KOLUMBIE (4): V CALI SE SKVĚLE KALÍ

Do Cali, tepajícího v živelném rytmu salsy, jsme vůbec neměli v plánu jet. I přes všechna varování pro nás bylo nakonec tím nejzajímavějším městem z celé Kolumbie!

Cali, oficiláním názvem Santiago de Cali, je třetím největší městem* Kolumbie. Leží mezi Kordillerami v departmentu Valle de Cauca na jihozápadě země. I přes nadmořskou výšku 1000 m. n. m. je zde vlhko a strašné horko.

Mapa

 

Celá oblast je proslulá vyšší kriminalitou. Tak třeba známý drogový kartel v Cali, který se kdysi trhl od Pabla Escobara. Prý ovládal až 90 % světového, hlavně evropského kokainového trhu. A stále ovládá. Zvýšená opatrnost je třeba na odlehlém venkově, zejména v Chocó.

Malá caleña“

 

Z Neivy přijíždíme do Cali* těsně před svítáním. Nemáme strach, už jsme si zvykli. Zdejší lidé, potomci afrokolumbijců přezdívaní „caleños“, jsou o dost tmavší než v ostatních částech země. Zapadneme mezi ně do bufetu na snídani a ranní kávu. Jsme tu jen chvíli, ale strašně se nám tu líbí!

Výhled z našeho pokoje

 

Připlácíme si za trochu lepší hotel Plaza las Américas. 38 USD za dvojlůžkový pokoj se snídaní nás ale finančně nezruinuje. Po dlouhé době si užíváme prostorného pokoje s terasou. Balkonové dveře sice nejdou dovřít, naštěstí nás ale nikdo pár skoky z ulice nevykrade. Teplá voda teče až poté, co nám ji poladí opravář. Ve stánku před hotelem dělají vynikající plněné kukuřičné placky. Lepší arepas jsem v Kolumbii nejedla! Za rohem máme malý obchod s ohromující nabídkou exotického, často zcela neznámého ovoce.

Vůbe netuším, co jsem si to koupila za ovoce

Všude hraje živelná hudba. Z aut, taxi, obchodů, domků v zapadlých uličkách. Jak by ne, jsme v hlavním městě salsy!

 

SVĚTOVÉ MĚSTO SALSY

Salsa je neuvěřitelná směsice mexické, kubánské a portorické hudby s příměsí jazzu, rocku a afroamerických rytmů. Zdejší osobitý styl salsa caleña se line ulicemi Cali už od 30. let 20. století. Mísí se v ní několik žánrů: bugalu, charanga nebo pachanga. Dříve patřila salsa výhradně do chudších společenských vrstev, brzy se však rozšířila i do vyšších kruhů. Základy salsy vás naučí v některém z mnoha zdejších kurzů.

 

Taxíkem vyrážíme do bohémské čtvrti San Antonio*. Kolem malebných barevných domečků vyjdeme na kopec ke kostelíku. Je odtud parádní výhled. V nedalekém Parque San Antonio, kde zrovna piknikují  rodiny s dětmi, nás fascinuje router zavěšený na stromě. Díky silné veřejné wifi bez problémů ukazuji rodičům město přes videohovor. Místní sice moc pít na veřejnost nechodí, v barech a restauracích to však žije. I my si užíváme sluníčka, koktejly a pohodovou atmosféru.

Výhled na Cali z bohémského San Antonia

 

Když se ale milého číšníka ptám, odkud je, odpoví: „Venezuela“. Hned mi sklapne. Necháváme mu veliké dýško. Rád by se vrátil domů, ale nejde to. Vedle uprchlického tábora v Ipiáles na ekvádorské hranici potkáváme nejvíce Venezuelanů právě v Cali. Jakmile zastaví auto, nejčastěji taxi s pasažáry na červenou, hned se k němu seběhnou mladíci a umývají okna. Venezuelci, kteří se snaží vydělat, jak se dá.

Do hotelu se vracíme až v noci. Taxikář nás ale upozorňuje, ať už za tmy hlavně nikam nechodíme.

NextGEN Gallery

Upravit
Smazat

 

Moc hezké je i nábřeží řeky Cali Malecón nebo rezervace El Ponce kousek za městem. Další den jedeme na výlet do San Cipriana. Živé autobusové nádraží La Terminal překypuje stánky s pouličním jídlem a ovocem.

Mrzí mě, že jsme tu nestrávili více dní. Málo turistické Cali a okolí nás uchvátilo svou nefalšovanou kolumbijskou atmosférou a živelností. Kdybych se někam měla vrátit, tak uričitě sem!

 

OBJEVTE TICHOMOŘSKÉ POBŘEŽÍ

Dnes také lituji, že jsme Karibik nevyměnili za pár dní u Pacifiku. Zahraničními turisty zatím málo navštěvovaná oblast je se zbytkem Kolumbie spojena jedinou silnicí Cali–Buenaventura, po které jedeme do San Cipriana. Okolní krajina je úchvatná. Kvůli neexistující infrastruktuře, pralesu a říčním tokům se zde cestuje především na lodích nebo malými letadýlky. Nejpřístupnější je okolí El Valle a Ladrilleros. Doporučuje se překvapivě i Chocó, kde místní průvodci provádějí turisty do džungle, mangrovových lesů nebo po řekách. Velmi populární jsou výlety za velrybami či programy na záchranu želv. Pokud se kvůli bezpečnosti obáváte vyrazit sami, využijte cestovní agenturu. Mě osobně zaujaly kladné reference na VALLEY ADVENTOURS (Carerra 9 No: 3-01/San Antonio Neighborhood/Cali, tel.:  300 754 9188, 300 774 8605, web: ZDE), která nabízí výlet do San Cipriana (56 USD), okolní krajiny, pozorování velryb nebo prohlídku Cali. Po dlouhém rozhodování ji nakonec nevyužijeme a do San Cipriana vyrážíme na vlastní pěst.

 

                                                                                          foto: Zuzana Habáňová, Jakub Jirovský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..