uvedl jako ohromnou atrakci, patří dnes mezi nejnavštěvovanější místa Andalusie.

Nový i starý chodník

 

JAK SE SEM DOSTAT

Vlakem, autobusem nebo autem do vesničky El Chorro* nebo na blízké parkoviště. Pokud nechcete vyrazit na vlastní pěst, vyplatí se využít agenturu např.: GET YOUR GUIDE. Z El Chorro jezdí každou půlhodinu kyvadlový autobus* ke vchodu, což jsou dva tunely ve skále. Většina návštěvníků vystoupí u prvního, druhý tunel se nazývá „ocho“*. K oficiálnímu vstupu je to přibližně 2-3 km pěšky, proto nejezděte na poslední chvíli.

Okolní krajina

 

U turniketu vám zkontrolují vstupenky, dostanete hygienickou pokrývku hlavy, helmu a instrukce v angličtině nebo španělštině. Nepustí vás sem v žabkách, s trekovými holemi (radši u vstupu schovejte i hole zdravotní či pro slabozraké, já to tak udělala, později ji vytáhla), s jídlem a pitím!. Kontrolující jsou neústupní. Nevím, zda je vstup handicapovaným dovolen.

Bez helmy to prostě nejde

 

STEZKA

Chodník je otevřen celoročně mimo pondělí a svátky: 1.1., 24.12., 25.12. a 31.12. V případě špatného počasí vás sem také nepustí, ale dostanete náhradní termín. Což je cizincům většinou k ničemu. Ve slunné Andalusii se to naštěstí stává málokdy, v lednu můžete mít krásnější počasí než na jaře.

 

Každou půlhodinu sem může vstoupit až 60 lidí, kteří se na stezce rozprchnou, takže se masového pochodu neobávejte. Občas tu budete  skoro sami. Lístky si však předem objednejte, v sezóně může být vyprodáno i několik měsíců dopředu. Já je na duben kupovala dva měsíce předem na OFICIÁLNÍ STRÁNCE. Cena vstupenky je 10 €, s průvodcem 18 €. Kamarádka je v srpnu sehnala tři týdny předem přes agenturu – výlet stojí okolo 50 € a zahrnuje vstupné, průvodce a dopravu (např. z Costa del Sol).

Přechod stezky

 

 

Dřevěný chodník je zabezpečený zábradlím, vyhlídka má dokonce skleněnou podlahu, na kterou smějí jen čtyři lidé.  Po celou dobu kopíruje řeku Guadalhore a často je vidět torzo původního chodníku. Působí opravdu hrůzostrašně. Často narazíte na místní hlídače.

POZOR!!!

Na chodník vás nepustí v žabkách, s trekovými ani zdravotními holemi, s jídlem a pitím. Kontroloři jsou neoblomní, pošlou vás zpátky.

 

Pohled na řeku Guadalhore na závěr Caminita

 

Samotná stezka na skalní stěně je dlouhá asi pět kilometrů, nejvyšší bod má 417 m a převýšení 184 m. Jedná se o velmi lehkou trasu pro začátečníky. Jednosměrná cesta není okružní. Začíná na straně od Ardales, na konci placeného úseku vrátíte helmu a dojdete do El Chorro.

 

ZÁZEMÍ A UBYTOVÁNÍ

Horolezecká hacienda
Hromadná ložnice, kde jsme ale byli sami

  

 

 

 

 

 

 

V El Chorru najdete stánky se suvenýry, bar a restauraci. Většina návštěvníků sem přijede jen na jeden den a nepřenocuje. Protože s tátou pokračujeme k moři po turistické trase GR7, přespíme vysoko v kopcích nad vesnicí v haciendě Refungio de Escaladores El Chorr (objednáno přes Airbnb). Nečekejte žádný luxus, jedná se o společnou ložnci pro sedm lidí. Naštěstí tu jsme sami. Majitelé, kteří prodávají džusy a ovoce naproti kyvadlovému autobusu, nám večer připravují královskou večeři. Máme tak možnost poznat i zdejší krajinu – ráj horolezců. Nádherné údolí poseté bílými haciendami lemují štíty vápencových skal, které se právě snaží zdolat několik odvážlivců. A nad vší tou nádherou se vznáší ohromní a majestátní supi bělohlaví.

Pohled na údolí s haciendami okolo El Chorra

 

I když Caminito del Rey působí jako turistická atrakce, všem návštěvníkům Andlusie jej vřele doporučuji. Oddechnete si od přeplněných měst a pobřeží a zažijete zde neobyčejné dobrodružství.

 

 

 

 

DRSNÁ ANDALUSKÁ STEZKA GR7

 

Granada a Costa del Sol (1.díl) Gibraltar, Sevilla, Cordoba (2. díl)

 

  • Foto: Zuzana Habáňová, Jiří Habáň
  • Datum: duben 2019
  • Úvodní foto: Caminito del Rey
ZAJÍMAVÁ MÍSTA ANDALUSIE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..