Do Bulharska nás paradoxně zavedl koronavirus, a to rovnou dvakrát během jednoho měsíce! Po zeleném Bansku, rozkvetlé Sofii a skalnaté Rile nyní jedeme mezi pískovcová bludiště, skalní kláštery a na pobřeží severního Bulharska.
SKALNÍ BLUDIŠTĚ V BELOGRADČIKU
BELOGRADČIK leží na severozápadě Bulharska, patnáct kilometrů od srbských hranic. I přes jeho odlehlost za návštěvu určitě stojí a všem jej vřele doporučuji:
- BELOGRADČICKÁ PEVNOST – vcelku zachovalá pevnost Kaleto, jejíž dva metry silné zdi dosahují výšky až 12 m. Stála zde už v dobách Římské říše, přečkala nadvládu Osmanů i srbsko-bulharskou válku (1885).
- BELOGRADČICKÉ SKÁLY – jediné skalní město Bulharska i celého Balkánu. Připomíná mi Trosky a skály v Českém ráji. Červenožluté pískovcové útvary jsou vysoké až 200 m, rozkládají se na rozloze 50 km². PS: tohle je pecka!
- I v samotném městě Belogradčik stojí za zmínku pár zajímavostí: Mešita Hadži Husejna (z r. 1751), Panovovův dům (1810), přírodovědné muzeum, kostel sv. Jiří (1868), observatoř s obřím dalekohledem, jeskyně Magura s malbami z doby až 1200 let př. n. l.
- Ubytování: je možné v Belogradčiku
- Doprava: autem, 1x denně jezdí autobus ze Sofie (4 hodiny), vlakem ze Sofie do městečka Oreshec (4 hodiny) a odtud taxi (12 km). Čísla na taxi (2020): +359 889 71 22 34, +359 877 75 75 82, +359 886 83 43 35,, +359 877 75 75 81, informace vám poskytne i Tourist agency Belogradchik, +359 877 881 283, tourism@belogradchik.bg; kmet@belogradchik.bg
PŘEJEZD NA VÝCHOD PŘES MEZDRU
Po Bulharsku cestujeme vlakem, a to je z úplného západu na dálný východ docela oříšek. Bulharské vlaky sice mají pověst pomalých a věčně zpožděných spojů, nás ale baví a kupodivu jezdí spolehlivě. Na jejich WEBU najdeme pár nepřímých spojů na severovýchod, mají však minimální čas na přestup, a to nechceme riskovat. Sama si najdu výborný spoj – osobní vlak Oreshec – Mezdra, odtud pak nočním rychlíkem směr Ruse (3. největší město Bulharska). O Mezdře si myslím, že to bude šílený zapadákov, ale překvapuje nás pohodové městečko, kde na zahrádce u vínka čekáme na náš spoj.
Po nástupu do nočního rychlíku nás průvodčí z bezpečnostních důvodů hned posadí do 1. třídy. Uprostřed temné noci vyskakujeme uprostřed ničeho, kde na nás naštěstí už čeká majitel hotelu.
KLÁŠTERY NA SEVEROVÝCHODĚ
IVANOVO
Ivanovo je malinká vesnička nedaleko města Ruse a rumunských hranic. Pár baráčků podél cesty, jeden obchůdek a všude okolo rovina s lány polí. V okolí se ale nachází několik zajímavostí:
- PEVNOST ČERVEN (CHERVEN)
Název vznikl podle červených střech nedaleké vesnice, nad kterou se vypíná skála s ruinami pevnosti ze 6.stol. Býval to krásný komplex, v r. 1388 však byla vypleněna a zničena.
- SKALNÍ KLÁŠTERY
Asi 6 km od Ivanovo jsou do skal vytesané chrámy, kde v dávných dobách žila velká komunita mnichů. Celé si to obejdeme, nahlédneme do jeskyní, kde chlapík s proticovidovým plexisklem na obličeji od nás vyinkasuje vstupné. Popravdě, očekávala jsem, že známý komplex bude mnohem větší, pevnost Červen se mi líbila mnohem více. Nedaleko odtud leží menší chrám Basarbovo.
- RUSENSKÝ LOM
V tomto vápencovém království se bude líbit zejména milovníkům přírody. Ve 100 m hlubokém kaňonu s průzračnou řekou žijí želvy, ještěrky a hadi, nad hlavami při troše štěstí létají supy a orli. My ho nemáme ani na dravce, ani na plazy.
