ČAROKRÁSNÉ AZORY (1) – SAO MIGUEL (ZELENÝ OSTROV)

Pokud se chystáte na čarokrásné Azory, vřele doporučuji začít právě na ostrově Sao Miguel. Je totiž nejrozmanitější, ohromně zelený, plný jezerních caldeir, termálních koupadel a modrých hortenzií.

*vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

Sao Miguel leží ve východní části Azorských ostrovů

 

Největší, nejlidnatější a nejnavštěvovanější z Azorských ostrovů. To by vás ale nemělo odradit, protože turistů tu stejně moc nepotkáte. Nachází se ve východní části souostroví, na rozloze 750 km2 žije 140 000 obyvatel. V hlavním městě Ponta Delgada sídlí azorská vláda a důležité instituce. Hodiny ukazují o dvě hodiny méně než v Česku (v Portugalsku jen o jednu méně). A pokud se chytáte za krásnými hortenziemi, ty nejvíce kvetou od konce května do září. Každý z ostrovů má svou barvu, Sao Miguel je nazývám zeleným. Na severozápadě souostroví se na nachází ještě mnohem zelenější Flores, nicméně Sao Miguel je určitě ze všech nejrozmanitější. 

 

DOPRAVA

SATA je jediná společnost létající mezi jednotlivými ostrovy

 

Na nejfrekventovanější azorské letiště u Ponta Delgada létá nejčastěji z Lisabonu a Porta společnost SATA (Azores Airlines a TAP. Levný Ryanair má prý od října 2023 přestat létat – v jednání. Jediná SATA má v ceně letenky i odbavené zavazadlo (23 kg) a létá mezi ostatními ostrovy. Před covidem jezdily okružní lodě mezi ostatními ostrovy, do roku 2023 ale nebyly obnoveny. Lodní jízdní řády najdete zde: ATLANTICOLINE.PTDirectferries.com.

Přístav v Ponta Delgada

 

Jednoznačně nejvýhodnější dopravou po ostrově je auto. Níže v rámečku uvádím kontakt na levné půjčení a spoustu zajímavých rad. Pokud ale nejste řidiči jako my, nezoufejte. Autobusy z Ponta Delgada jezdí do ostatních měst minimálně 2x denně. Aktuální jízdní řád dostanete v turistických informacích na letišti nebo na nábřeží v Ponta Delgada, u které jsou všechny zastávky. Další možností je taxi nebo výlety s agenturou. 

Z letiště jezdí do centra Ponta Delgady autobus, čas odjezdu vám poradí na informacích. Ostatní jízdní řády pro představu zde v PDF: Autobusy1 Autobusy2 Autobusy3 Autobusy4

SUPER TIP!!! 

Turisté si chválí např. půjčovnu Way2Azors, kde v r. 2023 nechtěli kreditku, sami nabízeli platbu zálohy debetní kartou (i když v podmínkách ji napsanou mají).

Velkým odborníkem na Sao Miguel je Lukáš, který tu již dlouho žije. Pomůže vám s letenkami, ubytováním, půjčením auta, itinerářem a spoustou dalších věcí. Kontakt na něj:

 

UBYTOVÁNÍ

Rozkvetlý vstup do usedlosti ve Furnas

 

Pokud máte auto, nejvýhodnější je ubytovat se v centru ostrova (např. Furnas). Všude to pak budete mít kousek. Bez auta se vyplatí větší město (např. Ponta Delgada, Ribeira Grande, Furnas), odkud jezdí autobusy, jsou zde obchody a restaurace. My jsme bydleli v centru Ponta Delgada u náměstí, a pak v nádherné usedlosti Quinta de Santana – Queimadas ve Furnasu. Ubytování v jakékoliv usedlosti (Quinta) je naprosto mimořádný zážitek. Prostředím i lidmi. Ubytování najdete na bookingu, airbnb, fungují tu kempy. A není zrovna nejlevnější. Kempy jsou slušně zařízené, u Sete Cidades byl v r. 2023, u Furnas 10 euro za 2 osoby.

