ČAROKRÁSNÉ AZORY (6) – TERCEIRA (FIALOVÝ OSTROV)

Terceiru jsem považovala za jeden z nejnavštěvovanějších Azorských ostrovů, proto jsem se jí dlouho vyhýbala. Velká chyba. Turistů jsem tu potkávala málo, zato se na mě na každém rohu usmívali ti nejveselejší obyvatelé celých Azor. Jak říká můj známý z Ponta Delgady: „My tu na Sao Miguel vyděláváme a na Terceiře pořád jen slaví“.

*vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slov.

Terceira je třetím největším (400,3 km2)  a druhým nejvíce obydleným z devíti ostrovů. Leží v centrálních Azorách, východně od Sao Jorge a jižně od Graciosy. Žije zde něco přes 53 000 obyvatel, hlavním městem je Angra do Heroísmo (místní jí zkráceně říkají Angra), jejíž historické centrum bylo zapsáno jako jedna z prvních portugalských památek na seznam UNESCO.

DOPRAVA 

Po ostrovech jedině se společností SATA (Azoresairlines)

 

Na ostrově se nachází jedno ze tří azorských mezinárodních letišť, přilétají sem letadla z Lisabonu, Porta, občas i jiných evropských/amerických měst. Levně se sem dá dostat z londýnského Stansted, společnost Ryanair ovšem chce všechny své lety na Azory od října 2023 zrušit (zatím v jednání). Přelety na okolní ostrovy zajišťuje pouze společnost SATA (Azores Airlines). V sezóně (červen-září) jezdí trajekty společnosti ATLANTICOLINE.PT na ostrovy Sao Jorge a Graciosa.

Trasy autobusů společnosti EVT

 

Pro pohyb po ostrově je jednoznačně nejlepší auto. Pokud jste ale neřidiči jako my, tady budete spokojeni. Zdejší autobusy jezdí často, dostat se z/na letiště nebo do ostatních městeček není problém. Aktuální jízdní řády dostanete v Turistických informacích na letišti a v centru Angry nebo najdete na webu společnosti EVT.

 

UBYTOVÁNÍ 

Výhled na Monte Brasil z našeho pokoje

Najdete na booking.com, airbnb apod. Určitě se vyplatí bydlet v krásné Angře, kde je veškeré zázemí a jezdí odtud všechny spoje po ostrově. My bydleli v hotelu Beira Mar na nábřeží u pláže a nejraději chodili na jídlo do místní hospody Cafó 4 Cantos (pivo -1 €, jídlo 6 €). 

JAK NEJLÉPE POZNAT TERCEIRU?

 • ti, co chtějí na Terceiře KEMPOVAT, mohou využít pronájem stanů a turistického vybavení, které nabízí český rodák Pavel Novotný.
 • vřele ho doporučuji jako PRŮVODCE ostrovem, zavede vás totiž do míst, která znají opravdu jen místní, seznámí s ostrovní kulturou a veselými Terceiřany.
 • kontakty: Pavel Novotný FACEBOOK, jeho INSTAGRAM @terceira.island plný fantastických fotek a videí, rezervace stanů v češtině: AZORES PERFECT TRIP
 • Pavel patří mezi moderátory skvělé facebookové skupiny „České“ Azory

 

CO VIDĚT A NAVŠTÍVIT

ANGRA DO HEROÍSMO

Radnice v hlavním městě Angra

 

Hlavní město Terceiry a architektonicky jedno z nejkrásnějších měst celých Azor je od roku 1983 zapsáno na seznamu UNESCO. Proč, to pochopíte ihned, jakmile se ocitnete mezi barokními budovami a v úzkých uličkách. Vůbec už není poznat, že v roce 1980 většinu z nich poškodilo silné zemětřesení. Dominantou města je je katedrála Sé Catedral de Angra do Heroísmo. Určitě nevynechejte několikaúrovňovou botanickou zahradu Jardim Duque da Terceira. Nad ní se nachází jedna z nejhezčích vyhlídek na Angru a žlutě zbarvený monument Alto Memória ve tvaru pagody. Jde o památník Pedra IV. a Marie II z dob portugalské občanské války (1828–1834). Za zmínku také stojí kostel Igreja da Misericórdia, muzeum Museu de Angra do Heroísmo, františkánský klášter Convento de São Francisco nebo budovu městské radnice Paços do Concelho de Angra do Heroísmo, která tu stojí od vzniku města. V Palacio Capitales Ggenerais můžete mimo jiné obdivovat nádherný dračí strom.

Po nábřeží se dostanete k malé písečné pláži a přístavu, kde si lze objednat výlety za delfíny a velrybami. Málokdo ovšem už ví, že ve zdejší zátoce se ukrývá podvodní archeologický park. Od roku 1554 tu totiž ztroskotalo sedm desítek lodí, které nikdy nebyly vyzdvihnuty. Ani jejich poklady. 

