ČAROKRÁSNÉ AZORY – KDY A NA KTERÝ OSTROV SE VYDAT (1)

Pár nenápadných drahokamů uprostřed Atlantiku. Moc lidí je nezná, ještě méně jich sem jezdí. Smaragdově zelené Azorské ostrovy však očarují úplně každého. Kdo je jednou navštíví, touží se sem neustále vracet.

*vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

Azory leží téměř uprostřed Atlantiku 
Navštívené ostrovy

 

 

 

 

 

 

Pandemie koronaviru cestování v roce 2020 velmi zkomplikovala. Vzdálené destinace se uzavřely nebo tam nic nelétalo. Když už jsem téměř potvrzovala platbu za letenky na dostupnou, všem známou Krétu, zahlédla jsem Azory. Let s přestupem a restrikce v podobě dvou testů letos odradily většinu turistů. Nás ale ne, rozhodla jsem se během pár minut. Na Krétu poletíme příště.

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE: 

Přírodní jezírka na ostrově Flores
 • Devět sopečných ostrovů leží uprostřed Atlantického oceánu, 1500 km od evropských a 1900 km od amerických břehů. Spolu s Madeirou tvoří dvě autonomní oblasti Portugalska s vlastní správou. Ta azorská sídlí ve městě Ponta Delgada na největším ostrově Sao Miguel.
 • Jsou rozesety v délce 600 km, žije zde 250 000 obyvatel.
 • Sopka Ponta do Pico (2351 m) je nejvyšší horou Azor i Portugalska.
 • Kromě portugalštiny se tu vcelku dobře domluvíte i anglicky. Platí se eurem, oproti České republice jsou zde o dvě hodiny méně (v Portugalsku o hodinu).

 

TYPICKÉ PRO AZORY
 • Evropská Havaj nebo Ostrovy věčného jara.
 • Nejodlehlejší kout EU.
 •  Čtyři roční období běhen jednoho dne.
 • Jediné čajové plantáže v Evropě.
 • Království hortenzií, vyhlídek a turistických stezek.
 • Pozorováním velryb.
 • Vysoce bezpečná destinace.

 

KTERÝ OSTROV SI VYBRAT?

Pohled na ostrov Pico s nejvyšší horou Portugalska. Foceno z ostrova Faial

 

Tuto otázku si před první návštěvou klade snad každý. Odpověď je ale velmi jednoduchá. Pokud se tu chystáte strávit 7-10 dní:

 • pak jednoznačně doporučuji největší ostrov Sao Miguel. Je tak rozmanitý, že ho možná celý ani neprozkoumáte. Zpáteční let pak můžete zkombinovat s krátkou návštěvou jiného ostrova (viz. Doprava).
 • nebo můžete procestovat centrální ostrovy, mezi kterými jezdí celoročně lodě. Při zpátečním letu se můžete na skok zastavit na Sao Miguel.

 

 • Nejvyšší vodopád na ostrově Flores – Poco do Bacalhau

   

Pokud máte hodně času a nešetříte na letenkách, můžete jednotlivé části libovolně kombinovat. Sao Miguel ale určitě nevynechejte.

Moje TOP ostrovy: Sao Miguel, Flores a Sao Jorge. Poslední jsme nestihli, místo něj jsme byli na Faialu. 

 

 

KDY VYRAZIT?

Na pobřeží skoro pořád svítí sluníčko (Nordeste/Sao Miguel)

 

Zdejší počasí je pekelně nevyzpytatelné. Místní s oblibou tvrdí, že jedině tady zažijete během jednoho dne čtyři roční období. Tedy kromě mrazu a sněhu. Stačí popojet ze slunečného pobřeží do kopců a ocitnete se v mlze, dešti a studeném větru. Po chvilce začne svítit sluníčko, horkem svlékáte bundy, abyste si je za pár minut v chladu a dešti opět rychle oblékli. A tak je tomu ve vyšších polohách celý den, zatímco dole u moře pořád svítí slunce.

I toto jsou Azory. Proměnlivé počasí je hlavně ve vyšších polohách (Sete Cidades/Sao Miguel)

 

I přes velmi proměnlivé počasí jsou teploty celoročně stabilní okolo 18-25 °C, nejméně prší v létě, nejvíce brzy na jaře. Vyrazit můžete kdykoliv.

Celoročně stabilní teploty a dostatek vláhy přeje nádherným hortenziím

 

Nám byla na přelomu září/října občas i zima v kopcích ostrova Sao Miguel. Na Floresu teplo a vlhko, nejvíce sluníčka jsme si užili na Faialu.  

 

JAK SE SEM DOSTAT?

