ČAROKRÁSNÉ AZORY (5) – PICO (ŠEDÝ OSTROV)

Vyšplhat na nejvyšší horu Portugalska, mít polovinu z Azorských ostrovů jako na dlani a vychutnat si výborné ostrovní víno, tohle a ještě více zažijete jedině na ostrově Pico.

* vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

Pico je druhým největším z devíti ostrovů* a nachází se v centrálních Azorách mezi ostrovy Faial a Sao Jorge. Žije zde 13 890 obyvatel (2021), hlavním městem je Madalena. Největším tahákem ostrova je bezesporu výstup na Ponta do Pico, nejvyšší horu Portugalska. Další zajímavostí je pěstování vína, kterému se na zdejším lávovém podloží dobře daří. Pico je nejmladším z Azorských ostrovů, není proto obdařen tak úrodnou půdou a úchvatnou zelení jako zbytek souostroví. Nejhezčí přírodu a krajinu lze najít ve vnitrozemí. Každému z ostrovů je přiřazena nějaká barva, Picu se přezdívají šedý ostrov.

 

DOPRAVA

Letiště nedaleko Madaleny

   

  • Z pevninské Evropy lze na Pico doletět pouze s přestupem na ostrovech Sao Miguel a Terceira se společnost SATA (Azores Airlines). Denně jezdí trajekt z/na ostrov Sao Jorge (1 hodina) a 4x denně přívoz z/na Faial. Lodní jízdní řád najdete zde: ATLANTICOLINE.PT. Poznámka: při příjezdu do Madaleny si nenechte ujít pohled na zdejší kostel Igreja de Santa Maria Madalena.
  • Auto je samozřejmě nejlepší způsob, jak si ostrov prozkoumat. Pokud ale jako my neřídíte, můžete využívat taxi a autobusy. Jejich seznam a jízdní řády dostanete na Infocentru na letišti nebo v přístavu v Madaleně. Jen si u operátora autobusů ověřte, odkud z Madaleny jezdí. Zda ze zastávky za kostelem či za rohem od supermarketu. Nám takto jeden ujel. Čekali jsme za kostelem, odjížděl od supermarketu.
Kostel Igreja de Santa Maria Madalena

 

UBYTOVÁNÍ 

Typické lávové domy
  • Najdete klasicky na booking.com a airbnb.
  • My bydleli v centru Madaleny, v blízkosti je několik restaurací a dva supermarkety. Nejvíce jsme si oblíbili naprosto obyčejnou nálevnu Aroma do Pico (nad přístavem směrem do centra). Pilo se tu jako o závod a zdejší atmosféra byla opravdu autentická. Nicméně, paní domácí vařila naprosto výborně a za neuvěřitelných 10 €. Lépe jsme tento rok na ostrovech nikde nenajedli. Na Sao Jorge i Picu nám také ohromně chutnalo místní stáčené bílé víno.

 

CO VIDĚT A NAVŠTÍVIT

VÝSTUP NA NEJVYŠŠÍ HORU PORTUGALSKA

Pohled na Pico při plavbě z ostrova Sao Jorge

 

Výstup na Ponta do Pico (2351 m) je nepochybně největší atrakcí ostrova a cílem většiny turistů. Ročně jich sem vystoupají tisíce. Nejprve se musíte zaregistrovat na Casa da Montanha, pak zaplatit 15 € vstup a povinnou GPS (20 €). Můžete lézt sami nebo s průvodcem z některé z místních agentur (SEZNAM ZDE). Výstup nezletilých od 5-16 let povolen v doprovodu rodičů nebo zástupce, který podepsal odpovědnost.. Můžete si také vybrat denní či noční výstup s přespáním v kráteru. Pokud se vydáte mimo vyznačenou stezku a něco se vám stane, výjezd vás bude stát 1250 €, ztráta GPS 270 €.

 

VÍNO

Vinice jsou chráněny typickými kamennými zídkami – Vinhas da Criação Velha

 

Pico je také vyhlášené svými vinicemi a nevšedním vínem. Za návštěvu určitě stojí Muzeum vína, které se nachází v bývalém klášteru Casa Conventual dos Carmelitas nedaleko Madaleny. Nejenže se dozvíte spoustu zajímavostí o místním víně, v zahradách se můžete pokochat největší koncentrací dračích stromů (dračinec dračí) na Azorách.  

Vinice na jihozápadě ostrova

 

Mezi nejvyhlášenější vinice patří Criação Velha, zařazené v roce 2007 do seznamu světového dědictví UNESCO. Malé vinice před větrem chrání zídky ze sopečného kamene, postavené podle technik dávných předků.

 

PISCINAS NATURALES

Jeden z přírodních bazénů jižně od Madaleny

 

Moře je divoké a není možné se v něm koupat. To vám ale vynahradí spousta uměle vybudovaných přírodních bazénků, ohraničených lávovými kameny. Mezi nejznámější patří: São Roque do Pico Swimming Pools, Poça Branca (Prainha de Baixo), Baía de Canas (São Roque do Pico), Zona Balnear de Areia Funda (Madalena), Laja das Rosas (Lajido da Criação Velha), Piscina Natural de São Mateus (São Mateus), Poça das Mujas (Calheta de Nesquim).

STEZKY

Stezka mezi vinicemi

 

Milovníci treků zde najdou spoustu fajn stezek. My se prošli pouze po méně zajímavých na severo a jihozápadním pobřeží. Ty nejkrásnější jsou ale v centru ostrov (ODKAZ ZDE).

 

LÁVOVÝ TUNEL

Gruta de Torres je největší lávový tunel v Portugalsku. Jeho stáří se odhaduje na 1500 let, je dlouhý 5150 m, vy si můžete během hodiny prozkoumat asi 450 m.  V naprosté tmě, jen s lucerničkou. Vstupné činí 8 €. Nachází se: ve vnitrozemí 6 km jihovýchodně od Madaleny.

 

CO JEŠTĚ NAVŠTÍVIT
  • Pozorování velryb a delfínů – ostrov Pico je jedním z nejlepších míst pro pozorování velryb, delfínů a želv. Např. v Lajes do Pico. Operátoři ZDE.
  • Mlýn Moinho do Frade – zachovalý starý mlýn 4 km jihozápadně od Madaleny.
  • Laguny – mezi nejhezčí patří Lagoa do Capitão s výhledu na horu Pico. V nadmořské výšce 800 m leží Lagoa do Caiado určená především milovníkům ptactva, dále jedna z největších lagun Lagoa do Peixinho a nedaleko je také Lagoa do Rosado v sopečném kráteru obklopena bujnou zelení.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O AZORÁCH:

  • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský 
  • Úvodní foto: Pohled na Ponta do Pico z ostrova Faial
  • Navštíveno: září 2021

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..