KOLUMBIE (5): ĎÁBELSKÁ JÍZDA DO SAN CIPRIANA

Dovedete si to představit? Sednete na podomácku vyrobený dřevěný „vláček“ poháněný motorkou a řítíte se vražednou rychlostí hustým deštným pralesem. Tohle a ještě víc zažijete pouze v kolumbijském San Ciprianu!

* vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v departmentu Valle del Caucha jsem váhala, zda sem vůbec jet. Jenže když už jsme dojeli až do Cali*, zvědavost nad strachem zvítězila.

Mapa oblasti

 

Z calijského nádraží La Terminal vyrážíme ranním autobusem směr Buenaventura* na tichomořském pobřeží. Po třech hodinách jízdy hustě zalesněnou kopcovitou krajinou nám řidič staví v městečku Cordoba*. Přejdeme po visutém mostu průzračnou řeku a v malém kiosku si kupujeme jízdenky* na „vlak“. Čeká nás totiž neobyčejný zážitek!

Visutý most přes řeku u městečka Cordoba

 

Do vesničky San Cipriano vede jediná cesta – stará opuštěná železnice. Zdejší lidé vymysleli důmyslný dopravní prostředek zvaný „Las Brujitas“ (viz úvodní obrázek). Spolu s americkými manželi a několika místňáky sedneme na dřevěné desky otevřeného vozítka, které pohání motorka s černým řidičem. Přední kolo je upevněno na desce, zadní jede po koleji. Řítíme se hustou džunglí, přes most, tunelem, občas dokonce i v dešti (omlouvám se za pomalejší načítání videa).

 

Když řidič přibrzdí, černá pasažérka seskočí a mizí v hustém porostu. Asi jde domů. Občas se prý protijedoucí „mašinky“ srazí, celých 20 minut jsme připraveni kdykoliv skočit do okolní zeleně. Dojedeme bez kolize, škoda, mohl to být dobrý adrenalin!

 

San Cipriano, od zbytku Kolumbie značně izolavaná vesnička s 500 obyvateli afrokolumbijského původu (černochy), se nachází ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Dokonce tu mají i školu! I přes značnou odlehlost je zde o víkendech narváno. Lidé z okolí sem rádi jezdí na túry pralesem, tubing* nebo se koupat v křišťálových tůních Rio Zabaletas, jedné z nejčistších řek jižní Kolumbie.

Průzračná řeka Rio Zabaletas obklopená nádhernou přírodou
S místními afrokolumbijkami

 

 

 

 

 

 

Ve vesničce je překvapivě spousta restaurací, levných hotýlků, stánků se suvenýry a s půjčovnami pneumatik na tubing. A také zahraničních turistů!

 

Vyrážíme za vesnici pár kilometrů proti proudu řeky a pak se celý den touláme fantastickou přírodou. Ještě nikdy jsme se sami neprocházeli deštným pralesem plným neznámých zvuků.

Džungle za vesnicí

 

Po návratu zajdeme do jedné z restaurací. Doteď jsem si myslela, že má nejlepší ryba byla máslová ryba* v Kerale*. Omyl! Ryby ze zdejší řeky chutnají božsky a jsou skoro bez kostí. Naprostá lahoda!!! Od vedlejšího stolu nás nenápadně pozoruje nějaký běloch. Po jídle si přisedne a spustí slovensky. Provázel turisty ve venezuelské divočině, kvůli otřesné bezpečnostní situaci ji však musel opustit. Hledá zde podobné oblasti, je však zhnusen, jak turistická dnes Kolumbie je.

Navečer se plni dojmů vracíme do Cordoby. Řidič má naspěch, svoji mašinku vůbec nešetří!

 

Černé děti nám nadšeně stopnou autobus, my jim za to kupujeme několik sáčků chipsů. Porvou se o ně tak, že z nich zůstane jen strouhanka. Holt, zcela jiné etnikum než v ostatních částech Kolumbie. Jediné, co se nám opravdu nelíbí, je arogantní chování zdejších žen. Třeba zrovna neměly svůj den. Aby nebylo zážitků málo, zastavují náš autobus do Cali policisté se psy. Všichni musíme vystoupit a ukázat svá zavazadla. Není se čemu divit, jsme v království kartelu z Cali.  

S afrokolumbijčaty

 

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

I přes počáteční obavy návštěvu San Cipriana všem vřele doporučuji. Kvůli nevšední dopravě, fantastické přírodě a skvělým rybám. Budete-li mít pár dní nazbyt, zajeďte si k nedalekému tichomořskému pobřeží. My to bohužel nestihli, hned bych jej vyměnila za pár dní u Karibiku.

Pokud se obáváte jet do San Cipriana na vlastní pěst, využijte služeb některé z cestovních agentur v Cali. Podle kladných referencí se mi zamlouvala VALLEY ADVENTOURS (celodenní výlet z Cali – 56 USD/osobu), adresa: Carerra 9 No: 3-01/San Antonio Neighborhood/Cali 300 754 9188, 300 774 8605. web ZDE. My její služby nakonec nevyužili.

 

                                                                                      foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský

    •                                                            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..