Na Azory se dostanete jedině letecky, pokud tedy nevlastníte jachtu (Ponta Delgada/Sao Miguel)

 

Jedině letecky, především z portugalského Lisabonu či Porta (TAP, SATA, Ryanair). Z Frankfurtu Hahn létá levně Ryanair (v době koronaviru nelétal. Pozor, neplést si s letištěm ve Frankfurtu nad Mohanem!). Zajímavé je přímé spojení Azor s Bostonem (USA/let trvá 6 hodin). Sezónně existují lety z jiných míst Evropy/světa. POZOR: pouze společnost SATA má v ceně letenky zavazadlo (23 kg), u ostatních si ho musíte přikoupit. Mezinárodní letiště jsou na ostrovech Sao Miguel (Ponta Delgada), Faial (Horta) a Terceira (Lajes).  

DOPRAVA MEZI OSTROVY

Mezi ostrovy létá pouze společnost SATA

 

LETECKY: letecká doprava je nejběžnějším spojením mezi ostrovy. Na všech ostrovech jsou malá letiště, monopol tu má společnost SATA (Azores Airlines). Létá se s nimi skvěle, mimo sezonu a svátky si stačí koupit letenku jen krátce před odletem. V ceně je vždy 23 kg zavazadlo, není třeba složitý check-in jako např. u Ryanairu. Online nákup je o 12 € levnější než v kanceláři společnosti (to mi řekla jejich pracovnice). Ceny letenek jsou pořád stejné, dle vzdálenosti se pohybují od 60–90 €.

Přístav v hlavním městě Ponta Delgada na největším ostrově Sao Miguel

 

LODÍ: trajekty spojující všechny ostrovy jezdí pouze od června do září. Mezi blízkými ostrovy jezdí lodě celoročně:  Jízdní řády: ATLANTICOLINE.PT nebo ZDE.

TIP: Více ostrovů za méně peněz. Kupte si letenku např. z Ponta Delgada do Lisabonu se 48-hodinovým přestupem na jiném ostrově (nejčastěji Terceira, Faial). Zde se můžete ubytovat, procestovat si okolí a za dva dny pokračovat do Lisabonu. 

DOPRAVA NA OSTROVECH:

 

Po ostrovech, zejména těch menších, můžete chodit klidně i pěšky (sever ostrova Flores)

 

Jednoznačně nejvýhodnější je půjčit si auto. Pokud však nejste řidiči jako my, nezoufejte. Jízdní řády autobusů, kontakty na taxi a cestovní agentury dostanete ve všech turistických informacích (většinou na letišti). I přes omezení v době pandemie covidu-19 jezdily autobusy na největším ostrově Sao Miguel vcelku uspokojivě. Většinou z hlavního města aspoň jeden ráno a jeden večer. Na ostrově Faial jezdí autobus okolo ostrova, na Floresu byla autobusová doprava komplikovanější.

Na výletě s majitelem usedlosti Quinta de Santana ve Furnas (Sao Miguel)

 

Vždy se dá využít taxi (většinou 20 €/jízda) nebo cestovní kancelář/majitel hotelu. Možností je na každém ostrově dost.  

 

ROZDĚLENÍ AZORSKÝCH OSTROVŮ
 • VÝCHODNÍ: Sao Miguel (největší, nejlidnatější, nejrozmanitější. Termální koupele, vřídla, caldeiry
  (sopečné krátery), jezera, turistické stezky, čajové a ananasové plantáže, velryby),
  Santa Maria (nejslunnější, pláže, v létě sem Azořané rádi jezdí na dovolenou).
 • CENTRÁLNÍ: Faial (živé hlavní město Horta, caldeira, turistika), Pico (nejvyšší hora Portugalska, vinice), Sao Jorge (okouzlující krajina, sopečné útvary fajas, sýry, pěstování kávy), Terceira (býci, jeskyně, vyprahlejší krajina, největší hustota obyvatel), Graciosa (větrné mlýny, vinice, sýry).
 • ZÁPADNÍ: Flores (fantastická flóra, vodopády, pastviny, caldeiry), Corvo (nejmenší ostrov s jedním městečkem, caldeira uprostřed ostrova).

 

NAŠE CESTA

Rozhodnutí jet na Azory padlo ze dne na den, vůbec nic jsem o nich nevěděla. Kromě Sao Miguelu ani netušila, na které další ostrovy ještě pojedeme. Nakonec jsme navštívili tři ostrovy ze všech koutů souostroví.

 

NEJROZMANITĚJŠÍ SAO MIGUEL

Skalní útvary u městečka Mosteiros na západním pobřeží

 

Je největší, nejlidnatější a nejvíce turistický. To by vás ale určitě nemělo odradit, protože turistů tu potkáte jen málo. Díky jeho neuvěřitelně bujné vegetaci a obřím hortenziím se mu přezdívá zelený ostrov.