 

 

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA

Nejzajímavější místa na ostrově Sao Miguel

 

Sao Miguel jsme (s ostrovy Flores a Faial) navštívili na přelomu září/října 2020. Do Lisabonu jsme letěli s TAP, na druhý den s Ryanairem do Ponta Delgada (900 Kč/1 letenka + 20 kg zavazadlo napůl). Na pobřeží bylo teplo a slunečno, ve vyšších polohách ale vládlo pro Azory typické „čtyři roční období během jednoho dne“. Počasí se opravdu měnilo během pár minut: déšť-mlha-slunce-déšť-mlha. A na chvíli zase slunce. Nejméně prší v létě, i tak tu stejně aspoň trochu zmoknete.

 

ZÁPAD:

 • MOSTEIROS
Skály v Mosteiros

Pobřežní městečko se zajímavými skalními útvary v moři. Doprava: 32 km severozápadně od hlavního města Ponta Delgada, odkud sem jezdí autobus. 11 km od Sete Cidades.

 • SETE CIDADES
Výjimečný pohled na modré jezero

 Ohromná caldeira (sopečný kráter) s modrým* a zeleným* jezerem na dně. Tvoří největší vodní plochu* na celých Azorách. Místní legenda praví, že vznikla ze slz zelenooké princezny a modrookého pastýře, jejichž lásce princeznin otec nepřál. Jezera rozděluje most vedoucí do malebné vesničky Sete Cidades s krásným neogotickým kostelem. Vyfotit caldeiru bez mlhy je nadlidský výkon, nám se to na pár sekund podařilo! Nad kráterem stojí ruiny velkolepého projektu Monte Palace Hotel. Po slavnostním otevření a ocenění nejlepšího hotelu v Portugalsku (1990) zkrachoval. Mezi turisty oblíbený urbax* je již zakázán, hotel prý koupili Číňané. Silnice do Sete Cidades jsou lemovány nekonečnými hortenziemi s obřími květy. Mezi další azorské krásky patří zázvorová lilie. Doprava: 29 km severozápadně od Ponta Delgada, jezdí sem autobus. Auto, taxi.

 • MATA DO CANÁRIO & BOCA DO INFERNO
Nejfotogeničtější vyhlídka Azor – bohužel v mlze

Po hraně kráteru Sete Cidades vede stezka MATA DO CANÁRIO (12 km), odkud je při dobrém počasí vidět i další kráterové jezírko – Lagoa de Santiago. Pár kilometrů od vyhlídky se nachází nejfotogeničtější vyhlídka celých Azor – ikonická BOCA DO INFERNO. Při první návštěvě v září 2020, době covidu, jsme obě místa měli v mlze, ale úplně bez turistů. O rok později zalité sluncem, bohužel turistů jako na Václaváku, což nás nemile překvapilo. Z vyhlídky vede těžká stezka podél levady (strouhy) neuvěřitelně bujnou vegetací, připomínající spíše džungli ve Vietnamu než Evropu. Další zajímavou stezkou a vyhlídkou je Miradouro da Vista do Rei  (7,7 km). Doprava: 19 km severozápadně od Ponta Delgada, jedině autem nebo taxi (20 €).

CENTRÁLNÍ ČÁST:

 • PONTA DELGADA
Centrum hlavního města (Portas da Cidede de PD)

Hlavní město* zaujme každého především svou elegantní černobílou architekturou. Náměstí, kostel, přístav, vše si projdete během chvilky při nekonečném svitu sluníčka. Vřele doporučuji večeři v pivnici Cervejaria Portas da Cidade na náměstí přímo naproti kostela. Nejenže se tu skvěle najíte za krásných 7,5 €, ještě k tomu se ohromně pobavíte s neuvěřitelně zábavným číšníkem. Na toho nikdy nezapomenete.

