KYTHÉRA BEZ CESTOVKY – RADY A TIPY

V odlehlých vodách jižního Řecka leží nenápadný ostrov, který je dosud turisty značně opomíjen. Možná je to škoda, možná dobře, zelená krajina s bílými kostelíky a starobylými hrady si prozkoumat určitě zaslouží.

*vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

 

INFORMACE O OSTROVĚ

Mapa ostrova a vyznačená navštívená místa
Kythéra leží na jihu Řecka mezi Peloponésem a Krétou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kythéra (nazývaná též Kythira) se nachází na rozhraní Jónského a Egejského moře, 15 kilometrů jižně od východního cípu poloostrova Peloponés. Na délku měří pouhých 29 km, na šířku 16 km* a žije zde okolo 3400 obyvatel. Přezdívá se mu ostrov lásky a plodnosti, podle pověsti se tu z mořské pěny zrodila bohyně krásy a lásky Afrodita.

Podle pověsti se na Kythéře z mořské pěny zrodila bohyně lásky a krásy Afrodita

 

Díky krasovému původu je ostrov plný soutěsek a jeskyní. Podél celého pobřeží se nachází zátoky a pláže ke koupání, přístup je však velmi příkrý, díky skalnatému terénu jsou některé pláže přístupné pouze z moře. Hojně tu roste tymián, levandule, rozmarýn a oregano.

 

Ostrov je protkán turistickými stezkami, v létě vám však na nich bude opravdu horko

 

Milovníky pěší turistiky potěší spousta stezek, inspiraci najdete v průvodci Kythira on Foot (k dostání v místních obchodech za 10 €). Na ostrově se nachází staré hrady a modro-bílé kostelíky, typické spíše pro Kyklady. Domluvíte se tu bez problému anglicky.

 

JAK SE SEM DOSTAT?

Plavba lodí z Neapolis je jedna z možností, jak se na ostrov dostat.

 

LETECKY

Nejjednodušší, nejrychlejší a nejdražší variantou je zájezd s cestovní kanceláří. Ta vám jako jediná zajistí přímý let z Česka. Od majitele taxislužby jsem se dozvěděla, že jich sem v létě létá docela dost. V hlavní sezóně je v provozu přímý spoj z/do Athén s Olympic Air.

LODÍ

Mezi kythérským přístavem Diadakofti a Neapolis, nejjižnějším přístavem na Peloponésu, jezdí každý den trajekt (12,50 €/1 hodina). V Neapolis se lístky kupují před odjezdem v kanceláři Kythira travel nebo přímo v přístavu. Na Kythéře jsou k dostání v městečku Chora a Potamos.

Prý funguje i lodní spojení s Krétou, přístavem Pireus (nedaleko Athén) a Gytheio (Peloponés). V době naší návštěvy ale nic takového nejelo.

DOPRAVA PO OSTROVĚ

V průvodci jsem se dočetla, že v srpnu tu prý občas jezdí autobus. V září ale nic nejezdilo, cestovat bylo možné pouze taxíkem či pronajatým/vlastním autem. To je nejlepší varianta, taxi jsou totiž velmi drahá. Dejte si pozor při cestě z/do přístavu či letiště. Taxikáři často do auta přisadí další turisty, s kterými se však o cenu nepodělíte, ale zaplatíte (nenápadně) každý plnou cenu. Je nutné si taxi rezervovat, v sezóně jsou velmi vytížení.

KDY SEM VYRAZIT?

Mimo hlavní sezónu navštěvuje Kythéru minimum turistů

 

Kromě letních měsíců, kdy sem jezdí mimo turistů hlavně řečtí emigranti z Austrálie, je Kythéra téměř prázdná. Pěší turistika je nejlepší na jaře, v létě a září vám bude na túrách pekelně horko.

NAŠE CESTA A ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Výhled na jižní pobřeží v okolí letoviska Kapsali

 

Na Kythéru vyrážíme v polovině září 2019. Protože letenka Praha-Athény a Athény- Kythéra v náš termín vychází poměrně draho, volíme komplikovanější, avšak o dost levnější a cestu. Let s Ryanairem: Praha – Londýn (Stansted) – Kalamata (Peloponés). Odtud následující den autobusem přes Spartu a Molaois do přístavu Neapolis. Je docela fajn projíždět s lahví vína prázdným autobusem krásnou krajinou jižního Řecka. Neapolis teď v září působí poklidným a hezkým dojmem, skvěle tu vaří. Další den ráno přejíždíme trajektem na Kythéru.

Pláže v Neapolis
Pohled na vzdalující se přístav Neapolis z paluby lodi

 

 

 

 

 

 

Na první pohled přátelský taxikář nám do auta posadí přátelský německý pár. Pak si ale od nás venku nechá zaplatit plnou cenu, od nich po vysazení také. Ani nestačím reagovat a jeho vizitku hned vyhazuji. Na ostrově je několik letovisek, my se rozhodli pro Kapsali na úplném jihu. Ubytování ve fajn apartmánu ARONIS STUDIOS KAPSALI je sice trochu v kopích nad letoviskem, výhled na moře je však naprosto parádní.

 

KAPSALI

Z pláže v Kapsali je hezký pohled na kamenný ostrůvek Avgo, který v překladu znamená vajíčko.

Malebné letovisko na samém jihu ostrova s dvěma oblázkovými plážemi a křišťálovou vodou. V létě je tu však značně přeplněno. Pobřeží lemuje promenáda s restauracemi, bary a veškerým turistickým zázemím. V centru jsou dva supermarkety. Nikdo jistě nepřehlídne z moře vystupující ostrůvek Avgo (vajíčko). Nejkrásnější pohled na Kapsali je z kopců u Chory.

