CO VIDĚT A JAK SI UŽÍT MOLDAVSKO – KOMPLETNÍ PRŮVODCE PRO VAŠI CESTU

Turistů sem moc nejezdí, nejsou zde totiž hory, moře ani úchvatné památky. Kdo je ale požitkář, bohatě mu to vynahradí výborné jídlo, víno a nejnižší ceny v celé Evropě! A  až poladíte své chuťové pohárky, můžete se toulat šťavnatě zelenou krajinou a ztratit se v několikaset kilometrových, nejdelších vinných sklepech světa Stejně jako před lety slavný kosmonaut Jurij Gagarin.

* vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

 

O MOLDAVSKU
  • Moldavsko leží na východě Evropy mezi Rumunskem a Ukrajinou. Na rozloze menší než polovina České republiky* žije 2,7 milionů obyvatel pravoslavného vyznání.
  • Hlavním městem je Kišiněv, platí se moldavským leu a pokud neovládáte složitou rumunštinu, lehce se domluvíte rusky. 
  • K Moldavsku oficiálně patří Podněstří, odtržený a téměř nikým neuznaný samozvaný stát, který si žije svým vlastním životem a Moldavsko nad ním nemá žádnou kontrolu. Velmi odlišná od zbytku Moldavska je také silně proruská, turkická autonomie Gagauzie v jižním vnitrozemí.

 

Mapa

 

PRŮVODCE PODNĚSTŘÍM

 

NAŠE CESTA

Moldavsko navštěvujeme na přelomu června a července 2021. Napřed si projedeme okolí města Orhei, potom se přesouváme do Podněstří a na závěr Kišiněv a jeho blízké rozsáhlé vinné sklepy. Více toho už bohužel nestihneme.

 

DOPRAVA

Hektické Centrální nádraží v Kišiněvě

 

Největší svobodu a dostupnost vám samozřejmě umožní auto. Jinak ale mezi městy a většími vesnicemi jezdí autobusy (VYHLEDÁVÁNÍ SPOJŮ), minibusy a maršrutky (dodávky). Taxi jsou levná, jen je dobré si cenu domluvit předem. Funguje zde také Uber a podobné aplikace. V Kišiněvě využíváme služby chlapíka z turistické agentury (viz vizitka dole), vozí nás do vinných sklepů, na letiště, zařizuje PCR testy, a to za velmi dobré peníze). Výborná komunikace, výborný člověk.

Vizitka průvodce

 

UBYTOVÁNÍ

Zajímavé sochy před naším Central Park Hotel v centru Kišiněva
  • Orhei* – ve městě jsou velmi omezené možnosti ubytování. Pouze jedno airbnb a dva-tři drahé hotely. V centru se ale nachází velký hotel Codru, jehož ceny se mi bohužel nepodařilo zjistit, a to ani na internetu. Na mém oblíbeném bookingu ale není. 
  • Kišiněv* – velký výběr hotelů, většina turistů se při návštěvě Moldavska ubytuje právě zde a odtud vyjíždí do okolí.

 

NAVŠTÍVENÁ MÍSTA

  • MĚSTO ORHEI 

 

Výborná kuchyně za pár korun
Výborné dezertní víno Kagor

 

 

 

 

 

 

 

 

Tohle město, které jsem si představovala jako nevzhlednou šedivou zástavbu, mě ohromně překvapuje. Všude je čisto, spousta zeleně, silnice lemují aleje krásných mohutných stromů. A ty ceny! Točené pivo v lepší restauraci za 22 Kč, sklenka výborného vína za 18 Kč, velký steak za 60 a Mojito za 65. Lepší jsem nepila ani v Karibiku. Krabička cigaret stojí 29-49 Kč, kvalitou jsou úplně stejné jako u nás. Mimochodem, všude tu čepují Velkopopovického Kozla. Kdo hledá pobavení, tomu se bude líbit zdejší zábavný park s koupališti. Doprava: autobusem nebo minibusem z Kišiněva (Central bus).

 

  • KLÁŠTER ORHEI VECHE
Výhled z kláštera na řeku Raut

Asi nejpopulárnější památkou Moldavska jsou pozůstatky kláštera vytesané do vápencové skály vysoko nad ohybem řeky Raut. Na konci skalního ostrohu stojí opravený kostelík, kde potkáváme svého prvního mnicha v dlouhém černém taláru. Nejhezčí je ale výhled na okolní zelenou krajinu. Popravdě, památka a cesta k ní jsou v naprosto dezolátním stavu. Peníze na opravu asi odpluly někam jinam. Doprava: auto, taxi (15 km z Orhei). Z Kišiněva s agenturou, možná i autobusem (nutno se poptat).

