ČAROKRÁSNÉ AZORY (3) – FAIAL (MODRÝ OSTROV)

Na ostrov Faial přilétáme tak nějak omylem, jen díky výhodným přímým letům. Nic od něj nečekáme, o to více nás svou pohodou a zelenou přírodou překvapí.  

Centrální Azory a ostrov Faial

 

*vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

Faial je se svou rozlohou 173 km2 pátým největším z devíti ostrovů, žije zde okolo 15 000 obyvatel a hlavním městem je Horta. Leží v centrálních Azorách, kam ještě patří Pico, Sao Jorge, Graciosa a Terceira.  Každý ostrov má svou barvu, Faialu se přezdívá ostrovmodrý.

DOPRAVA

Společnost SATA jako jediná zajištuje spojení mezi Azorskými ostrovy

 

Na Faialu se nachází jedno ze tří azorských mezinárodních letišť* a je odsud dobré letecké spojení s pevninou a ostatními ostrovy. Přímý let z Floresu nás vyjde na 60 €, do Lisabonu 90 €. Ceny jsou stabilní a skoro se nemění, lety provozuje monopolní společnost SATA (Azores Airlines). Mezi centrálními ostrovy Faial – Pico – Sao Jorge jezdí lodě po celý rok, např. na Pico to trajektem trvá půl hodiny (8 km).

Jachty v přístavu hlavního města Horta

 

Tak jako všude jinde, i tady se pro cestování po ostrově vyplatí vypůjčené auto (případně motocykl), s kterým lze všechna zajímavá místa objet za 1-2 dny. Pokud neřídíte, nezoufejte. Můžete využít taxi nebo autobus, který jezdí okružní trasu okolo ostrova. Aktuální jízdní řády a kontakty dostanete na informacích na letišti. Z letiště do hlavního města Horta jezdí minibus. Jízdní řády z roku 2020 v PDF zde: AUTOBUSY – JÍZDNÍ ŘÁDY

 

UBYTOVÁNÍ 

Výhled z hotelu Horta na protější sopku Ponta do Pico na stejnojmenném ostrově

Pokud nehledáte samotu, vřele doporučuji ubytovat se v Hortě. Vybíráme si hotel Horta (booking.com), který je v době pandemie (říjen 2020) jeden z nejlevnější. Obchody a živé nábřeží je sice pěšky trochu dál, zato máme z balkonu ten nejúžasnější výhled na sopku Ponta do Pico. Nejvyšší horu Azor i Portugalska na protějším ostrově Pico máme jako na dlani. Na Picu se pěstuje azorské víno, ostrov Sao Jorge hned za ním je pro změnu vyhlášený svými sýry, které se vyvážejí do celého Portugalska. Mimochodem ostrov Sao Jorge je můj tajný azorský TIP pro příští cestu. Podle místních obyvatel je tu prý po Floresu nejhezčí azorská krajina. 

NAVŠTÍVENÁ MÍSTA

Nejzajímavější místa ostrova Faial

HORTA

Nábřeží v Hortě

 

Oproti liduprázdnému a trochu smutnému Floresu je na Faialu docela živo, zejména pak v kosmopolitní Hortě. V přístavu kotví jachty z celého světa, které se tu zastaví na cestě mezi Evropou a Karibikem. Jejich posádky po sobě zanechávají stopu ve formě maleb na přístavním mole chodníku, jde dohledat i ty z Česka. Kdo prý nic nenamaluje, ten do svého cíle nedopluje. Snad je to jen pověra. 

Molo pokryté kresbami námořníků 

Každý návštěvník Horty se povinně zastaví na gin s tonikem ve vyhlášeném baru Peter´s Cafe Sport. Čekání ve frontě na drink si můžete zkrátit prohlídkou vlajek, map a různých námořnických artefaktů, které zdobí stěny hospody. V patře nad barem je muzeum velrybích zubů. Na celé město je pak krásný výhled z nedalekých vyhlídek Monte da Guia nebo Espalamaca.

LEVADA

 

Faial je doslova protkán turistickými stezkami. My si vybíráme LEVADU, v překladu strouhu. Sedmikilometrová cesta nás vede podél vodního kanálu ohromně rozmanitým botanickým královstvím. Temné lesy se střídají s hustou džungli, bažiny a louky s výhledy na modré moře, zářivé sluníčko s hustým deštěm. 

Levada – procházka živelnou divočinou centrálních Azor

 

Přelézání rozlámaných můstků a kamenných zídek se bude líbit zejména dobrodružně naladěným dětem, pro handicapované je to však peklo. Nicméně Levada je nejzajímavější a nejexotičtější stezkou, jakou jsme na Azorách šli. Doprava: taxi (20 € z Horty/1 cesta), auto. Po cestě není žádná možnost občerstvení ani odpočinku.

 

CALDEIRA DO CABECO GORDO

Místo zeleného kráteru vidíme bohužel jen mlhu. Tak třeba příště …….

Před odletem ještě stihneme navštívit největší atrakci – ohromnou caldeiru uprostřed ostrova. Kráter vyhaslé sopky je celý porostlý kapradinami, hortenziemi, vřesy a endemickým keřem faja, podle kterého je ostrov pojmenován. I když na pobřeží svítí sluníčko, tady ve výšce 1043 m vidíme místo zeleného údolí jen mlhu. Je tak hustá, že by se dala nožem krájet. Tak to holt na Azorách chodí docela často. Caldeira je hluboká 400 m a po jejím obvodu vede osmikilometrová stezka. Doprava: auto, taxi (20 €/z Horty 1 jízda, při čekání 25 €).

DALŠÍ MÍSTA  A ODKAZY
  • Vulcao dos Campelinhos – sopka na západním pobřeží, která vznikla nečekanou erupcí v roce 1957.
  • Varadouro – termální lázně.

 

 

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

Noční pohled na nejvyšší horu Portugalska na protějším ostrově Pico

Pohodový Faial jsme si oblíbili zejména kvůli jeho živé atmosféře, slunečnému počasí, turistickým stezkám a nečekaně zelené přírodě. Škoda jen, že jsme nestihli  prozkoumat více zajímavých míst. Centrální Azory si tedy připisuji na seznam svých budoucích snů a cílů.   

[

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O AZORÁCH:

 

NOVINOVÝ ČLÁNEK O SAO MIGUEL, FLORES, FAIAL

  • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský
  • Úvodní foto: Stezka Levada
  • Navštíveno: říjen 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..