 • ANANASOVÉ PLANTÁŽE ARRUDA
Skleníkové ananasové plantáže

Jediné skleníkové plantáže ananasu v Evropě. Velmi sladké plody jsou určeny pouze pro místní trh. Po neplacené prohlídce si můžete v suvenýrech nakoupit ananasový likér, marmelády, čatní a jiné produkty. Doprava: 5,5 km severovýchodně od Ponta Delgada, autem či taxi.

 • RIBEIRA GRANDE
Pastviny se skotem jsou po celém ostrově

Městečko na severním pobřeží s hezkým kostelíkem, mostem, pláží a hlavně likérkou Fabrica de Licores Mulher de Capot. V okolí města je zajímavá stezka k vodopádu Salto do Cabrito PR29SMI Salto do Cabrito – Maps and GPS Tracks – Hiking Routes in São Miguel – Trails in Azores (visitazores.com)   Doprava: 20 km severovýchodně od Ponta Delgada, autobus, taxi, auto.

 • LAGOA DO FOGO 
Na pár sekund nám všudypřítomná mlha dovolila si caldeiru Fogo vyfotit

Ohnivé jezero Fogo se nachází na dně caldeiry uprostřed ostrova. Po okolních stezkách se dá sejít až k tyrkysové hladině. Laguna je skoro pořád zahalená v mlze, nám se ji podařilo vyfotit až napodruhé. Za půl minuty už zase nebylo nic vidět. Ve zdejších jezerech se nesmí koupat ani provozovat žádné sporty. Doprava: 27 km východně od Ponta Delgada, jedině autem, taxi, výlet s agenturou. 

 • CALDEIRA VELHA 
Termální koupadla obklopená tropickou přírodou

Horké prameny, koupadla a vodopád v tropické zeleni mezi obřími kapradinami. Je ale nutná rezervace, v sezóně raději 2 dny dopředu. Platí se vstupné, k dispozici kabinky, WC. Doprava: 24 km severovýchodně od Ponta Delgada, 7 km jižně od Ribeira Grande. Pouze autem, taxi, s cestovní agenturou.

 • ČAJOVÉ PLANTÁŽE
Jediné čajové plantáže v Evropě rostou pouze na Azorách (Cha Gorreana)

 

Jediné čajové plantáže v Evropě. V rodinné továrně Cha Gorreana se od roku 1883 pěstuje odrůda Camelia sinensis. Prohlídka plantáží a muzea je zdarma. Druhá čajová továrna je Porto Fromoso Tea Factory. Doprava: 12 km východně od Ribeira Grande, 30 km severovýchodně od Ponta Delgada. Pouze autem, taxi, s cestovní agenturou.

 

VÝCHOD:

 • FURNAS

 

Výjimečná termální oblast s horkými vřídly, kouřícími fumaroly a termálními bazény. Městečko leží v caldeiře jedné z nejnebezpečnějších sopek na Azorách, poslední erupce tu byla v roce 1630. I přesto se jedná o nejoblíbenější místo mezi turisty a místními. Krásná okolní krajina, kostel odkud místo zvonů vyhrává skvělá hudba, doporučuji tu zůstat aspoň dva dny.

 • Terra Nostra
 • Termální bazén s železitou vodou v Terra Nostra

  Hotelový komplex s botanickou zahradou a naprosto úžasným termálním bazénem. Nenechte se odradit jeho hnědou železitou vodou. Protože nám tu v říjnu byla trochu zima, koupel ve  35-40 °C teplé vodě jsme si náramně užili (vstupné 8 €). Koupání v Terra Nostra pro nás bylo tím nejlepším zážitkem na Sao Miguel. Nedaleko našeho ubytování je kemp a vedle něj u cesty malý bazének. Zakalená voda má přes 60 °C a místní si sem chodí nahřívat nohy. My jsme se do něj naložili celí. Kolemjdoucí/projíždějící na nás koukali jako na blázny, je to totiž velmi nebezpečné pro srdce.