- ORLOVA CHUKA
Nejvíce se nám líbí v krasové jeskyni Orlova Chuka, o které jsem vůbec nevěděla. Krápníky všech druhů svým tvarem připomínají různá zvířata, od jelena až po žraloka. Jeskyně je krásně nasvícená a v srpnovém horku nás příjemně ochladí.
Okolí Ivanovo je úplně jiné Bulharsko, než jaké jsme dosud navštívili. Autentické, zcela bez turistů.
- Ubytování: v Ivanovo The Monastery Guest House (booking.com) – hezký a velmi levný hotýlek s výbornou restaurací. Majitel má klíče od místního kostela, kterým mě provedl.
- Doprava: nejlépe auto, jinak vlakem do Ivanovo a odtud nás vozí majitel hotelu po památkách.
Jak jinak než vlakem přejíždíme do Varny. Přestupem ve městě Veliko Tarnovo, které patří mezi nejhezčí v Bulharsku. Jeho dominantou je nepřehlédnutelný hrad na kopci Carevec. Také v jehož okolí je spousta zajímavostí. Trasu Ivanovo – Veliko Tarnovo – Varna zvládneme vlakem za osm hodin. Mezi Veliko Tarnovo a Varnou jezdí mnoho autobusů.
ČERNÉ MOŘE V OKOLÍ VARNY
- BALČIK (BALCHIK)
Z Varny přejedeme minibusem do přístavního města Balčik, kde svou dovolenou tráví především Bulhaři. Popravdě, oproti okolním letoviskům zde nic moc není. Místo písečných pláží jsou velké kameny, večer lidé stojí dlouhé fronty před restauracemi na jídlo. Ještě štěstí, že my Češi večeříme docela brzy, a tak se stihneme najíst v klidu. Jediné, co v Balčiku stojí za prohlídku, je palác rumunské královny Marie. Hlavně jeho rozkvetlá botanická zahrada s druhou nejpočetnější sbírkou kaktusů v Evropě. Svůj obchůdek tu má vyhlášené vinařství, kde můžete ochutnat spoustu skvělých vín. Balčik je špatný výběr pro milovníky pláží, ale dobrý pro návštěvu zajímavých míst v okolí.
- KAVARNA
Hezké letovisko severně od Balčiku se skálou připomínající tu na Gibraltaru
- MYS KALIAKRA
Severně od Balčiku se nachází nejdelší mys Bulharska. Jeho vysoké útesy se zařezávají do moře v délce dvou kilometrů, pokud budete mít štěstí, zahlédnete odtud i skákající delfíny. My ho opět nemáme. Dále na sever k rumunským hranicím ubývá komerčních resortů, pobřeží je drsnější a mnohem autentičtější.
- ALBENA
Nejluxusnější letovisko jižně od Balčiku. Zdejší hotely z dob komunismu svým tvarem připomínají pyramidy, nicméně dlouhé bílé pláže patří mezi nejkrásnější v Evropě. Tady se bude líbit především milovníkům vodních sportů a díky mírnému vstupu do moře i rodinám s dětmi.
- KAMENNÝ LES (POBITI KAMANI)
Toto ohromně zajímavé místo leží asi 20 km západně od Varny. V pouštní krajině stojí nebo se povaluje přes 300 kamenných sloupů připomínajících kmeny stromů, některé jsou vysoké až 10 metrů. Stáří zkamenělin je odhadováno na 50 miliónů let, vědci se však dodnes nemohou shodnout na jejich původu. Pokud nemáte auto, můžete využít taxi, které na vás i počká.
Pokud budete mít čas, určitě navštivte rezervaci Kamčija asi 25 km jižně od Varny. Zdejší pláž je zcela opuštěná, nezapomenutelná je plavba divokou vegetací po řece. My ji už bohužel nestihli.
- Ubytování: v Balčiku seženete mnoho ubytovacích zařízení všech cenových kategorií
- Doprava: podél pobřeží existuje hustá a vcelku frekventovaná síť autobusů/minibusů spojujících všechna městečka a resorty
CO ŘÍCT ZÁVĚREM?
Bulharsko je tak trochu neprávem ve stínu jiných přímořských destinací. A přitom každý tu najde to své. Milovníci hor, historie, koupání nebo rodiny s dětmi. Výbornou kuchyni, lahodné víno, a to vše ve vnitrozemí skoro za hubičku, u moře jsou již ceny mnohem vyšší. My jsme si během dvou návštěv v létě 2020 tuto balkánskou krásku opravdu zamilovali a všem ji vřele doporučujeme.
- Foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský
- Úvodní foto: Mys Kaliakra
- Navštíveno: srpen 2020
PŘEDCHOZÍ DÍLY: