LESK A BÍDA NEŠŤASTNÉ BARMY

I když se jedná o nejchudší a nejuzavřenější kout jihovýchodní Asie, paradoxně se tu nachází nejvíce zlatých pagod na světě. Ohromně zelená, turismem jen málo dotčená země se cestovatelům konečně začala otevírat, lidé věřili v lepší budoucnost. Bohužel diktátorská vojenská junta ji znovu uzavřela a naděje místních lidí zničila. Fotoreport z naší cesty po nešťastné zlaté Barmě.

 

* vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

[

BARMA vs. MYANMAR
Tento druhý největší stát jihovýchodní Asie* je 8x větší než Česká republika a žije zde 54,5 miliónů obyvatel, převážně budhistů. V roce 1989 změnila vládnoucí vojenská junta původní název země z Barmy na Myanmar*, největší a hlavní město Rangún přejmenovala na Yangún a novou metropolí učinila Neipyijto. Měnou je myanmarský kyat (čat). Je potřeba turistické vízum, které po násilném vojenském převratu v únoru 2021 země přestala vydávat.

UPOZORNĚNÍ: dolarové bankovky, které si sem přivezete, nesmí být ani trochu poničené. Musí vypadat hezky, jinak vám je NIKDO nesmění. Ani v bance, ani na ulici.

 

NAŠE CESTA

Vlakem přes Gokteik viadukt do Hsipaw – přes Mandalay k mostu U Bein – trek z Kalaw k jezeru Inle – starověké královské město Bagan – vesnička Ngwe Saung na pobřeží Andamanského moře – Yangún. Omlouvám se, že popisky u fotografií jsou někdy v záhlaví, někdy v zápatí.

 

HISTORIE

Su Ťij

Dávná vláda barmských králů zde zanechala tisíce nádherných historických památek. V roce 1824 si Barmu přivlastnila Velká Británie, došlo k prudkému hospodářskému rozvoji, vytvoření kvalitní infrastruktury a země se stala nejrozvinutější v regionu. Barmánci však toužili po samostatnosti, a to se jim splnilo v roce 1948. Hospodářský rozkvět skončil, zemi sužoval chaos, bída a občanské války. V roce 1962 došlo k vojenskému převratu a vlády se chopila Revoluční rada, dnes známá jako vojenská junta (čti chunta), složená z vojenských velitelů. Byla zrušena ústava, vláda i parlament, zavedena cenzura, demonstrace krvavě potlačovány a opozice zatýkána. Na konci 80. let disidentka Aun Schan Su Ťij (světu známá pod jménem Su Ťij) založila novou demokratickou stranu, junta ji však uvrhla do domácího vězení. Zbídačená Barma byla zařazena mezi nejméně rozvinuté země světa. V té době také junta změnila oficiální název z Barmy na Myanmar, hlavní město Rangún přejmenovala na Yangún a metropolí učinila Neipyijto. Prý se tím země chtěla odstřihnout od britské koloniální minulosti a dát světu najevo, že je tu nový stát. Název se však ani mezinárodně, ani doma příliš neujal. Tlak světa i místních, zejména budhistických mnichů, sílil, a tak se poměry v Barmě začaly uvolňovat. V roce 2015 demokratické volby s ohromnou podporou obyvatel vyhrála již zmiňovaná Su Tij, která v roce 1991 získala Nobelovu cenu za mír. Země se začala otevírat turistům, zahraničnímu kapitálu a modernímu životu. V únoru 2021 bohužel došlo k dalšímu vojenskému převratu, protesty byly a jsou  krvavě potlačeny, prezident i Su Ťij byli uvězněni a země je do dnešního dne (únor 2022) cizincům uzavřena.

Další temnou kapitolou Barmy je genocida Rohingů, pogromy a otřesné násilí na této muslimské menšině probíhá již od 60. let 20. stol. K šíření nenávisti a následným masakrům nedozírné hrůzy v roce 2017 značně přispěl a přispívá Facebook, který většinovým budhistům dokonale vymyl mozek. To se ale vojenské juntě velmi hodí. Jedná se o jednu z nejhorších genocid tohoto století.

 

CESTA VLAKEM – JAKO NA ROZBOUŘENÉM MOŘI:

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA
  • MANDALAY HILL – kopec v Mandalay posetý významnými pagodami a chrámy.
  • PAGODA KYAIKTIYO – zlatá pagoda neuvěřitelně postavená na obřím balvanu.
  • MOUNT POPA – vyhaslá sopka na jejímž vrcholku jsou vystavěny zlaté pagody. Je vyhlášeným poutním místem.
  • NEJVĚTŠÍ SOCHA BUDHY NA SVĚTĚ – ležící socha Budhy, která měří na délku 180 m, na výšku má něco přes 30 m. Nachází se u městečka Mawlamyine.
  • JESKYNĚ PINDAYA – jeskyně plná zlatých soch Budhy.
  • MRAUK U – přezdívá se mu malý Bagan, turisty málo navštěvovaný komplex chrámů na severu země.
  • PLÁŽ NGAPALI – exotická pláž na pobřeží Andamanského moře.
  • HPA-AN – jedna z nejkrásnějších scénických krajin na jihovýchodě země.
  • a mnoho dalších zajímavostí.

 

PŘEJEZD PŘES GOKTEIK VIADUKT:

 

 

ANDAMANSKÉ POBŘEŽÍ V NGWE SAUNG:

 

CELÉ POVÍDÁNÍ O NAŠÍ CESTĚ PO BARMĚ

 

  • Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský
  • Datum: říjen 2016
  • Úvodní foto: Centrum Yangúnu 
  •  

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..