Na svých toulkách po Kolumbii byste neměli vynechat bludiště pestrobarevné pouště Tatacoa a večerní pozorování hvězd v místní observatoři.
* vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo
Minibus ze San Augustinu jede až do městečka Villavieja, kde máme ubytování. Potřebujeme si však koupit lístky na noční autobus do Cali, a tak vystupujeme ve správním městě Neiva. Je to zbytečné, autobus bude poloprázdný. Kdo to ale mohl vědět?
Vysmátý prodejce zkoumá naše pasy, pak triumfálně vybafne: „Pablo Nedvet y Pítr Tšech!“ Posadí nás pod plachtu na korbu náklaďáku, do kterého po cestě přisedají další cestující. Kubovi, namačkanému ve 30 °C mezi macatými Kolumbijkami, se to moc nelíbí. Mně ale ano! Celou hodinu a 37 km si povídám o Kolumbii s příjemným seňorem.
Ve Villavieja, výchozím bodě do pouště, se ubytujeme v pohodovém hotýlku Merkezi Saray. Ani majitel mi nedokáže vysvětlit, proč ten turecký název. Městečko je plno turistů, ubytování a restaurací. U večeře mi z každé strany asistuje místní psík, rozdělit se s nimi prostě musím.
Do pouště se nejlépe cestuje tuk-tukem, který nás navečer veze za největší místní atrakcí. Pozorováním noční oblohy v Observatoriu Astronomico de la Tatacoa.
Astronom Javier Fernando Rua Restrepo zde každý den od 19 do 21 hodin vypráví o vesmíru, hvězdách a planetách. Oblohu bez hvězdného znečištění pozorujeme a fotíme přes teleskopy. I když je přednáška ve španělštině, jeho vášnivý projev je neskutečný zážitek! Jen se předem raději objednejte. V červenci se zde pravidelně schází odborníci z celé Kolumbie na Slavnosti hvězd.
Prozkoumat poušť vyrážíme opět tuk-tukem brzy ráno, kdy je teplota ještě přijatelná. V překladu znamená Tatacoa druh chřestýšovitého hada. Ono se vlastně nejedná o poušť, ale o tropický suchý les. Dnes zde ale roste několik druhů kaktusů, ze zvířat se dá narazit na hady (chřestýšovité), pavouky, štíry, ještěrky nebo lasičky. My to štěstí naštěstí nemáme.
Moc hezká je část zvaná Cuzco s červenými pískovci roztodivných tvarů. O 4 km dále máme z vyhlídky poušť a vzdálené kopce jako na dlani. Za dalších 5 km se nachází šedivé pískovcové bludiště Los Hoyos. Odtud úchvatným údolím duchů dojdeme až k přírodnímu bazénu.
Tatacoa je považována za hlavní oblast paleontologie v Kolumbii a Jižní Americe. Dosud zde bylo nalezeno okolo sedmi tisíc zkamenělin zvířat z období myocénu před 13,5 mil. lety. Nejzajímavějším nálezem je fosílie největší sladkovodní želvy, která kdy v Kolumbii žila. Její krunýř měří na délku úctihodných 1,8 metru!
Po desáté hodině však začíná výheň jako v pekle, musíme zpět do Villaviejy. Řidič na zpáteční cestě důrazně okřikne bezohledné turisty, kteří šplhají po pískovcích mimo vyznačené cesty. Místní si svůj poklad opravdu chrání.
Na náměstí se dá připojit na veřejnou wifi, horko nás však zažene zpět do ubytování. Večer nás jakýsi rozvozce polévek hodí do Neivy, odkud pokračujeme nočním autobusem do divokého Cali.
- PŘEDCHOZÍ:
- DÍL 1: NAŠE CESTA NAPŘÍČ KOLUMBIÍ (OBECNĚ O ZEMI A NAVŠTÍVENÁ MÍSTA
- DÍL 2: ZÁHADNÉ SOCHY V SAN AUGUSTINU
- NÁSLEDUJÍCÍ:
- DÍL 4: V CALI SE SKVĚLE KALÍ
- DÍL 5: VRAŽEDNÁ JÍZDA DO SAN CIPRIANA
- DÍL 6: VALLE DE COCORA, ZONA CAFETERA & MEDELLIN
- DÍL 7: KARIBIK: SANTA MARTA & PALOMINO
foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský