ČAROKRÁSNÉ AZORY (7) – GRACIOSA (BÍLÝ OSTROV)

Pokud zavítáte na Terceiru, zvažte i návštěvu nedaleké malinké Graciosy. Najdete tu barevné větrné mlýny, bílé vesničky a nekonečné pastviny. Bez turistů, zato mezi příjemnými obyvateli. Jak místní říkají: „Naše Graciosa je mírumilovná, poklidná a produkujeme tu jedny z nejlepších sýrů a bílých vín na celých Azorách.

 

Graciosa leží v centrálních Azorách severně od Terceiry. I když je druhým nejmenším ostrovem (60,65 km²), je dosti zalidněná, žije zde 4339 obyvatel. Hlavním městem je Santa Cruz da Graciosa. Turistické informace na letišti překvapivě v říjnu nefungovaly, najdeme je ale v centru hlavního města. Turismus je tu na vedlejší koleji, hlavní zdroj obživy tvoří zemědělství – pěstování obilí, chov skotu, zpracování mléka, výroba sýrů a pěstování vína.

DOPRAVA 

Na Graciosu se dostanete pouze se společností SATA (Azoresairlines)

 

 • Dostat se sem dá pouze letecky z Terceiry (20 minut) se společností SATA (Azoresairlines).
 • V sezóně (květen až září) jezdí trajekty z Terceiry a Sao Jorge (3 hodiny) se společností ATLANTICOLINE.PT.
 • Nejlepší dopravou po ostrově je samozřejmě vypůjčeným autem.
 • Funguje tu několik řidičů taxi (viz foto). My využívali služeb pana Severa, který žil spoustu let v USA a Kanadě a mluví skvěle anglicky.
 • Jsou zde tři okružní autobusové linky (1. Santa Cruz-Praia-Luz- Guadalupe-Santa Cruz; 2. Santa Cruz-Dores-Bom-Jesus-Vitoria-Ribeirinha-Guadalupe-Santa Cruz; 3. Santa Cruz-Fontes-Santa Cruz) Více informací: EMPRESA DE TRANSPORTES COLECTIVOS  DA ILHA GRACIOOSA.
 • Také můžete chodit pěšky, ostrov má na délku 12,5 km, na šířku 7 km. Veškeré informace o taxi a autobusech dostanete v turistickém infocentru v Santa Cruz da Graciosa.
Taxi služba

 

TAXI SLUŽBA.PDF

 

 

 

 

KDE SE UBYOVAT A NAJÍST

 • Ubytování najdete na booking.com a airbnb.cz, my jsme bydleli v Hotel Ilha Graciosa (Santa Cruz da Graciosa).
 • Bary ve městě jsou během dne otevřené, restaurace ale pouze v době obědů a večeří (viz. seznam v PDF). Určitě ale ochutnejte vyhlášenou sladkost Queijadas da Graciosa. Na Graciose se pěstuje jedno z nejvyhlášenějších azorských bílých vín. Pozn. nejlepší vína pocházejí z Pico, Biscoitos (Terciera) a právě z Graciosy.
Restaurace a bary

RESTAURACE A BARY.PDF

 

 

 

 

 

SLAVNOSTI A FESTIVALY

 • Karneval v únoru
 • Festa do Senhor Santo Cristo dos Milagres – srpnová slavnost s náboženským podtextem, koncerty a místní folklor v ulicích 
 • od května do září probíhá Diving Espirito.

 

MŮŽE SE HODIT:

 

CO VIDĚT A ZAŽÍT 

TREKY

Začátek treku Serra Branca

 

Graciosa je nejméně hornatým ostrovem Azor. Nejlépe si ji užijete pěšky mezi zelenými pastvinami, lesíky, vinohrady a bílými vesničkami. Prochodit si ji můžete na pěti trasách, které jsou podrobně popsány ZDE. My se vydali po Serra Branca mezi rozlehlými pastvinami, okolo caldeiry a barevných mlýnů.

SANTA CRUZ DA GRACIOSA 

Centrum města

 

Správní město ostrova, nebo spíše taková větší vesnice, kterou projdete během chvilky. Za zmínku stojí Praca Fontes Pereira de Melo – pěkné náměstí se vzrostlými stromy. Dále pak nepřehlédnutelná věž Torre de Sao Francisco. Etnologické muzeum Fraciosa v budově bývalé sýpky a také Barracao dos Botes Baleeiros – muzejní centrum, kde jsou dochovány lodě, dříve používané k lovu velryb. Více informací dostanete v muzeu Graciosa. Fontes Windmill je jediný vodní mlýn, který lze navštívit. Nachází se tu pár barů, restaurací (pozor na omezenou otevírací dobu), supermarket a kupodivu i čínský obchod, kde klasicky seženete úplně vše. Zdejší kostely – Santo Cristo (z r. 1600) a Matriz de Santa Cruz da Graciosa. Kousek za městem se nachází vyhlídka Nossa Senhora da Ajuda.

 

CALDEIRA DA GRACIOSA

Pohled do caldeiry

 

Je nejmenším vulkánem souostroví, i tak je jeho rozloze 2 km2 a hloubka 270 m. Sopka leží na jihovýchodě a její okraj je nejvyšším místem ostrova (405 m). V caldeiře se nachází rekreační lesní oblast s krásnými stromy. Svěží les je na Gaciose velmi výjimečný. Na okraji caldeiry se nachází jeskyně Furma da Maria Encantada. Vulkán Furna de Enxofre – geologický a vulkanický fenomén mezinárodního věhlasu. Do jeskyně se vstupuje přes návštěvnické centrum a hluboko po točitých schodech. Dole je  jezírko a fumaroly se sirnými  výpary. Nejlepší čas pro návštěvu je mezi 11-14 hodinou, kdy denní světlo je jeskyni krásně nasvítí. .

VĚTRNÉ MLÝNY

Větrné mlýny v Porto da Praia

 

Mlýny skandinávského původu z 19. století jsou pozůstatkem dob, kdy Graciosa byla sýpkou Azor a vyvážela nejvíce obilí z celého souostroví.

 

TERMÁLNÍ LÁZNĚ CARAPACHO

 

Nachází se na jihu ostrova ve farnosti Luz na úpatí nejvyššího sopečného útvaru. Kromě  venkovních přírodních bazénků je se můžete okoupat i v krytém bazénu s teplou vodou.

Pohled na Sao Jorge a Pico

 

FONTA DE AREIA

 

Pláž s černými oblázky ve Fenals, je odtud výhled na viadukt

OKOLNÍ OSTRŮVKY

 • BAIXO (Baixo Islet) – malý ostrůvek na jihovýchodním pobřeží, je známý rozmnožováním endemických mořských ptáků.
 • PRAIA (Praia Islet) leží na severním pobřeží, jde o velmi bohatou a rozmanitou kolonii mořských ptáků, jediné místo na světě, kde se nachází nejmenší mořský pták světa Hydrobates Monteiroi
 • PICO TIMAO, PICO DO FACHO – na útesech lze pozorovat endemické rostlinstvo a útočiště pro mořské ptáky
 • SANTA BALEA – v zátoce Ponta da Barca. Je červený a svým tvarem prý připomíná velrybu.

 

 CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

Nejklidnější ostrov, který jsme doposud navštívili (nebyli jsme na Corvo). Krásně zelený, pohodový a přátelský. 

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O AZORÁCH:

 

 • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský
 • Úvodní foto: Trek Serra Branca mezi pastvinami
 • Navštíveno: září – říjen 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..