 

  • KLÁŠTER TIPOVA
Pohled na řeku Dněstr a protější Podněstří

 

Do kláštera u stejnojmenné vesnice jsem původně vůbec nechtěla jet. Teď se ale s otevřenou pusou kocháme nádherným výhledem na Dněstr, největší moldavskou řeku a protější Podněstří. Po krkolomném kamenném chodníku se dopackáme k řece, kde se ve skalách nachází pozůstatky kláštera z 10. století. Nechápu, jak se do vytesaných kobek dostala stará autosedačka, kartonové krabice, rozbité plastové židle nebo kovové rošty z postele. A mezi tím vším bordelem medituje mnich. V černém oděvu ho nejde ani vidět, ve tmě mu svítí jen bílý plnovous. Když z kobek vyjdeme ven, okamžitě se na nás oboří nepříjemná paní s ruční pokladnou, která se používala snad už za Stalina, a že jsme prý nezaplatili vstup do muzea. Chvíli trvá, než mi dojde, že muzeem myslí tu skládku v jeskyních. Popadne v přepočtu 10 korun, ani nepoděkuje a s křikem sprintuje za dalšími hříšníky. Mohla by to být úžasná památka, bohužel i toto místo je strašně zanedbané. Doprava: z Orhei taxi, auto.

 

  • POUTNÍ SAHARNA
Poutní Saharnu považujeme za jedno z nejhezčích míst Moldavska

 

Nejvýznamnější poutní místo Moldavska. Dva pravoslavné kostely obklopuje rozkvetlá zahrada, hned vedle se noříme do zeleného údolí se spoustou turistických stezek. Ta nejpopulárnější vede kamsi do skal k otisku nohy Panny Marie, aspoň tedy podle legendy. My volíme trasu přes potoky a divokou zelení až k malinkému jezírku s vodopádem. Moldavská Niagara. Jsme jen my dva a hejna komárů. Plno tu prý bývá ve čtvrtek, kdy se sem sjede půlka země na bohoslužbu. Udržovanou Saharnu a její zelené okolí považujeme za jedno z nejhezčích místo Moldavska. Doprava: z Orhei maršrůtkou do městečka Rezina, odtud taxi do Saharny.

 

  • NEJZELENĚJŠÍ KIŠINĚV
Katedrála Prozřetelnosti Boží v centru Kišiněva

 

Hlavní město Moldavska právem patří mezi nejzelenější v Evropě. Cesty lemují aleje stromů, okolo záhony květin, v centru se nachází rozlehlý park s nepřehlédnutelnou katedrálou, zvonicí a Vítězným obloukem. Je znát mnohem vyšší životní úroveň než v ostatních částech země. Na nákupy vyrážím do rozlehlé tržnice, kde se dá velmi levně sehnat vše od jídla, koření, hraček až po oblečení. Vedle je květinový trh, několik desítek obchůdků s květinami má prý otevřeno nonstop. V době naší návštěvy se v Evropě hrálo EURO 2020*, které spolu s Moldavany sledujeme ve sportovním areálu. Zrovna hraje Ćesko-Dánsko, místní většinou fandí tomu státu, ve kterém oni nebo jejich příbuzní pracují. Česko bohužel nevyhrává, zápas je to však značně krvavý. Doprava: Kišiněv má výborné spojení s celou zemí, je zde několik autobusových nádraží. Hodně nám pomáhá náš taxikář/turistický průvodce, jehož vizitku najdete nahoře v kapitole Doprava.

 

  • NEJVĚTŠÍ SKLEPY SVĚTA
V největších sklepech světa se jezdí autem nebo vláčkem

 Svými vinohrady a vínem je Moldavsko známé. Málokdo však už ví, že nejrozlehlejší vinné sklepy světa se nacházejí právě zde. A to rovnou dva největší. Po těžbě vápence zůstaly v okolí Kišiněva dlouhé podzemní chodby s vynikajícími podmínkami pro uchování vína. I když se jedná o velmi  turistickou atrakci, nemůžeme si je nechat ujít. A děláme dobře. Prohlídky nejsou zrovna levné, stojí okolo 300-600 Kč, trvají dvě hodiny a turisté se v obřích chodbách vozí vláčky, zaměstnanci pak auty. Protože navštěvujeme oba největší, zde je srovnání: 

 

 

Leží jižně od Kišiněva, se svými 200 km chodeb a uskladněným 1,5 milionem lahví vína jsou největší na světě a po zásluze zapsány v Guinessově knize rekordů. Turistický vláček vozí návštěvníky chodbami mezi dubovými sudy a lahvemi archivního vína až v hloubce 100 m pod zemským povrchem. Je v nich opravdu zima, naštěstí se na závěr zahřejeme ochutnávkou vín, u které nám místní muzikanti zahrají Tancuj, tancuj, vykrúcaj.

