KOLUMBIJSKÝ KARIBIK (7): SANTA MARTA & PALOMINO

Kolumbijský Karibik je zcela odlišný od rajských karibských ostrovů typu Barbados, Portoriko nebo Kajmany. Slunce tu však svítí skoro celý rok, rum teče proudem, proč tedy nezakončit naše putování právě tady?

* vysunovací poznámky, které se zobrazí přejetím myší, u mobilu klepnutím na slovo

Mapa oblasti

 

Karibské pobřeží se táhne v délce 1760 km od džunglí u Darjénu na západě po východní pustinu La Guajira. Bylo těžké vybrat jedno místo na těch pár posledních dní, nakonec volíme oblast okolo Santa Marty, a to kvůli fotbalu, národnímu parku Tayrona a palmové vesničce Palomino.

 

SANTA MARTA*

Příměstská pláž

 

Betonová džungle s příměstskou písečnou pláží mi trochu přimopímá italské Rimini. I když se jedná o nejstarší koloniální město Kolumbie a zemřel zde slavný Simón Bolívar, který se neuspěšně snažil spojit státy Latinské a Jižní Ameriky v jednu republiku, památek tu moc není. Za zmínku stojí jen hezké náměstí s katedrálou. Naopak milovníci restaurací, barů a noční života si přijdou na své. Tady se opravdu moc dobře nevyspíte. Ubytujeme se v levném, stylovém hotýlku La Bella Samaria Hostel Boutique s velmi přátelským personálem.

Stadion narvaný k presknutí

 

V nehezké Santa Martě jsme hlavně kvůli fotbalu. Zápas Union Magdalena (Santa Marta) – Atletico Naciona (Medellin) 1:0 má ohromnou atmosféru. I když nám nějaký podvodník prodá falešné lístky, pořadatelé nás díky mé hektické výřečnosti na zcela zaplněný dvacetitisícový Estadio Sierra Nevada pustí a postaví mezi policisty přímo vedle kotle!

Dýmovnice létají vzduchem

 

Dýmovnice létají vzduchem, rozvášnění fanoušci se mezi sebou melou, na konci je musí rozhánět policisté na koních. Něuvěřitelný zážitek! (Video se chvíli načítá – domácí Union Magdalena právě dala gól).

 

Tip1: pokud budete jako my časně ráno ze Santa Marty odlétat, není špatné se ubytovat kousek od letiště v Hostal Central. Je levný, strategicky výhodný, hned vedle je obchůdek a stánky s jídlem. Na letiště nás brzy ráno odváží taxi motorkáři.

Tip2: Národní park Tayrona – asi hodinu jízdy autobusem ze Santa Marty je nádherný národní park Tayrona. I když je velmi turistický, procházky deštným pralesem a opuštěné písečné pláže jsou naprosto okouzlujíí. Bohužel je kvůli úklidu celý únor uzavřen, otevírá se až v den našeho odletu do Evropy. Škoda.

 

PALOMINO

Pláž v Palominu

Poslední dny trávíme v palmové vesničce Palomino*. Najít ubytování od malých pokojíků ve vilkách/hostalech až po resorty přímo u moře není problém. Všude jsou restaurace, bary a obchůdky, tady to prostě žije! Palumino je vyhledávané zejména kvůli své nádherné písečné pláži lemovné palmami. V moři se však nedá koupat, divoké vlny by nás zabily (video se chvíli načítá).

 

Jediná možnost zaplavat si je o pár kilometrů dále po pláži (směr Santa Marta) v ústí malé říčky. Hlavně místní děti tu vesele skotačí na ohromných gumových pneumatikách.

Protože tu jinak není co dělat, tak se hlavně cpeme dobrým jídlem. Plody moře, výborným ceviche (syrové rybí kousky naložené v limetkové šťávě) a kokosovou rýží arroz con coco. A vše zapíjíme výbornými koktejly ze zdejšího rumu.

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

Turistický, komerční a drahý Karibik nás oproti pohodovému vnitrozemí zklamal. Škoda, že jsme ho nevyměnili za pár dní na neturistickém tichomořském pobřeží.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI KOLUMBIJSKÉHO KARIBIKU

  •  San Andres a Providencia – exotické korálové ostrovy přibližně 720 km severozápadně od Kolumbie a 200 km východně od Nikaraguy.
  • Cartagena (de Indias) – jedno z nejkrásnějších koloniálních měst Kolumbie, založené r. 1533. Pyšní se nejrozlehlejším opevněním v Latinské Americe a Karibiku, od r. 1994 je zapsnáno na seznamu UNESCO.
  • Soustroví Rosario – překrásné souostroví s průzračným mořem, rybami a korálovými útesy. Nachází se nedaleko Cartageny.
  • El Totumo – koupele v bahenní sopce El Totumo.  Nachází se nedaleko Cartageny.
  • Karneval Carnaval de Barranquilla – koná se vždy čtyři dny před Popeleční středou (únor, březen).
  • Ciudad Perdida (Ztracené město) – prastarý komplex staveb, teras a schodišť ve vrcholcích hor. Bylo založeno o 650 let dříve než Machu Picchu. Leží hluboko v džungli v národním parku Sierra Nevada de Santa Marta. Jedinou možností, jak se sem dostat, je šestidenní trek džunglí. 52 km s častým strmým stoupáním, klesáním a spaní v hamakách v džungli je kvůli obtížnosti pro ty nejvytrvalejší.
  • Poušť La Guajira – nejsevernější bod Kolumbie a Jižní Ameriky.
  •  
  •                                                                                       foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský

     

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..