SARDINIE – NA SKOK V ITALSKÉM KARIBIKU

Osvěžit se v tyrkysovém moři, povalovat se na poloprázdných plážích, u sklenky místního vína si vychutnat pikantní sýr. A obdivovat opuštěné vnitrozemí. Takto vypadá v říjnu Sardinie, právem nazývaná Karibik Středomoří. 

.

Cesta na Sardinii

Návštěva Sardinie měla být zaslouženým odpočinkem po mé a tátově pouti do Říma (Via Francigena) Zde jsme se ale ocitli o týden dříve, letenky s Ryanairem do Cagliari (hlavního města Sardinie) za krásných 16€ propadly, a tak nasedáme na vlak a jedeme 80 km do přístavu Civitavecchia, odkud prý jezdí trajekty. Do Cagliari a Arbataxu nám již ujely, ale poslední do severovýchodní Olbie stihneme. A už si to uháníme napospas Tvrhénskému moři (za 42€ se společností Tirrenia přečkáváme noc na sedačkách okolo lodního baru). 

   

                                                      

Pláž Cala Mariolu

 Něco málo o Sardinii:  Tento druhý největší ostrov ve Středozemním moři má rozlohu přibližně jako Morava a žije zde 1,6 mil. obyvatel. Díky svému tyrkysovému moři se právem nazývá Karibik Středomoří. Krásné pláže, rozeklané útesy a tajemné vnitrozemí lákají celoročně turisty z celého světa. Severovýchodní pobřeží Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží) je synonymem luxusu, milují ho především filmové hvězdy, politici a celebrity všeho druhu.  Úplně jiný život oproti přelidněnému pobřeží se nachází ve vnitrozemí. Divoké hory, nuragy – tajemné kamenné stavby neznámého původu, olivové háje a především klid. 

 

Granátová jablka u našeho apartmánu

V Olbii nasedneme na první ranní autobus a s přestupem ve městě Nuoro míříme do letoviska Cala Gonone na východním pobřeží.  Krajina ve vnitrozemí je fantastická. Ubytujeme se u místních v apartmánu, který je sice vysoko v kopcích, daleko od moře a centra městečka, ale aspoň máme krásný výhled na pobřeží, granátová jablka přímo nad hlavou, příjemné domácí, plně vybavenou kuchyňku a konečně pračku. Po více než dvou týdnech každodenního putování a střídání hostelů si konečně opereme oblečení a odpočineme. 

 

Odlehlejší pláž u Cala Gonone

Je krásné počasí, dnes se budeme povalovat u moře. Spletitými cestami dojdeme na odlehlou písečnou pláž, v dálce ohraničenou krásnými útesy. Je překvapivě poloprázdná, sluní se tu jen pár turistů z Německa a Skandinávie. Teď na začátku října je na Sardinii opravdu příjemně. Nedokáži si však představit být tu v létě. Teploty přes 40° C, celé pobřeží v obležení turistů, zejména pak v srpnu, kdy mají prázdniny hluční Italové. Tomu také odpovídají ceny, které se téměř zdvojnásobí. Ležet na pláži nás po čase omrzí, a tak vyrážíme k městečku. Cala Gonone se nachází v zátoce Orosei, proslulé divokým skalnatým pobřežím s jeskyněmi a krásnými plážemi. Úchvatnou scenerii lze obdivovat a navštívit pouze z moře v rámci organizovaného výletu. Nabídek je tu spousta, od velkých výletních lodí až po malé gumové čluny. My si nakonec kupujeme celodenní výlet za 30  (v sezoně 50). Sardinie je obecně velmi drahá lokalita. 

 

Výlet do Golfo di Orosei

 Zátoka Golfo di Orosei je součástí největšího národního parku na Sardinii. Vápencové pohoří spadá strmě přímo do moře, na gumovém člunu projíždíme jeskyně v útesech. Relaxujeme na překrásné pláží Cala Mariolu, přístupné pouze z moře Bílý písek, průzračná tyrkysová voda, jako bychom se opravdu ocitli v Karibiku. Zatím tu není mnoho turistů, ale další čluny stále přijíždí. I mimo sezonu je tento výlet velmi populární. Projedeme kolem rozeklaných skal, navštívíme ještě pár jeskyní a odpoledne se zastavíme na populární pláži Cala Luna. Ta je již dostupná i autem a je to znát. Spousta lidí se opaluje či koupe v moři, další přijíždějí na velké výletní lodi, a tak si raději zajdeme na pivo a skleničku dobrého vína. Na zpáteční cestě nás námořník nešetří, po rozbouřeném moři jede jako šílenec.  Nadskakujeme do výšky, křečovitě se držíme provazů kolem lodi a modlíme, ať už jsme v přístavu. Dojeli jsme v pořádku a dodnes na tento adrenalinový zážitek vzpomínáme. 

           

 

Pohled na Cala Gonone

Začínám přemýšlet, jak se dostaneme domů. Zakoupený přímý spoj letí s Ryanairem (Alghero – Bratislava za 40€) nám oetí až za deset dní. To bychom se tu ukousali nudou a zruinovali si rozpočet. Po dlouhém hledání na internetu kupuji tu nejlevnější letenku s přestupem v italském Miláně do německého Norimberku a odtud už nějak dojedeme vlakem či autobusem. Aspoň to bude mít táta pořádně dobrodružné.

 

Nábřeží v Algheru

Srdečně se loučíme s domácími a úžasným vnitrozemím přejíždíme na opačnou stranu ostrova do města Alghero. Odtud ráno poletíme do Milána. Těžké krosny odložíme v pronajatém bytě a hned vyrazíme na obhlídku okolí. Příjemné nábřeží je lemováno historickými hradbami, všude spousta obchůdků, restaurací a milých lidí. Přestože je město velmi turistické, není to vůbec znát. Je veselé, živé, vládne zde skvělá atmosféra a nám se tu opravdu moc líbí. Škoda, že se nezdržíme déle a nenavštívíme okolní zajímavosti.  Naše italské putování pomalu končí, a tak si na nábřeží dáváme výborné jídlo, táta mečouna a já grilované plody moře.  Se sklenkou aperolu při západu slunce se se Sardinií loučíme. 

 

 

Naše putování po Sardinii

Za těch pět dní jsme toho z ostrova viděli opravdu jen málo. Pokud se sem rozhodnete vydat, nezůstávejte na jednom místě, půjčte si auto a prozkoumejte zdejší skrytá zákoutí a nádherné osamělé pláže, kam se bez auta nedostanete.  Zajeďte si do vnitrozemí na dobré víno, sýry a olivy. Nejezděte sem v červenci a v srpnu, kdy je tu horko, přeplněno a draho. Jaro a podzim Vám však ukáže Sardinii v pravé kráse.

    

 

VIA FRANCIGENA CESTOPIS                  VIA FRANCIGENA HUDEBNÍ PREZENTACE     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..