 

Výborná vína ze sklepů Cricova

 

Druhé nejrozsáhlejší vinné sklepy světa leží severně od Kišiněva. Jejich unikátní labyrint chodeb měří 120 km, v Moldavsku prostě nejsou žádní troškaři. Sklepy Cricova jsou nejpopulárnějším vinařstvím v zemi, ročně je navštíví přes sto tisíc turistů. V roce 2002 byly prohlášeny národním a kulturním dědictvím země. Každý rok zde zraje až 30 milionů litrů vína a šest milionů lahví šampaňského vyrobeného podle klasické francouzské technologie. Mezi největší klenoty patří nejstarší láhev vína z Jeruzaléma a lahev Becherovky, obě z roku 1902. Sklepy navštívilo spousta slavných osob, mnoho z nich má své sbírky zde i uloženy. Vzácný archív vín tu má např. prezident Vladimír Putin, který zde slavil své padesátiny. Jurij Gagarin dokonce prohlásil, že jednodušší bylo opustit zemi než opustit sklepy Cricova. Prý z nich vyšel až po dvou dnech.

  • Osobně se nám mnohem více líbí v Cricova, byly zajímavější a průvodkyně se nám více věnovala. Nicméně, pokud do Moldavska zavítáte, nenechte si ujít návštěvu aspoň jednoho z nich. Pořádně se ale oblečte, zdejší teplota nepřesahuje 10 °C.

Doprava: taxi, s agenturou nebo vlastní auto.

 

CO JEŠTĚ NAVŠTÍVIT
  • GAGAUZSKO (Gagauzie) – 90 km jižně od Kišiněva leží autonomní oblast Gagauzsko s hlavním městem Comrat. Gagauzové jsou křesťané turkického původu, mluví turkickým jazykem a jsou silně proruští, což je znát na všudypřítomných srpech, kladivech a sochách Lenina. V oblasti se pěstuje a vyrábí výborné víno (např. VINAŘSTVÍ CRISOVA).
  • Rezervace CODRU – nejstarší a nejpopulárnější rezervace v Moldavsku.
  • CURCHI MONASTÝR – prý nejkrásnější klášter v zemi, 17 km západně od Orhei.
  • A samozřejmě PODNĚSTŘÍ, o kterém bude řeč příště.

 

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

 Do Moldavska se necestuje za atrakcemi, ale za požitky. Na své si tu přijdou zejména milovníci dobrého vína, piva a hlavně naprosto výborné kuchyně. Tu tvoří mix balkánských, ukrajinských a ruských jídel. A to vše za nejnižší ceny v celé Evropě. Co se mi už líbilo méně, byla povaha místních lidí. Málo přátelská, málo nápomocná, bez úsměvů. Samozřejmě ne u všech. V Kišiněvě nebo u těch, kteří pracovali v Česku, to bvlo s lidmi trochu lepší.

 

PRŮVODCE PODNĚSTŘÍM

 

HISTORIE A SOUČASTNOST

Historie Moldavska je značně komplikovaná. V minulosti patřilo k Velkému Rumunsku, po obsazení Rusy v roce 1940 bylo připojeno k Sovětskému svazu, pod jehož nadvládou fungovalo do počátku 90. let. Samostatnosti se dočkalo až po rozpadu SSSR, snahy o znovu připojení k Rumunsku však ztroskotaly. Místní lidé se báli restitucí kdysi zabaveného rumunského majetku. Po krátké válce v roce 1990 se od zbytku země odtrhlo silně proruské Podněstří, kde vždy žili převážně Rusové a Ukrajinci. Ti vytvořili samostatnou Podněsterskou republiku, kterou ve světě téměř nikdo neuznal (podobně jako Náhorní Karabach). Moldavsko dodnes nemá nad Podněstřím kontrolu. V současnosti je Moldavsko nejchudší zemí Evropy, příjmy obyvatel ještě nedávno byly na úrovni Nikaraguy, 2x nižší než v Albánii. Místní ekonomice pomáhá až milion Moldavanů pracujících v zahraničí, kteří své peníze posílají domů. Jak by ne, když průměrný plat je tu 6 000 Kč. Získat rumunský pas není těžké a cesta za prací do EU je pak mnohem snazší. Např. v Česku jich pracuje okolo 10 000.

 

 

MOLDAVSKO – NOVINOVÝ ČLÁNEK

 

  • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský
  • Datum: červen/červenec 2021
  • Úvodní foto: Cesta ke klášteru Orhei Veche

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..