CHORA

Půvabná Chora je plná nádherných bílých domečků.

 

Názvem Chora se na řeckých ostrovech označuje většina hlavních měst, tedy i na Kythéře. Leží v kopcích asi dva kilometry severně nad Kapsali. Jde o velmi půvabné městečko s úzkými uličkami, květinami nazdobenými bílými domky, byzantským kostelem a středověkým benátským hradem. Chora se mi líbila ze všech městeček na ostrově nejvíce.

BENÁTSKÝ HRAD V CHOŘE

Nad Chorou a jižním pobřežím se hrdě tyčí benátrský hrad ze14. století

 

Nepřehlédnutelná pevnost se vypíná na skále odkud se naskýtá úžasný výhled na Kapsali a moře. Pochází ze 14. století, původně zde stálo byzantské opevnění z 12. století. Hrad sloužil k ochraně před nájezdníky, dodnes se tu dochovala děla a zbytky katedrály s bílou věží. Uvnitř hradu je umístěn historický archiv ostrova. Vstup je zdarma a je tu velmi větrno.

ROKLE V MYLOPOTAMOS

Za odměnu po namáhavé cestě roklí vás čeká koupel v křišťálové vodě tohoto kouzelného jezírka

 

Od parkoviště u městečka Mylopotamos ve vnitrozemí ostrova vede příjemná procházka k vodopádu Neraida. Pak pokračujeme stezkou po modro-bílé značce hustě zarostlou roklí podél potoka, míjíme nedostupné průzračné tůňky a ruiny vodních mlýnů. Prý je jich tu 23 a jediný zrekonstruovaný se jmenuje Fillipis. Na dně rokle je nádherné tyrkysové jezírko. Může se zde koupat, ale přístup je přes spadlé stromy obtížný a jen pro omezený počet lidí.

KATO CHORA

Procházka starověkou Kato Chorou, benátskou pevností ze 16.století

 

Zbytky benátské pevnosti z 16. století stojící na skalnatém ostrohu jen asi půl hodiny chůze z Mylopotamos. Prý patří mezi nejnavštěvovanější místa na ostrově. My jsme tu ale úplně sami.

Z pevnosti Kato Chora je fantastický výhled do okolní krajiny

 

Je odtud nádherný výhled do okolní krajiny. V pevnosti se nacházejí poměrně zachovalé domy a kostely zdobené byzantskými a post-byzantskými freskami. Na hradní bráně stojí okřídlený lev sv. Marka, znak Benátské republiky. Lev drží knihu s nápisem: „PAX TIBI MARCE EVANGELISTA MEUS, MDLXV (Mír vám evangelista Marco, 1565). 

HISTORICKÉ MOSTY

Starobylý most v Katouni z roku 1823

 

Na ostrově se nacházejí dva impozantní klenbové mosty z dob britské nadvlády před téměř 200 lety.

  • Ten větší z roku 1823 je v KATOUNI. Na délku měří 110 m, na výšku 16 m, svou dokonalou architekturou okouzlí každého návštěvníka. Podle legendy jej postavil Angličan, který se zamiloval do zdejší dívky a chtěl jí být stále nablízku.
  • Druhý menší most je u vesnice POTAMOS na severu ostrova. Ten jsme ale nenavštívili.

PLÁŽ CHALKOS

Odlehlá pláž Chalkos leží pár kilometrů od Kapsali

 

Na tuto odlehlou pěknou pláž jdeme z Kapsali pěšky. Sedm kilometrů ve 30 °C není zrovna nejlepší nápad, ale zvládneme to. Po cestě ani na pláži není teď v září žádné občerstvení.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA:
  • PLÁŽ KALAMI – jeskyněmi obklopená pláž na severozápadě ostrova. U kostelíku Panagia Orfani nechte auto, pak pěšky strmě dolů, posledních 10 m musíte „slaňovat“ po lanech.
  • JESKYNĚ AGIA SOFIA -asi 60 metrů nad zátokou Kokala se nachází jeskyně s krásnými krápníkovými varhanami a kaplí, zasvěcenou svaté Sofii, jejíž ostatky tu prý byly nalezeny. Vede sem turistická stezka, vstup je zpoplatněn a otevřeno je denně kromě pondělí a státních svátků.
  • HRAD AVLEMONAS – zbytky benátského hradu z 16. století u vesnice Avlemonas na nejvýchodnějším cípu ostrova.
  • VODOPÁD FONISA – 16 km severovýchodně od Chory.
  • BYZANTSKÉ MUZEUM – nachází se uvnitř byzantského kostela Analipsi, nedaleko hlavního města v Kato Livadi. Jsou zde shromážděny vzácné malby, fresky, podlahové mozaiky a architektonické prvky z různých období. Muzeum je otevřeno denně kromě víkendů.
  • ANTIKYTHÉRA – malý ostrůvek 38 km jižně od Kythéry.

 

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

Západ slunce nad pláží v Kapsali

Pokud máte rádi málo známá a turisty nezahlcená místa, bude pro vás Kythéra to pravé. Díky absenci místní dopravy se VYPLATÍ PŮJČIT SI NA VÝLETY AUTO. Bez něj to budete mít komplikované a zaplatíte za taxi hodně peněz. Na ceny taxíků z/do přístavu či letiště si dejte velký pozor. Šťastnou cestu! Charúmeno taxidi!

 

                                          Foto: Jakub Jirovský, Zuzana Habáňová

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..