Divokou levadou z vyhlídky Boca do Inferno do kráteru Sete Cidades

V západní části ostrova leží caldeira, sopečný kráter Sete Cidades se dvěma modrozelenými jezery a malebnou vesničkou na dně kráteru. Ve všech lagunách je koupání zakázáno, což vám jistě vynahradí turistické stezky (SEZNAM VŠECH STEZEK) a dech beroucí vyhlídky. Ta nejkrásnější se jmenuje Boca do Inferno. My ji bohužel měli celou v mlze.

Kostel na dně kráteru ve vesničce Sete Cidades

 

Pár kilometrů odtud vystupují z moře u vesničky Mosteiros zajímavé skalní útvary. Další caldeira vyplněná Ohnivým jezerem Fogo leží přímo uprostřed ostrova, kousek od ní horké prameny Caldeira Velha obklopené bujnou vegetací. Velkým hitem jsou čajové plantáže, jediné v Evropě. Zastavujeme se v malé rodinné továrně Cha Gorreana, kde od roku 1883 pěstují odrůdu Camelia sinensis. Po prohlídce muzea si pár šálků zeleného a černého čaje také vychutnáváme.

Čajové plantáže Cha Gorreana

 

Nedaleko hlavního města Ponta Delgada se pro změnu nacházejí skleníkové ananasové plantáže Arruda. Z velmi sladkých ananasů, které jsou určené jen pro místní spotřebu, se vyrábí likéry a marmelády.

Moc se mi líbila zdejší malá městečka. Třeba Ribeira Grande s turistickými stezkami v okolí. Po jedné z nich jsme došli až k vyhlášené likérce Mulher de Capote.

Pokud se jako my ubytujete v hlavním městě Ponta Delgada, určitě si zajděte na jídlo do pivnice Cervejaria Portas da Cidade na náměstí naproti kostelu. Skvěle tu vaří za neuvěřitelných 7,5 €. Levněji jsme se už nikde nenajedli. Pokud budete mít štěstí na správnou směnu, ohromně se pobavíte s číšníkem, kopií Borata a Luís de Funese v jedné osobě. Nikdy na něj nezapomenete, to mi věřte!.

 

Nejnavštěvovanějším místem ostrova je Furnas. Jde o výjimečnou termální oblast s horkými vřídly, kouřícími fumaroly a koupadly. V hnědé železité vodě termálního bazénu Terra Nostra jsme se vydrželi koupat pět hodin. V dešti s kachním párečkem, který kolem nás v teplé vodě neustále kroužil.

 

Termální siřičité koupaliště Terra Nostra ve Furnas

 

Břehy nedalekého jezera Furnas jsou plné zakopaných nádob s místní specialitou cozido. Směs masa, klobás a zeleniny se v horké zemi „peče“ osm hodin a musíte si jej objednat den předem. Jinak zůstanete o hladu.

Pohled na jezero Furnas

 

Ve Furnasu jsme se ubytovali v překrásné usedlosti Quinta de Santana (kontakt: airbnb, booking, facebook). Upovídaný majitel Luis Miguel, syn místní známé pianistky, nás vzal na výlet až na úplný východ ostrova, do Nordeste. Tato syrová a mimořádně krásná oblast je spojena s životní tragédií Edith Piaf. Do kopce přímo před námi narazilo v roce 1949 letadlo s její největší láskou, boxerem Marcelem Cerdanem*. Havárii nikdo nepřežil.

Východní pobřeží Nordeste – Miradouro da Ponta do Sossego

 

Přátelský Luis Miguel si nás tak oblíbí, že vyvěšuje na svůj dům českou vlajku a vyhráváme titul nejlepších hostů roku 2020. Podrobný článek o Sao Miguel ZDE.

FLORES – NEJODLEHLEJŠÍ ZAHRADA ATLANITIKU

 

„Flores“. To byla nejčastější odpověď místních na otázku, který ostrov bychom neměli vynechat.  Nejzápadnější z Azorských ostrovů díky své odlehlosti navštěvuje jen zlomek turistů. Je to škoda, protože větší exotiku v Evropě nenajdete.

Stezka divokou přírodou po západním pobřeží

 

Fantastickou přírodu nejlépe poznáte pěšky (SEZNAM STEZEK NA FLORES). My se vydáváme na trek Lajado – Faja Grande vinoucí se po ostře zařezaných zátokách západního pobřeží.  Hustou džunglí dojdeme až k nejvyššímu vodopádu Poco do Bacalhau ve Faja Granda.