MONTE BRASIL

Vrcholky Monte Brasil

Z hotelového pokoje máme krásný výhled na Monte Brasil, vyhaslé sopky na mysu vybíhajícím do Atlantiku. Vulkány chránily zdejší zálivy* před silnými větry, tímto vznikly výborné podmínky pro vybudování města s přístavem. V minulosti totiž bývala Angra významnou obchodní křižovatkou mezi Amerikou a Indonésií. Protože lodě napěchované bohatstvím lákaly piráty a severoafrické nájezdníky, vznikla na Monte Brasil vojenská pevnost. Armáda tu působí dodnes, vojáky potkáte při výšlapu nahoru. Na vrcholek ve výšce 205 m se z města dostanete po okružní stezce PRC04TER. Vcelku snadná cesta je dlouhá 7,4 km a ujdete ji zhruba za 2,5 hod. Jsou odtud parádní výhledy na Angru a městečko São Mateus.

BÝČÍ ZÁPASY

Býčí zápasy v São Mateus

 

Nejoblíbenější nenáboženskou slávou centrálních Azor jsou touradas à cord, pouliční býčí zápasy. Na Terceiře si jich užijete nejvíce. Jejich tradice sahá až do 17. století, konaly se tu prý ale již dlouho předtím.

 

Od května do října jich na ostrově proběhne okolo 200. Krvavé podívané se bát nemusíte, adrenalinu si ale i tak užijete dost (viz video). Býkům musí být minimálně tři roky, mají kvůli bezpečnosti upravené rohy a jsou ovládáni pastores, muži s lany. Býci na ulici řádí maximálně 30 minut, po zápase je majitel hned odváží zpět na pastviny. Cílem tradice není býka zranit či usmrtit, ale pobavit diváky.

 • Kde a kdy se zápasy právě odehrávají, vám poradí v Infocentrech.
 • Kde: zejména v městečkách São Mateus, Lajes, Biscoitos, Feteira, Sao Bartolomeu, Praia da Vitória, Porto Judeu, Terra Cha, Fontinhas, Serreta. Nicméně aspoň jednou ročně se konají v každé vesnici.
 • Kdy: od 1. května do 15. října (1.5.-15.8. v 18:30 hod; 16.8.-15.9. v 18:00 hod; 16.9.-30.9. v 17:30 hod; 1.-15.10 v 17:00 hod). 

MŮŽE SE HODIT: 

 • TOURADAS à CORD – pouliční býčí zápasy
 • CAPINHAS – amatérští toreadoři, kteří bundami či deštníky upoutávají býkovu pozornost
 • PASTORES – muži držící býka na laně
 • GANADEIRO – chovatel skotu, který vlastní býky a nejméně 15 chovných krav stejného plemene
 • GUEIXO PURO – tříletý býk, který ještě nikdy nebyl na pouličních zápasech
 • TOIRO DE CORDA – min. tříletý býk s předchozí zkušeností na pouličních zápasech
 • GAIOLAS – přepravní boxy pro býka 
 • AERAIAL – označení oblasti pouličních býčích zápasů třemi bílými pruhy na každé straně
 • MATO – oblíbené slovo pro vyjádření přirozeného prostředí ve vnitrozemí pro býky

 

My jsme býčí zápasy navštívili v São Mateus, na začátku října jsme žádnou rezervaci neměli. Diváci se většinou usadí na vyvýšené terasy hospůdek a odtud sledují zápasy. Nic se zde neplatí, dát si drink je ale slušností.

TREKY

Na zelené kopcovité Terceiře budou zejména spokojeni milovníci treků, najdete jich tu jedenáct různé obtížnosti. Podrobné prospekty obdržíte v každém Infocentru nebo najdete ZDE. Nezapomeňte na výše zmiňovaného průvodce Pavla Novotného. Pro inspiraci dvě stezky: 

Misterios Negros (PRC01TER)

 • 5 km, 2,5 hod, obtížnost těžká 
 • Okružní cesta, která začíná u Lagoa do Negro a jeskyně Gruta do Natal. Cesta pomalu stoupá a zužuje se mezi endemickou vegetací, zejména cedry japonskými, vřesy obecnými a jalovci azorskými. Prochází okolo malých lagun, pastvin a hnízdišť ptáků. První polovina cesty může být po dešti značně kluzká. Stezka se nachází uprostřed ostrova, dá se na ni dostat pouze autem nebo taxi.

Rocha do Chambre (PRC06TER)

 • 8,8 km 2,5 hod, obtížnost středně těžká
 • Okružní stezka nás zavede až do nadmořské výšky 700 m, je vhodné ji absolvovat za dobrého počasí a viditelnosti. Cesta vede lesem, mezi poli, při stoupání dojdete k vyhlídce na údolí Vale do Azinhal a kráter Pico Alto. Nejvyšší bod Juncal je ve výšce 704 m.n.m. Endemicky rozmanitá oblast je také známá svými trachytickými kopulemi, které patří do přírodní rezervace Biscoito da Ferraria a Pico Alto. Dostat se sem lze pouze autem nebo taxi.