 

 • Poca da Dona Beiia – několik termálních bazénů, o víkendu je to docela plno (vstup 6 €).

 

 • Jezero Furnas  
 • Výhled na jezero Furnas

  Okolo jezera vede příjemná turistická stezka LAGOA DAS FURNAS. Na jeho břehu jsou v zemi zakopány nádoby s místní specialitou cozido. Směs různých druhů masa, klobásek a zeleniny se v zemi peče šest hodin. Podává se pouze na oběd a musíte si ho objednat den předem. Jinak budete o hladu. Nejoblíbenější restaurací je Tony´s restaurant, kam jsme chodili i my. Porce, která zasytí dvě osoby, vychází na 15 €.       

 • Ubytování: kouzelná usedlost Quinta de Santana – Queimadas (booking.com, airbnb, facebook). Přátelský majitel Luis Miguel si nás tak oblíbil, že na naši počest vyvěsil na svou haciendu českou vlajku. Na konci roku nás vyhlásil nejlepšími hosty roku 2020. Doprava: 45 km východně od Ponta Delgada. Autobus (2x denně), auto, taxi.         
 • PRAIA DO FOGO & POVOACAO
Pláž s termálním pramenem Praia do Fogo

Pláž Praia do Fogo (Ribeira Quente) s termálním pramenem vyvěrajícím v moři pár metrů od pláže. Několik kilometrů na východ se nachází přímořské městečko Povoacao s malou pláží a hezkým kostelem. Doprava: 9 a 12 km jižně od Furnas. Auto a taxi.

 • NORDESTE
Nádherné syrové pobřeží Nordeste

Klidná, syrová, mimořádně krásná oblast na východě ostrova. Mezi nejhezčí patří vodopád, vyhlídka Miradouro da Ponta do Sossego v tropické zahradě, maják Farol do Arnel jižně od městečka Nordeste. Oblast je spojená s životní tragédií Edith Piaf. Do vysokého kopce tu narazilo v roce 1949 letadlo s její největší láskou, boxerem Marcelem Cerdanem*. Havárii nikdo nepřežil. Doprava: 58 km východně od Ponta Deolgada, 34 km východně od Furnas. Jezdí sem autobus z Ponta Delgada, z Furnasu ne. Taxi, auto.

PÁR TIPŮ NAVÍC

 • ZÁPAD: Ponta da Ferraria – značně navštěvovaný termální pramen v oceánu (33 km západně od Ponta Delgada).
 • CENTRUM: Ilheu da Vila Franca – nádherný ostrůvek s přírodní rezervací, šnorchlování v laguně, kde je vcelku teplá voda. Omezený denní počet turistů. Lodní lístek se kupuje v přístavu Vila Franca do Campo. Ve Vila France je nádherný kostel, který stojí také za návštěvu (26 km autobusem, taxi, auto).
Kostel ve Vila Franca
 • Výlet za velrybami a delfíny – např. z Ponta Delgada, prodejna je naproti infocentra. V hlavní sezóně se často musí rezervovat i dva dny předem.
 • VÝCHOD: Pláž Viola – u městečka Maia na severním pobřeží. Je zde hezká stezka PRAIA DA VIOLA (32 km severovýchodně od Ponta Delgada, 14 km od Ribeira Grande, 16 km severně od Furnas. Autobus z Ponta Delgada, auto, taxi).

 

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

V Ponta Delgada

 

Za exotikou není třeba jezdit daleko. Máme ji hned za rohem, jen o tom zatím moc lidí neví. Po Sao Miguelu se sem budete chtít nejen znovu vrátit, budete toužit prozkoumat i ostatní ostrovy. Tak jako my. Boa viagem! 

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O AZORÁCH:

NOVINOVÝ ČLÁNEK O SAO MIGUEL, FLORES, FAIAL

 

 • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský
 • Úvodní foto: Miradouro da Ponta do Sossego (Nordeste)
 • Navštíveno: září – říjen 2020

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..