Setkání u vesnice Fajazinha na treku po západním pobřeží

 

Krásná podívaná, to ale ještě netušíme, jaká nadpozemská krása nás čeká u skalní stěny s mnoha vodními kaskádami Poco da Ribeira do Ferreiro. Připadáme si tu jako někde ve Venezuele.

O kousek dál připomíná Flores Nový Zéland

 

Oproti tomu na severu to vypadá jako na Novém Zélandu. Od majáku Ponta do Albernaz, se táhnou jiskřivě zelené pastviny kontrastující s modrým oceánem. Je odtud krásný výhled na nedaleké Corvo, nejmenší a nejsevernější z Azorských ostrovů, kde žije pouhých 400 obyvatel.

Corvo – nejmenší a nejsevernější z Azorských ostrovů

 

Kráterová jezera a velrybí muzeum  v hlavním městě Santa Cruz už bohužel nestíháme, tak třeba příště. Podrobrný článek o Floresu ZDE.

VESELÝ FAIAL

Stezka Levada znamená v překladu strouha

 

Od Faialu, kam se dostáváme jen díky výhodným letům, jsme nečekali vůbec nic. O to více nás překvapil. 

Tak třeba hned na začátku výhled z pokoje na sopku Ponta do Pico. Nejvyšší hora Azor i Portugalska na ostrově Pico je odnás vzdálená pouhých osm kilometrů a máme ji jako na dlani. Mimochodem ostrov Pico  je známý výjimečným vínem, Sao Jorge hned za ním zase vyhlášenými sýry, které se vyvážejí do celého Portugalska. Oproti liduprázdnému a trochu smutnému Floresu to na Faialu žije, zejména v hlavním městě Horta.

Pohled na protější ostrov Pico a nejvyšší horu Portugalska

 

Za čumendu stojí přístav s jachtami, které se tu zastavily na cestě do Karibiku. Dlouhé molo je plné kreseb od námořníků, kteří se tu zastaví, podepíší, a pak to jdou zapít do známého baru Peter´s Cafe Sport. Mezi kresbami lze najít i českou stopu. 

Molo v přístavu v Hortě je plné maleb od projíždějících námořníků

 

Faial je doslova protkán turistickými STEZKAMI. Vybíráme si Levadu, což v překladu znamená strouha. Sedm kilometrů jdeme podél vodního příkopu naprosto neskutečně rozmanitou přírodou. Temné lesy se mění v hustou džungli, bažiny a louky s výhledem na modré moře. Chvíli v hustém dešti, chvíli na ostrém slunci.

Endemicky neskutečně rozmanitou Levadou

 

Před odletem ještě stihneme navštívit caldeiru, zdejší největší atrakci. Ohromný kráter vyhaslé sopky uprostřed ostrova je zarostlý endemickým keřem faja, podle kterého ostrov získal své jméno. Bohužel místo zeleného údolí vidíme jen mlhu. Tak to holt na Azorách občas chodí.

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

Obří modré hortenzie rostou po celých Azorách

 

Marně vzpomínám, která exotická země mě ohromila svou přírodou stejně jako čarokrásné Azory. Příznivcům plážování a koupání v moři se tu ale moc líbit nebude. Oproti tomu milovníci přírody, turistiky a poznávacích zájezdů budou toužit se sem neustále vracet, přesně jako my. Nikde na světě jsem se necítila bezpečněji a nesmím opomenout velmi přátelskou povahu zdejších lidí. Bylo nám tu opravdu skvěle.

Neváhejte a vyrazte na Azorské ostrovy (Ponta Delgada/Sao Miguel)

 

 

Azorské ostrovy podle velikosti

 

KORONAVIROVÁ OPATŘENÍ PŘI VSTUPU:

Azory jsou turistům přístupné a patří mezi pandemicky nejbezpečnější destinace. Vstup je možný jen s negativním PCR testem, který se kontroluje při nástupu do letadla a nesmí být starší 72 hod. Pokud budete na ostrovech déle než šest dní, sedmý den musíte podstoupit opakovací PCR test. Je zadarmo a výsledek jsme měli za 12 hod. Radši si ale termín pohlídejte, nás nikdo k opakovacímu testu nevyzval. U mě si napsali špatný mail, takže jsem si výsledek musela vytelefonovat. Pak už žádný další test není nutný. Případná karanténa při vstupu do pevninského  Portugalska (jako v lednu 2021) neplatí pro pobyt či přestup do 48 hod. V případě testu pozitivního vás umístí do izolace, zřejmě zdravotnického zařízení. Na vaše náklady. Dnes je možné se pro tuto situaci pojistit.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O AZORÁCH:

 

 

 • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský
 • Úvodní foto: Caldeira Velha na ostrově Sao Miguel
 • Navštíveno: září – říjen 2020

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..