KOLUMBIE (2): ZÁHADNÉ SOCHY V SAN AUGUSTINU

Naše kolumbijské putování začíná v San Augustinu, obklopeném nádhernou andskou krajinou, vodopády a sochami zapomenuté civilizace.

* vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

Mapa

 

Do San Augustinu* jedeme z koloniálního Popayánu*. Jsme jediní pasažéři, dodávku máme sami pro sebe135 km a šílených šest hodin. Přejíždíme Andy s výškou okolo 4000 m.n.m. a fantastickými výhledy, v noci se tudy ale kvůli přepadení nedoporučuje jezdit. Nicméně nezpevněná rozbitá cesta je zážitek, uznejte sami:

 

 

Toto malé horské městečko jihokolumbijského departmentu Huila vychvaloval Lonely Planet (2014) kvůli jeho poklidnosti a zapomenutosti. To už dávno neplatí. Dnes sem míří spousty turistů sem za nádhernou andskou krajinou a archeologickým parkem* se stovkami soch neznámé civilizace.

Fantastická krajina
Andy okolo San Augustinu

 

 

 

 

 

Po dvou týdnech cestování si dopřáváme skvělý relax v ezoterické haciendě Asgard. Jen je  trochu daleko od centra. Majitel nám zajišťuje jednodenní výlet po zdejších atrakcích, což je nejrychlejší a nejlevnější varianta. Jede s námi několik turistů z Francie, Německa a USA. Francouzů je v Kolumbii překvapivě hodně.

Místní děvčátko na vyhlídce

 

První zastávka jsou vyhlídky na dva vodopády. Menší Salto del Mortiňo a nejvyšší kolumbijský Salto de Bordones (viz úvodní foto). Měří 490 m a jde prý k němu dostat po horské stezce. Výhled je však velkolepý. Okolo roste spousta tropického ovoce, zaujme mě hlavně lulo, které je strašně kyselé a používá se do koktejlů. V místní restauraci si dáváme pivo a drahé víno. Obsluha nám účet za tyto dvě položky složitě počítá na kalkulačce. Pokaždé se sekne v náš neprospěch. Naivně věřím, že omylem.

NextGEN Gallery

Upravit
Smazat

 

Přejíždíme do dvou archeologických nalezišť Alto de Las Piedras a Alto de Los Idolos.

Sochy neznámé civilizace

 

Stovky soch a pohřebních mohyl zde před příchodem Španělů zanechala neznámá civilizace z 6.-14. století. Doposud jich bylo odkryto něco přes pět set, od nejmenších 20 cm po 7 metrovou v Alto de Los Idolos* . Sochy znázorňují různá monstra a zvířata (jaguár, orel, žába). Jsou chráněny stříškami, což sice kazí fotku, ale je chválihodné, že si Kolumbijci váží svých památek.

NextGEN Gallery

Upravit
Smazat

 

Pokračujeme ke kaňonu řeky Magdaleny*. Jde o nejužší místo* nejdelší a nejdůležitější kolumbijské řeky, jejíž pramen se nachází nedaleko. Místní šílence na raftu ochraňuje svatá socha umístěná vysoko nad soutěskou.

NextGEN Gallery

Upravit
Smazat

 

Ve městě si mezi spoustou restaurací oblíbíme obyčejnou jídelnu se skvělými hotovkami – comida corriente. Polévka s několika druhy brambor a hovězí maso s fazolkami za 50 Kč! U místní cestovní agentury si kupujeme levný a rychlý přejezd s ostatními turisty do pouště Tatacoa. Nabízejí i výlety do Amazonie. Kdybychom ji nenavštívili už v Ekvádoru, hned bychom jeli. Amazonie je totiž neskutečný zážitek!

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A TREKY
  • rafting v rozbouřených vodách řeky Magdaleny
  • výlety na koni po okolních horách
  • archeologické naleziště La Pelota a El Purutal jsou vzdálenější parky s barevně vzorovanými sochami. Je dobré si najmout koně
  • La Chaquira – další vzdálenější zajímavé archeologické naleziště
  • Obando – velké množství starobylých hrobek, do kterých můžete oproti jiným parkům vstoupit
  • trek k prameni řeky Magdaleny (Laguna del Magdalena) – vysilující trek přes Paramo de Las Papas, mlhavé rašeliniště jižně od San Agustinu. Cesta může trvat až tři dny, ale na složitější úseky je možno si najmout koně. V San Agustinu trek nabízejí několik agentur 

 

                                                                                       foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..