ALGAR DO CARVAO

Jedno z nejzajímavější míst ostrova i celých Azor leží přímo v srdci Terceiry. Jen málokde se totiž můžete procházet uvnitř vyhaslé sopky. Jeskyně s lávovými tunely ve výšce 550 m je regionální přírodní památkou a populární turistickou atrakcí. V Infocentru si ale ověřte otevírací dobu, mimo sezónu je značně omezená.

 

GRUTA DO NATAL

Jeskyni se spoustu stalaknitů a stalagnitů se přezdívá Vánoční, o Vánocích se zde totiž konají mše. Systém lávových tunelů, které při svých erupcích vytvořily před staletími okolní sopky, se nachází nedaleko Algar do Carvao. Zde si také ověřte v Infocentru otvírací dobu, zejména tu mimo sezónu.

 

SERRA DE SANTA BÁRBARA

Foto: Pavel Novotný (Instagram: @terceira.island)

 

Západní část ostrova vyplňuje vulkanický masiv Serra de Santa Bárbara. Na jižním okraji caldeiry o průměru 2 kilometry se nachází i nejvyšší bod ostrova (1021 m.n.m.). V nejníže položené části caldeiry leží jezírko Lagoa Negra. Hora je vyhlášená častým nepříznivým počasím, vrchol je zahalen mraky a mlhou více než 300 dní v roce. Dnes je sopka neaktivní, k poslednímu výbuchu tu došlo v roce 1761.

VYHLÍDKY

 

Výhled z Miradouro da Cruz do Canário

 

 • Miradouro da Cruz do Canário – výhled na ostrůvky Ilhéus das Cabras, kde hnízdí ptáci a občas lze zahlédnout i kytovce.
 • Miradouro da Serra do Cume výhled na vnitrozemí a Atlantik.
 • Miradouro da Alagoa da Fajãzinha – nachází se na severním pobřeží nedaleko stezky Trilho das Baías da Agualva.
 • Miradouro da Ponta do Queimado vyhlídka z farnosti Serreta.
 • Miradouro da Serra de Santa Bárbara – leží ve výšce 1000 m.
 • Miradouro do Facho – výhled na město Praia da Vitória a jeho pláže.

PISCINAS – PŘÍRODNÍ BAZÉNY

Piscina Naturais v Biscoitos (Foto: Pavel Novotný (Instagram: @terceira.island)
 • Silveira Natural Pool – v Angře, najdete jej vedle hotelu Caracol. Je odtud krásný výhled na Monte Brasil.
 • Piscinas Naturais de Porto Martins – nachází se na východním pobřeží.
 • Serretinha Natural Pools – jedno z nejlepších míst na koupání, leží na jihovýchodě a je odtud skvělý pohled na ostrůvky Cabras.
 • Piscina Narurais dos Biscoitos – populární bazénky na severním pobřeží.
 • Piscinas Naturais das Quatro Ribeiras – na severním pobřeží 
Biscoitos (Foto: Pavel Novotný (Instagram: @terceira.island)

VINAŘSTVÍ BISCOITOS  

Koupání ve přírodních bazénech můžete zakončit návštěvou místního vinařství. Je vyhlášeno zejména výbornou odrůdou Verdelho. Nejlepším vínem je ale prý Angelica, které připomíná portské. Navštivte i do muzea vína Museu do Vinho dos Biscoitos, které vzniklo v roce 1990. Pozn.: nejlepší azorská vína pocházejí z ostrova Pico, Graciosa a právě z Biscoitos.

 

SÝRÁRNA QUEIJO VAQUINHA

Při prohlídce sýrárny si můžete zkusit i výrobu místního lahodného sýru. Rezervace ZDE. 

PRAIA DA VITÓRIA

Foto: Pavel Novotný (Instagram: @terceira.island)

 

Městečko na jihovýchodě ostrova s barevnými domky, několika kostely,  bary a restauracemi. Je druhým největším městem Terceiry, historicky však jedno z provních míst, které bylo na ostrově osídleno. Nedaleko je letiště.

 

FURNAS DO ENXOFRE

Foto: Pavel Novotný (Instagram: @terceira.island)

 

O vulkanické aktivitě ostrova se přesvědčíte právě zde, už když opustíte auto. Všude totiž bude cítit sirovodík vyvěrající z okolních fumarolů. Okolní krajina je zbarvena od jasně žluté až po hnědočervenou.

LAGOA DAS PATAS

Foto: Pavel Novotný (Instagram: @terceira.island)

 

Mělká, uměle vytvořená laguna ve stejnojmenném národním parku.  Všude okolo roste úžasná vegetace.

 CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

Zelená pohodová Terceira

Návštěvu Terceiry všem vřele doporučuji. Zelený ostrov s minimem turistů, ohromně veselými lidmi a nádhernou historickou Angrou vás prostě nezklame. Týden je na jeho prozkoumání málo.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O AZORÁCH:

 

 • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský, Pavel Novotný (@terceira.island)
 • Úvodní foto: Pohled na Angru z Monte Brasil
 • Navštíveno: září -říjen 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..