KOLUMBIE (6): VALLE DE COCORA, ZONA CAFETERA & MEDELLÍN

Nejnavštěvovanějším koutem Kolumbie je bezesporu severozápad. Právě tady rostou v pohádkovém údolí Valle de Cocora obří palmy, ochutnáte nejlahodnější arabiku v Zona Cafetera a zapaříte v Medellínu, ještě nedávno nejnebezpečnějším městě světa.

* vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

Mapa

 

Z vlhkého Cali pokračujeme dále na sever do svěží Zony Cafetery*. Její vstupní branou je malebné městečko Salento* rozkládající se na úpatí Kordiller. Ubytujeme se v levném hostýlku LOS GIRASOLES. Mikropokojík o 9 m2 je značně nepohodlný, výhled z venkovní terasy na zelené hory však dech beroucí.

Výhled z hotelové terasy

 

I přes svou popularitu si Salento stále zachovává atmosféru poklidného maloměsta. Jen o víkendu je tu docela narváno. U náměstí se nachází spousta restaurací, barů a obchůdků se suvenýry. Prádelnu najdeme najisto, celá ulice voní mýdlem. Stařičká paní cenu účtuje dle hmotnosti prádla na starodávné váze.

Pohoda v Salentu

VALLE DE COCORA

Obří palmy voskové

Ráno vyrážíme přeplněným džípem do Valle de Cocora*.

Džípy plné turistů
Pronajmout si koně tu není problém

 

 

 

 

 

 

Po hrbolaté cestě kolem sádek se pstruhy dojdeme do pohádkové krajiny s ohromnými palmami. Po úrazu nohy v Ekvádoru (ZDE ) na vysokou vyhlídku nevylezu. Překonám fobii, poprvé v životě sednu do sedla koně a šílené převýšení na něm zbaběle vyjedu. To Kuba je borec, strmou horu za námi vyběhne. Něco jako sprint na Lomnický štít. Neuvěřitelný výkon! Že sem vede vcelku pohodová cesta, zjistíme až při návratu.

Výhled do údolí
Obří palmy voskové

 

 

 

 

 

 

Na kopci (směr La Montaňa) je překvapivě spousta lidí. A fantastický výhled! Nad dramatickou krajinou porostlou hustým pralesem se tyčí nejvyšší palmy světa – palmy voskové*. Dorůstají výšky 60 metrů, právem představují symbol Kolumbie. Je fajn, že jsme sem přijeli ráno, odpoledne se celá ta nádhera zahalí závojem mlhy. Jinak si tu na své přijdou milovníci ptactva, zejména kolibříků.

TIP NA VÝLET

  • Třídenní trek ze Salenta do Nevado del Quindio (skvěle popsáno ZDE)

Večer slyšíme venku strašný řev. Vyděšená turistka prchá před velkým psem, který jí ale nic nedělá, jen vesele vrtí ocasem. Padesátikilová kopie rhodeského ridgebacka se zaměří na nás. 

Nový kamarád
Buenas noches!

 

 

 

 

 

 

Jde za námi do pokoje, sní všechny nabídnuté sušenky, natáhne se v našem mikroprostoru a spokojeně usne. Nemůžeme přes něj ani na záchod. Brzy ráno sice chce ven, za chvíli však ohromná tlapa bouchá na dveře a všichni tři spokojeně spíme až do 10 hodin. Odpoledne se znovu setkáváme na náměstí, kde nás vesele vítá. Náš nejlepší kolumbijský amigo!

ZONA CAFETERA

Kolumbijská arabika

 

Kolumbie je stále největším producentem kokainu na naší planetě. Je však také třetím světovým vývozcem kávy, která roste všude okolo. Jsme přece v Zona Cafetera! Právě bývalí pěstovatelé koky přešli díky vládnímu programu na kávu. Nemůžeme vynechat populární prohlídku farmy, kde nám majitel vysvětluje* celý postup výroby kávy. Všudypřítomné exotické květiny a ovocné stromy jí prý dodávají specifické aroma. Farmář neustále zdůrazňuje, že kolumbijská arabika, především ta jeho, je nejlepší na světě. Vše zakončíme šálkem skvělého „tinta“, jak tu místní černé kávě říkají. Večer přejíždíme dále na sever.

MEDELLÍN

Department Antioquia patří díky krásné krajině, stále jarnímu počasí a hrdým lidem zvaným paisas (v překladu pracující) mezi další oblíbené turistické cíle v Kolumbii.

Pohled na město z lanovky

 

Ve tři ráno přijíždíme* do druhého největšího města* Kolumbie, bývalého království narkobarona Pabla Escobara. Kdysi nejnebezpečnější město světa s nejvyšším počtem vražd (ročně 381 vražd/100 000 obyvatel) se změnilo v ekonomicky prosperující a na jihoamerické poměry vcelku bezpečné město, v roce 2013 vyhlášeno nejpokrokovějším městem Kolumbie. Počet vražd klesl na 28, pro srovnání v České republice je to 1,2 vražd/100 000 obyvatel za rok.

Medellínský slum

Na cestách vždy posloucháme přes aplikaci Radiožurnál. A právě teď nám moderátor oznamuje, že mimo kalamity na D1, dnes v Medellínu srovnají se zemí osmipatrovou budovu Monaco, odkud Pablo Escobar řídil své obchody. Místo ní má vzniknout park, památka obětem Escobarova vraždění. Místní lidé ho prostě chtějí vymazat ze svého života. Pro turisty je však stále ohromným lákadlem, a tak spousta agentur nabízí Escobar tour. Průvodce je provede po všech místech s ním spojených, až k Escobarově hrobu. Mezi chudými ze slumů je ale pořád velmi oblíben. Díky jeho štědrosti a pocházeli odtud oddaní sicarios – nájemní vrazi. Escobar jim prý platil 1000 USD za zabitého policistu.

Budova Monaco (foto od L. Kunovský)
Na střeše tohoto domu byl 2. prosince 1993 P. Escobar zastřelen (foto od L. Kunovský)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

My nakonec Escobar tour ani budovu Monaco nestihneme. Fotografie jsem si vypůjčila od svého kamaráda Lumíra Kunovského. Místo toho si město prohlédneme z ptačí perspektivy. Nad Medellínem jezdí dvě lanovky Metrocable (linky J a K). Jsou rychlé a bezpečné. Vyjíždíme ze stanice San Javier na lince J, která spojuje moderní centrum s další moderní čtvrtí La Aurora. 2,7 km se houpeme mezi horskými svahy přímo nad drsným slumem. Jen pár metrů pod námi duní z nuzných domků hlasitá hudba, pobíhají psi, malí kluci hrají na hliněných cestách fotbal, všude spousty odpadků. Ve zdejší mezizastávce není radno vystupovat.

Lanovka Metrocable, linka J

 

Zcela jiný svět se nachází v moderním centru města. Kancelářské mrakodrapy, nákupní centra, restaurace, bary. Všude čisto a zeleno. Večer se v naší čtvrti El Centro (přezdívaná La Candelaria) vmísíme mezi davy lidí a náš medellínský pobyt řádně zakončíme na koktejlové párty.

Moderní Medellin

 

Na letiště José María Córdova jedeme neskutečně dlouho, jako bychom objížděli celé město. Nemáme u společnosti Viva Air udělaný check-in ani vytisknuté letenky. Nevadí, zaměstnanci nás pošlou do malé kanceláře, kde vše za malý poplatek vyřeší. Žádné šílené pokuty jako v Evropě. Spokojeně odlétáme ohřát se do Karibiku.

Salud!

 

  •  

                                                                                     

                            foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský, Lumír Kunovský

    •  

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..